pete rosii fata care isi maresc dimenasiunea

27-01-2009
aly32
Nu este medic/terapeut
aly32
Ma confrut cu urmatoarea situatie: in urma cu aproximativ un an mi-a aparut pe fata cateva pete usor uscate, forma neregulata spre rotund, culoare rosu maroniu, fara mancarimi, isi maresc dimensiunea. Va rog sa ma sfatuiti cum sa procedez si daca ati mai intalnit o situatie asemanatoare cum ati procedat.
Va multumesc.
3 comentarii
0
27-01-2009, ora 14:03
talida89
Nu este medic/terapeut
talida89
si eu am avut la fel ca tine...mie- mi-au aparut mai intai pe gat si ma mancau...am fost la o doctorita buna si mi-a spus sa nu mai folosesc parfumuri puternice si foarte des.mi-a dat o crema scumpa "LOCOID" (asa se numeste) si mi-a trecut.
acum aproximativ 2 ani mi-au aparut pe fata pete rosii, uscate, exact ca cele de pe gat, si cum ma dadeam cu o crema hidratanta in fiecare zi, au inceput sa ma usture. am umblat pe la vreo 7 medici si nici unul nu stia ce am. apoi am fost la o clinica privata unde mi s-a spus k am un fel de alergie ("la ficat"... stiu ca suna aiurea..., ...in orice caz nu mai stiu cum se numeste..) si mi-a dat un tratament cu o crema "TRIDERM" se numeste, niste pastilute "AERIUS" si un fel de solutie care sa-mi fie preparata la o farmacie. vreau sa spun k in 4 zle am avut o fata foarte curata si foarte fina, mi-a trecut tot de la pastilute si de la crema aceea...( solutia nu am folosit-o pt k ma inrosea mai tare, era pre puternica si nu aveam nevoie, si am luat doar pastilute timp de 7 zile si m-am dat cu crema). doctorita mi-a spus k s-ar putea sa le am pt toata viata, iar atunci cand or sa-mi reapara pot sa refac "tratamentul"... in 2 ani mi-au aparut doar o data si am facut iar tratamentul si este ok ( inainte nu puteam sa scap de ele, erau foarte inestetice pt ca se inroseau mereu si toata lumea ma intreba ce am si se mira)...

iti recomand si tie sa-ti cumperi "AERIUS" ( sunt niste pastilute mici albastre, ... sa iei doar 7, si iei una pe zi, seara = costa cam 25 de lei 7 pastilute) si crema "TRIDERM" (costa vreo 15 lei )sa te dai de vreo 3 ori pe zi. o sa-ti treaca, sunt foarte bune!!!
0
27-01-2009, ora 19:40
Amalia24
Nu este medic/terapeut
Amalia24
Pastilele respective sunt date pt alergii si tu nu stii daca ai o alergie.Poate sa fie un microb.

Petele se pot extinde pe tot corpul

Ar fi bine sa mergi la un medic dermatolog.
0
30-01-2009, ora 13:10
deea1820
Nu este medic/terapeut
deea1820
De o saptamana prietenului meu i-au aparut niste bubite pline cu un lichid..pe corp.. pe spate pe burta si i provoaca mancarimi. Ne-am interesat si poate avea varicela... Dar de ieri i-au aparut si pe fata.. niste pete rosii si se decojeste.. parca ar fii oparit asa.. pielea i s'a facut mai aspra... Poate fii si ceva pe sistem nervos? Sau o infectie in piele. Va rog.. spuneti-mi niste pareri.. suntem foarte speriati.. Va multumesc!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Puncte sau pete roșii pe față - cauze și tratament
  •