Pete pe fata, din cauza expunerii la soare

02-07-2008
stancorina
Nu este medic/terapeut
stancorina
Din cauza expunerii la soare mi-au aparut pete inestetice de culoare maron care in timp s-au extins pe frunte si nas, au ramas albe doar portiunile de piele din jurul ochilor(port ochelari de soare aproape mereu) si in zonele umbrite de par(zonele temporale si o parte din frunte.Petele arata ca niste arsuri, nu dor si nu au alte manifestari clinice.Am incercat diferite produse pentru curatarea tenului patat dar fara rezultat. Daca vreun dermatolog a mai intalnit acest lucru il rog frumos sa imi dea un sfat. Multumesc !
24 comentarii
0
02-07-2008, ora 00:00
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
O sugestie:sa te bronzezi cateva zile cu parul strans si fara ochelari; o sa ai un ten uniform bronzat; apoi foloseste creme SPF 30, chiar 50; numai bine
0
02-07-2008, ora 00:00
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Daca urmezi sfatul elinei vei fi la fel de patata, dar mai bronzata ! Apoi iti vei pastra acele pete utilizand cremele protectoare pentru ultraviolete.
In mod normal, ar trebui sa faci un consult dermatologic pentru a vedea care sunt factorii favorizanti pentru aparitia acestor pete (administrarea de anticonceptionale, sarcina, utilizarea de creme sau parfumuri fotosensibilizante, tratamente pe cale generala cu medicamente fotosensibilizante, contact cu produsi chimici, plante, etc.). Dupa depistarea si inlaturarea acestor factori face fotoprotectia concomitent cu depigmentarea petelor.
0
03-07-2008, ora 00:00
stancorina
Nu este medic/terapeut
stancorina
Va multumesc.Dl. dr Mihalache, nici unul dintre factorii enumerati de dvs. nu se aplica in cazul meu. Momentan evit expunerea la soare, dar ce pot utiliza pentru depigmentare? va multumesc pentru amabilitate si pentru raspuns. Va doresc o zi buna!
0
03-07-2008, ora 00:00
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
In general se aplica o crema protctoare pentru ultraviolete dimineata. In cazul dvs. factorul de protectie solara (SPF) ar trebui sa fie 50+. Puteti utiliza Anthelios de la La Roche Posay sau Photoderm max de la Bioderma.
Pentru depigmentare, cel mai simplu tratament este cu zeama de lamaie, aplicata seara, timp de 10-14 zile. Daca depigmentarea nu este evidenta, atunci trebuie utilizate creme pentru albire, insa acestea se administreaza sub supraveghere medicala.
0
06-07-2008, ora 00:00
stancorina
Nu este medic/terapeut
stancorina
Multumesc pentru sfaturi si pentru timpul acordat. Multa sanatate!
0
17-07-2008, ora 00:00
alexounnette
Nu este medic/terapeut
alexounnette
Buna ziua Dnl Doctor Mihalache. Am 23 ani si ma numesc Nela. Am observat ca acum doi ani mi-au aparut doua pete : una pe buza de jos si alta in ochiul stang. Am fost la dermatolog respectiv la oftalmolog pt amblele probleme insa mi s-a spus ca pe buza este o melasma din cauza soarelui si nu o pot inlatura, prin laser ar rezulta o pata alba in locul celei maronii, iar la oftalmolog mi s-s spus ca nu e grav ca e doar o pata si sasupraveghez in caz de se mareste sa ma prezint iar la consult, foarte profesional nu?:) Eu am cautat pe internet, pe server frantuzesc (google.fr) pt ca noi suntem mai inapoiati in ceea ce priveste avansarea in societate si am gasit denumirea la ceea ce am eu la ochi si anume PINGUECULA, sunt mai multe forme la google imagini unde am regasit-o si pe a mea, una mica galbui-maronie neproeminenta. Tratament? Doar operatie cu riscuri atat am citit, ce ma fac doctore? amandoua pete sunt inestetice si persoanele imi pun intrebari de ce aceste pete, e jenant. Mentionez ca sunt f alba cu pistrui si soarele imi face rau. Va rog sa-mi dati un sfat Va multumesc
0
17-07-2008, ora 00:00
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Pata de la nivelul ochiului este de competenta medicilor oftalmologi.
Pata de la nivelul buzei se trateaza ca mai sus.
0
19-03-2009, ora 17:13
maura18
Nu este medic/terapeut
maura18
maura18
de vreo 4 ani, am niste pete pe ten.am fost la dermato si mi sa spus ca sunt pete solare.am incercat pana si crema de melci si nu am avut nici un rezultat.va rog sa-mi spune-ti ce sa fac?
va multumesc
0
20-03-2009, ora 17:54
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Nu ati spus ce v-a recomandat dermatologul!
0
27-03-2009, ora 18:03
kami_laura
Nu este medic/terapeut
kami_laura
folositi, , crema tare, , costa doar 4 lei intrebati farmacistul despre tratament, se elibereaza pe baza de reteta.Garantat va functiona dar in timp sau peste un an petele vor aparea din nou.Si mergeti la medic petele apar din cauza ficatului.
0
29-03-2009, ora 12:32
monic@
Nu este medic/terapeut
monic@
buna ziua.se poate sa.mi recomandati o crema pentru pete doar in zona fetei si de culoare(prea putin)maronie..care imi provoaca mancarimi si esfolierea pielei...mi au iesit din iarna si am crezut ca sunt de la vant dar vad ca nu.mi trec...puteti sa.mi recomandati o crema..ca sa numai ajung la dermatolog., va rog...o zi buna
va multumesc
0
10-07-2009, ora 16:07
cirlan
Nu este medic/terapeut
cirlan
Buna ziua! Va rog sa-mi spuneti ce reteta naturista sa folosesc pentru pete maronii pe fata? Am nascut de 5 luni dar petele maronii pe fata le am de anul trecut cand eram insarcinata in 2 luni si am fost in concediu la mare.
Va multumesc!
0
14-07-2009, ora 22:31
cathelin_A
Nu este medic/terapeut
cathelin_A
Buna ziua! imi puteti spune si mie ce crema sa folosesc impotriva petelor solare?
Am pete maronii in jurul gurii, mai accentuat deasupra buzei superioare si se vede foarte urat.Nu stiu care crema este eficienta, fiindca sunt multe acum pe piata si nu stiu care este buna, dar sa fiu sigura ca-si va face efectul.
Va multumesc!
0
06-08-2009, ora 01:15
tinace
Nu este medic/terapeut
tinace
Respectele mele domnule doctor. Apelez la amabilitatea Dv cu incredere deplina ca-mi puteti recomanda un unguent, o crema, orice ar putea sa-mi mai amelioreze discomfortul (piele rosie, inflamata, foarte uscata, prurit in zona degetelor de la maini) cauzat de o dermatita de contact (zic eu, pentru ca am mai trecut prin asa ceva acum cativa ani, dar m-am vindecat in urma folosirii unei creme cu hidrocortizon preparata la farmacie - de data asta n-a mai avut efect desi am terminat deja cutia). Am mai folosit niste unguente de la plafar fara sa obtin vreo ameliorare, deoarece simptomele reapar ori de cate ori imi bag mainile in apa. Medicul dermatolog este in concediu deocamdata si nu stiu ce as mai putea incerca.
Pentru cathelin si toti cei interesati in tratarea melasmei, as vrea doar sa le spun ca am urmat un tratament cu un serul Meloclear si crema Skinoren timp de o luna, iar petele brune pe care le aveam mai ales pe frunte si barbie, agravate si de expunerea la soare, s-au estompat considerabil. Insa asa cum mentiona mai devreme dl dr Mihalache, crema protectoare pentru ultraviolete chiar si in zilele neinsorite este la fel de importanta. Eu folosesc Anthelios XL de la La Roche-Posay, SPF 50+ - important de retinut ca nu contine parabeni. Probabil ca aceste pete vor reaparea cu timpul, dar e bine de stiut ca exista un tratament eficient si non-invaziv pentru "dansele", iar produsele folosite nu au in compozitie ingrediente nocive.
Cu toate acestea sunt cu totul de acord cu dl dr Mihalache si anume ca este imperativa administrarea unui tratament sub supravegherea medicului
Cu multumiri..
0
07-08-2009, ora 19:05
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Incercati sa aplicati Elosalic unguent de 2 ori pe zi, dimineata si seara. La inceput aplicati unguentul in strat mai gros, iar dupa 30 de minute masati bine sa intre in piele.
0
02-06-2010, ora 11:00
anca_bonita
Nu este medic/terapeut
anca_bonita
in luna nov 2009 a aparut o mica pata mai deschisa la culuare.a capatat shi o crustra nu f proeminenta precum matreata.in mai putzin de o luna s.a extins p fata piept shi bratze.de marimi diferite, ceteodata roshii, cand ma spal cu sapun d maine ii cade crusta.cand imi dau cu apa d mare se inrosheshte.DAR am consultat 4 med dermat .4 diagnost, 4 tratamente (shampon nizoral, funghi, mediket...un munte de cacaturi care mi.au distrus pielea.mancarimi, arsuri, fata crapata shi f mare discomfort.
exista vindecare?
nu e nici bacterie nici ciuperca.(am facut examen, recolt)
crustele dispar shi iar apar
depgmentarea e cea mai mare frustare a mea
nu.mi face bine sfat gen.in catziva ani cand pielea se va regenera .bla bla bla
mutumesc
0
04-07-2010, ora 22:51
ZAHARIE ANA
Nu este medic/terapeut
ZAHARIE ANA
Buna ziua domnule doctor.Sunt o femeie de 38 de ani si de la inceputul primaverii au inceput sa imi apara pete maronii pe fata in zona buzelor, a ochilor si a barbiei.Aceste pete in decursul ierenii incep sa nu se mai observe dar cum incepe primavara pana in toamna tarzie ele sunt tot mai accentuate.va rog sfatuitima cum as putea sa previn aceste pete si cum sa le tratez.Ce creme sunt recomandate pentru astfel de pete, eu avand tenul obisnuit adica nici gras nici uscat.Va aduc la cunostinta ca acest fel de pete imi apar de cativa ani.
0
08-07-2010, ora 18:13
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Cititi recomandarile pentru stancorina.
0
12-07-2010, ora 10:06
Lov3ly_devil
Nu este medic/terapeut
Lov3ly_devil
Buna ziua,

In speranta obtinerii unui sfat de la dumneavoastra o sa va prezint si eu problema mea. Am niste pete rosii, cu marginile albe, probabil de la uscarea intensiva in zonele in care le am. Daca la inceput erau mai putine acum s-au extins pe mai toata fata. Cel mai rau se vad imediat sub ochi, unde pielea este f sensibila. Nu le am in permanenta, dispar si reapar din ce in ce mai des.Ultimul tratament recomandat de dermatolog (saptamana trecuta) cand in urma analizelor mi-a spus ca am un parazit : O solutie preparata in spital cu eritromicina, Avene Diacneal, Exfoliac ( Merck) si sapun Eucerin. In momentul in care am luat tratamentul petele erau in faza de retragere si dupa 4 zile de tratament pielea este extrem de iritata, uscata, zona pometilor arata de parca am stat la soare si sunt arsa si toata fata imi este acoperita cu aceste pete care ma mananca ingrozitor. De asemenea, precizez ca la orice crema am incercat pana acum (inclusiv cele pt piele sensibila) pielea ma ustura f tare la aplicare si imediat se evidentiaza petele.
Tratamentul l-am oprit de ieri si maine voi merge din nou la dermatolog, insa, va rog un sfat chiar mi-ar prinde bine.

Multumesc!
0
24-07-2010, ora 13:46
gabrielagg
Nu este medic/terapeut
gabrielagg
Domnule Doctor, rog insistent sa-mi raspundeti.In vara anului trecut au inceput sa-mi apara pe toata fata:pete maronii.Am urmat urmat un tratament recomandat de un medic dermatolog:(vitamina C, plaquenil tablete, crema cu perhidrol)fara nici un rezultat.Am folosit crema cu protectie solara Avene 50+, creme naturiste contra petelor de la PLAFAR-fara nici un rezultat.Am fost a doua oara la dermatolog si mi-a recomandat crema UNITONE 4 white plus cu diagnosticul MELASMA-fara rezultat multumitor-doar mici ameliorari.Astept cu nerabdare raspunsul dumneavoastra prin care as dori sa imi recomandati un tratament.Va multumesc anticipat si va doresc o zi buna.
0
27-07-2010, ora 19:49
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Nu cunosc tratamente in plus fata de ce ati primit !
0
27-07-2010, ora 21:40
gabrielagg
Nu este medic/terapeut
gabrielagg
Chiar nimic?Nici o alta crema sau un tratament medicamentos?Poate fi vorba si de o alergie?Deoarece la locul de munca pe timpul zilei petele se accentueaza iar dimineata si seara sunt mai putin vizibile.Mentionez ca lucrezi intr-o sala mare.
0
05-08-2010, ora 16:07
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Imi pare rau!
0
22-03-2011, ora 21:34
kornitze_8523
Nu este medic/terapeut
kornitze_8523
buna seara! sunt gravida in 21 saptamani si acum o luna am avut mancarimi in zona barbiei, iar la scurt timp mi-a aparut o pata fara nici o forma si observ ca incepe sa se extinda. nu am intrebat inca un medic pentru ca tot am sperat ca se va retrage. sa fie din cauza sarcinii sau a ficatului?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.