pete rosii dureroase pe degetele de la picioare

30-01-2014
adandreea
Nu este medic/terapeut
adandreea
De cand a inceput sa ninga la vreo 2 zile mi-a aparut cate un punct rosu si dureros pe buricul unor degete de la picioare (cate 3 degete afectate la fiecare picior). Initial am crezut ca sunt datorita contactului dintre piele si papucul de plastic foarte rece dar nu mi-au trecut ( sunt de aproape o saptamana), ba chiar la unul dintre degete, pe una din partile laterale am o pata destul de mare rosie si dureroasa. Am dificultate in mers. Am aplicat in dimineata asta unguent triderm ( pe acesta il am in casa), fara nicio modificare. In plus, in scobitura talpii de la piciorul stang au aparut acum 2 zile cateva basicute foarte mici, una langa cealalta, care nu ma dor. Mentionez ca stau in casa cu 2 perechi de sosete, una subtire si una groasa si am picioarele reci ( temperatura din casa este in jurul de 20 de grade). Ce ar putea sa fie?
2 comentarii
0
30-01-2014, ora 19:58
Terapeut Denis Chiurtu
Psihologie, Bucuresti
Terapeut Denis Chiurtu
Tridermul este un antifungic, combate o anumită categorie de ciuperci. Din cauza asta nu a fost eficientt. Băşicuţele fac parte dintr-o exemă, deci poate fi o chestie virală. Petele roşii... Sunt descrise prea sumar pentru a incerca un diagnostic. Poate sunt produse de frecarea piciorului cu încălţămintea. Mâinile şi picioarele reci este semn de disfuncţie circulatorie. Ne putem da cu părerea că sistemul imunitar este slăbit deoarece, pe acest fond apar exemele. În general acestea nu pot fi tratate local decât in cazul în care băşicuţele se sparg -pentru a preveni o infecţie.Imunitatea şi circulaţia pot fi abordate cu tratamente naturiste, cu rezultate foarte bune -spun eu ca fitoterapeut...
0
10-02-2014, ora 13:56
adandreea
Nu este medic/terapeut
adandreea
De cand s-a incalzit durerea a inceput sa dispara, la fel si punctele rosii de pe degete (acum nu le mai am). In legatura cu basicutele din talpa: si-au pastrat forma si culoarea (galben-maroniu) doar ca s-au aplatizat (au aspect de cruste) si la indepartare s-a desprins pielea cu totul. Am sa urmez un tratament pentru imunitate. Va multumesc
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Pete rosii pe piele - primul ajutor
  •