pete rosii pe corp

18-11-2013
ciobanu.denisamaria
Nu este medic/terapeut
ciobanu.denisamaria
mama mea are probleme vechi cu pielea, a inceput prin mancarimi pe toata suprafata corpului mai ales dupa ce facea baie/dus, a fost la nenumarati dermatologi care au tratat-o indiferent, i-au dat creme, geluri de dus si cam atat, spunand ca e pielea uscata, sau ca e o forma ciudata de urticarie. dupa cam un an i-au aparut pete/bube rosii de diferite marimi pe tot corpul, inflamate si cu o mancarime foarte puternica, in momentul acestei eruptii mama era in Spania unde a fost tratata de o asistenta, a primit tratament pentru urticarie din cate imi spune ea, crema folosita se numea Decaderm din cate isi aminteste, in locul petelor rosii au ramas pete maronii care s-au retras in timp, acum s-a intors in tara, a trecut un an de la episodul din Spania, mancarimea pielii dupa dus persista, si apare si dupa epilat, acum au reaparut alte pete rosii inflamate cu o mancarime episodica, adica nu o mananca incontinuu, petele au reaparut doar pe partea dreapta a trunchiului, pe lateral cu o mica extindere pe spate, a fost la doctor si i-a zis ca e o alergie la o muscatura de insecta, eu una nu cred asa ceva si nu stiu ce sa fac unde sa merg m-am saturat de indiferenta medicilor!!!
orice ajutor e binevenit
multumesc!
2 comentarii
0
18-11-2013, ora 19:35
adirafa
Nu este medic/terapeut
adirafa
Psoriazis este o boala cronica de piele, caracterizata prin aparitia unor placi rosii, bine delimitate, ce contin scuame si sunt localizate pe diferite portiuni ale corpului. Scuamele sunt groase, de culoare alb- sidefii, aderente la piele si usor detasabile, sub forma unor lamele.
Psoriazisul afecteaza cu precadere anumite zone ale corpului, printre care: scalpul, coatele, genunchii si spatele. Mai rar, axilele, palmele si plantele (talpile) sunt atinse. In 50% din cazuri, psoriazisul se poate localiza la nivelul unghiilor, care se ingroasa si se decojesc, devenid verzui.
Simptomele variaza de la forme usoare si ajung pana la manifestari cu adevarat chinuitoare (de exemplu, cele localizate in pliurile articulatiilor)..

buna denisa...din cate ai descris tu acolo cam asta ar fi boala de care sufera mama ta...nici eu nu stiu prea multe despre ea, m-am interesat pe net inainte sa ti scriu aici si vreau sa iti spun ca nu e de glumit cu ea, deoarece o poti avea toata viata daca nu e tratata...acum cu ce se trataeaza doar doctorii dermatologi ced ca sunt cei mai in masura sa faca asta!!!sper ca te-am putut ajuta cat de cat!!deci ceea ce trebuie sa faca mama ta este sa isi faca programare la un medic dermatolog privat si sa isi faca niste investigatii si apoi sa urmeze tratamentul!!!multa sanatate ii doresc si sper sa vii cu vesti bune!!!
0
19-11-2013, ora 13:13
ciobanu.denisamaria
Nu este medic/terapeut
ciobanu.denisamaria
multumesc de raspuns, ma gandisem si eu la psoriazis, i-am facut programare vineri sper sa fie bine
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Pete rosii pe piele - primul ajutor
  •