pete rosii dupa baie

21-02-2007
adnana12
Nu este medic/terapeut
adnana12
Buna seara!Am o nelamurire.Dupa fiecare baie cu apa foarte calda imi apar niste pete rosii pe piept si pe picioare.Eu m-am gandit ca sunt de la apa deoarece tin dusul foarte aproape de piept dar as vrea sa stiu daca este un motiv de ingrijorare.Multumesc anticipat
19 comentarii
0
21-02-2007, ora 00:00
adnana12
Nu este medic/terapeut
adnana12
am uitat sa zic ca imediat dupa ce ies din baie imi dispar
0
22-02-2007, ora 00:00
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Nu mai fa dusuri asa fiebinti! Petele sunt o reactie vasomotorie, adica o dilatare a capilarelor din piele ca urmare a temperaturii ridicate a apei.
0
22-02-2007, ora 00:00
adnana12
Nu este medic/terapeut
adnana12
Deci nu trebuie sa ma ingrijorez?Multumesc!
0
22-02-2007, ora 00:00
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Nu!
0
05-03-2007, ora 00:00
orea
Nu este medic/terapeut
orea
si eu am cam aceasi problema dar nu e vb numai de apa rece sau clada...orice apa...fie ca apa care ne curge la robinet fie ca e apa de mare.fie ca e transpiratie...orice umezeala pe piele imi cauzeaza aceste pete rosii...de care nu stiu cum sa mai scap...dar tin sa precizez ca dupa 5 min aprox imi trec.si ca nu imi apar decat cand am pielea umeda...de la apa in special.si ca ele sunt ca niste brobonele si in jurul lor se inroseste.e ceva de ingrijorat???recomandati'mi un tratament ceva va rog
0
06-03-2007, ora 00:00
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Sunt mai multe probleme de clarificat pentru a afla diagnosticul bolii dvs., de aceea va recomand sa va examineze un dermatolog.
0
06-03-2007, ora 00:00
orea
Nu este medic/terapeut
orea
dar totusi poate fi ceva grav???aveti o idee ??sau a'tzi mai intalnit cazuri asemanatoare???
0
07-03-2007, ora 00:00
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Poate fi, intr-adevar, ceva destul de serios, insa numai dupa un set minim de investigatii si un examen clinic se pot trage niste concluzii.
0
19-03-2007, ora 00:00
alex_alex
Nu este medic/terapeut
alex_alex
Aceasi problema o am si eu si inca nu am mers la un dermatolog pana acum, poate pe motivul fricii.Am aceaste eruptii de cativa ani si imi apar uneori cand fac baie sau cand transpir in rest nu. Va rog raspundeti daca ati mers undeva la un medic si ce v-a recomantat sau macar ce diagnostic v-a pus.
0
19-03-2007, ora 00:00
alex_alex
Nu este medic/terapeut
alex_alex
a si nu am mentionat ca imi apar doar pe abdomen si pe piept, alte parti ale corpului nefiind afectate. Si de asemenea imi dispar in 5-10m minute max. Ms anticipat
0
15-08-2007, ora 00:00
ony-ana
Nu este medic/terapeut
ony-ana
si eu am aceeasi problema cu petele care apar la apa si transpiratie. Va rog din suflet daca stiti despre ce e vorba si ce medicamente se folosesc pentru a nu mai aparea sa- mi raspundeti si mie. Multumesc anticipat
0
15-03-2010, ora 20:35
gb
Nu este medic/terapeut
gb
Buna seara! la sfarsitul lunii iulie a anului 2009 mi-au aparut niste pete rosiatice pe picioare mai mult la stangul, ca niste papule..puncte mici ca niste intepaturi (avanda forma de cerc, iar interiorul complet neafectat) am fost la un dermatolog si mi-a prescris aerius si terbinafine, zicea ca pare a fi pitiriazis, dupa tratament nimic schimbat, am fost la alt medic si mi-a dat diagnosticul de eritem inelar centrifug de la insecte dandu mi doxiciclina ci un pansament gastric ortanol, aerus, si o crema preparata in farmacie.dupa 2 saptamani de tratament aproape ca mi-a trecut insa au reaparut dupa o luna si in prezent i-mi mai apar si pe mana(partea cu radius si ulna).mentionez ca ma spalam zilnic si ma samponam cu nizoral apoi dadeam cu crema aceea preparata.ma gandesc sa ma duc iar la ultimul dermatolog insa numai vreau sa continui pe doxiciclina pentru ca mi-a afectat stomacul.ce poate fi oare de nu-mi trece?
0
15-03-2010, ora 20:39
gb
Nu este medic/terapeut
gb
Pe picioare adica(gambe si tibie)* mai exact.
0
12-07-2010, ora 15:53
cry01
Nu este medic/terapeut
cry01
Buna ziua, Domnule Doctor! Dupa fiece baie imi apar niste pete rosii in general pe picioare si fese (foatre multe si mici ), trec dupa aproximativ dupa 20 min.Am consultat un medic dermatolog si am fost diagnostigata cu scabie, am urmat tratamentul cu scabex 2 seri consecutive si dupa a 3 zi cu betaderm unguient doar pe locurile afectate.Am urmat sfatul medicului, am fiert lenjeria, mancarimi existau dar numai la caldura insa acum deloc.Motivul meu de ingrijorare sunt aceste pete rosii care inca nu mi-au disparut.Ce este de facut?credeti ca este posibil sa nu fi fost vorba despre scabie?Sunt casatorita si sotul meu nu are nici un fel de probleme. Multumesc anticipat
0
18-07-2010, ora 17:16
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Cred ca nu este vorba de scabie!
Cereti si parerea altui dermatolog!
0
17-08-2010, ora 21:52
luccaa
Nu este medic/terapeut
luccaa
si mie mi-au aparut pe picioare pete rosi-roz cu aspect de piele arsa, care sunt mai intense dupa ce fac dus, iar dermatologul nu mi-a dat nici un diagnostic, dar mi-a prescris o pudra Baneocin, care deocamdata nu are nici un efect, ce asi putea face in continuare, pentru ca ma deranjaza cind le vad si ma maninca uneori
0
02-09-2010, ora 17:10
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Incercati sa aplicati Diprogenta unguent, de 2 ori pe zi, dimineata si seara, masand bine locul.
0
02-09-2010, ora 21:41
luccaa
Nu este medic/terapeut
luccaa
Am sa cumpar maine unguentul, peste citeva zile de la utilizare va comunic rezultatele, deocamdata va multumesc.
0
03-03-2014, ora 15:48
Alexblue91
Nu este medic/terapeut
Alexblue91
Salut...am si eu o mica problema, de ceva timp mi-au aparut niste pete rosii pe fata, care se decojesc, dimineata de obicei cand ma trezesc am coji formate, m-am mai dat si cu crema de fata dar cam degeaba. Iar dupa ce fac dus petele ies in evidenta. astept unr aspuns poate ma puteti ajuta, va multumesc anticipat...o zi buna!!!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Pete rosii pe piele - primul ajutor
  • Vergeturile
  • Foliculita în urma epilării
  • Funcţia de „barieră” a pielii - cum o susținem?
  • Uleiul de măsline sau floarea-soarelui poate afecta sistemul de apărare al pielii la bebeluși
  • „Pielea electronică” pentru monitorizarea sănătății
  • Microbiomul pielii rămâne stabil în timp, în ciuda unor variații externe
  • Pielea inteligentă care reduce ridurile și cearcănele
  •