pete pe piele pe burta si pe sani

25-09-2007
abelta
Nu este medic/terapeut
abelta
buna.am 22 de ani...si de cateva saptamani mi-au aparut pe piele.pe burta si pe sani niste pete roz...unele sunt ca si niste intepaturi de tantar si altele mai mari (cat un banut)...si ma mananca.dupa o perioada se exfoliaza...ca si cum as fi bronzata si imi merge pielea.imi puteti spune cum sa le fac sa dispara va rog?
6 comentarii
0
25-09-2007, ora 00:00
loricica
Nu este medic/terapeut
loricica
Din descrierea ta ar putea fi pzsoriazis. In putin alcool medicinal (spirt) pui bicarbonat de sodiu (amoniac folosit la prajituri) o jumatate de lingurita, agiti amestecul apoi inmoi in vata si te dai pe pete.La inceput o sa te usture si o sa te manance locul, petele se vor albi dar va trece repede. Nu te spala unde ai dat cu solutie si in cateva zile iti vor disparea, daca recidiveaza repeti procedura.Dar mai intai mergi la dermatolog sa fii sigura ca este vorba de aceasta afectiune!
0
27-09-2007, ora 00:00
abelta
Nu este medic/terapeut
abelta
va multumesc pt raspuns...dar as mai avea o intrebare...de la ce se face aceasta boala?se transmite dela o persoana la alta?va rog sa imi raspundeti...va multumesc mult
0
27-09-2007, ora 00:00
loricica
Nu este medic/terapeut
loricica
Aceasta afectiune nu este grava, nu se transmite, are mai mult un caracter inestetic.Apare pe un fond de stres, alimentatia nu are nicio legatura apare chiar si la vegetarieni, pt. mai multe detalii intra pe google.Sper sa scapi repede de pete si sa ma anunti daca ti-au trecut!REPET: MERGI LA MEDIC SA ITI PUNA DIAGNOSTIC CORECT!
0
02-08-2008, ora 00:00
rotarulenuta
Nu este medic/terapeut
rotarulenuta
pt loricica;amoniac sau bicarbonat de sodiu?nu sunt una si aceeasi raspunde te rog am aceeasi boala
0
07-08-2008, ora 00:00
loricica
Nu este medic/terapeut
loricica
BICARBONAT DE SODIU dar numai daca aveti psoriazis...nu e nevoie sa mergeti la dermatolog daca nu aveti posibilitate chiar si medicul de familie poate pune acest diagnostic!!!!!!! Dar mergeti sa vi se puna diagosticul corect pt ca, chiar daca primiti tratament medicamentos poate recidiva !!!
0
21-02-2010, ora 12:45
Anemona74
Nu este medic/terapeut
Anemona74
Buna ziua! Am si eu o intrebare, tot referitoare la pete. Utilizatorii de mai inainte spuneau ca ii mananca pielea acolo unde au aparut petele. Asa sunt si la mine, cu exceptia faptul ca nu ma mananca. Am fost la o serie de medici dermatologi, mi-au dat niste preparate din farmacii, dau pe pete, dispar dar, dupa o perioada de 2-3 sapt.reapar si-n numar mult mai mare. La inceput sunt rosiatice. Dupa ce dau cu acel preparat din farmacie (care contine si alcool de 90 grade) de vreo 3-4 ori, devin albe. Apoi apar altele si altele, rosiatice/maronii. Este deranjant estetic ca, alt inconvenient nu este. Ma puteti indruma spre o clinica anume sau ceva analize prin care sa pot depista cauza si tratamentul? Precizez ca aceste pete le-au avut si tata si varul meu dar, la ei au disparut, fara un tratament in prealabil.Va multumesc anticipat!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Microdermoabraziunea cu diamante (peeling-ul cu diamante)
  • Peeling-ul: actiunea si aplicarea tratamentului cosmetic
  • Reguli pentru o exfoliere eficienta
  • Gomajul
  • Imbatranirea pielii
  • Pete rosii pe piele - primul ajutor
  • Vergeturile
  • Foliculita în urma epilării
  • Funcţia de „barieră” a pielii - cum o susținem?
  •