pete pe fata

17-06-2008
just_eu
Nu este medic/terapeut
just_eu
Am si eu o problema si ma gandeam ca ma puteti ajuta, pt ca este foarte ciudata. De ceva vreme imi apar pe fata niste umflaturi ca niste cosuri dar care dor si nu sunt cu puroi; sunt mai ciudate, iese din ele ca mici bucati ce inteapa, e ca senzatia cand ai o aschie sub piele; iar dupa ce le strang ramane k un fel de rana care se vindeca greu, si din care iese un lichid transparent si lipicios. si se reface, ies iar anumite chestii tari ceva in genul cosuri inchistate. iar dak acele sa le spun cosuri sangereaza, sangele se intareste si imi provoaca senzatia de durere puternica, e ca si cand as avea un ac sau o aschie.(cele mai multe sunt pe fata, dar am avut si pe maini) Poate imi putei spune macar daca e ceva grav sau despre ce e vorba, pt ca imi e cam frica sa ma duc la dermatolog. va multumesc
2 comentarii
0
02-09-2008, ora 00:00
flavy4u
Nu este medic/terapeut
flavy4u
Buna, just_eu, exact aceeasi problema o am si eu ai aflat cumva ce ai? .. prima data mi-a aparut un cos la coltul gurii, acum un an.. l-am spart iar apoi au inceput sa imi apara cosuri pe fata cu acelasi continut.. mici bobitze multe la un loc... mi-au aparut chiar si pe spate si pe maini cate unul... iar mai nou si in zona pubiana... sper ca e doar ceva banal... nu am apucat sa merg la dermatolog si nush daca o sa apuc :D
0
30-09-2008, ora 00:00
fiona27
Nu este medic/terapeut
fiona27
Buna just_eu, ti am citit prima data mesajul cand cautam prin luna iulie o descriere asemantoare cu ceea ce ma confruntam eu pe fata.nici nu puteam sa gasesc o descriere mai buna deca ai folosit tu, m am regasit intrutotul mai ales la durerea pricinuita de acele asa zise"aschii". Suntem in luna septembrie si fata mea nu este curata inca.Am fost la dermatolog.Sper din tot sufletul ca ti au trecut acele pete e fata dar ar fi o minune, sincer, pentru ca nu trec asa de usor, cel putin inc azul meu nu a fost asa.Trebuie facute analize si vazut exact ce ai si de la ce le ai facut, din pacate problmele de piele nu se pot ezulva asa cum mai faceam si eu inainte, doar din auzite de la cunostinte, prietene sau ai auzit pe cineva ca a folosit o anumita crema.acest e pete pe fata au si un nume "impetigo".Iti doresc sanatate multa si sper sa fi rezolvat problema. Eu sunt pe ultima suta de metri si sper sa nu recidiveze, pentru ca odata cu aceste pete pe fata am facut si o candidoza bucala, de la antibiotice care nu au avu nici un efect si m ma simtit si mairau si foarte foarte slabita pana am ajus la o doamna doctor dermatolog care la momentul repsectiv era inc oncediu si nu putea beneficia de servicile dansei. am folosit printre altele fucidin H la inceput pentru, baneocin pudra pe ranile deschise. Ah, te sfatuiesc sa mergi la dermatolog, pentru ca eu mi am facut de doua ori exudatele pentru a vedea ce am ca sa stim cu ce tratam si mi au iesit de fiecare data bune, deci nu stiu de unde mi au aparut si de ce, momentan vreau doar sa imi reaca de tot, pentru ca de la jumatatea lunii iunie nu mai suport. Sanatate multa si mergeti la dermatolog, nu are de ce sa iti fie frica, analizele sunt sfinte inc azul bolilor de piele, tratamentul nu poate fi data la intamplare si mai ales pentru a se vedea daca nu este de fapt o cauza interna ci altceva.
NU este ceva banal!!!!!
iar pentru flavy4u se extinde deoarece boala aceatsa de piele se ia, daca te spe;i pe fata se poate extinde daca pui mana o duci in alte locuri. si din pacate NU ESTE CEVA BANAL, doamne chestiile de piele nu pot fi niciodata reduse la "ceva banal".Aveti grija de voi.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Alunițele și petele maronii pot fi înlăturate în siguranță?
  •