pete maronii pe piela unele rosiatice iar altele decolorate

26-02-2009
shusha_ela
Nu este medic/terapeut
shusha_ela
va rog sa ma lamuriti ca nu stiu unde sa aplelez! tot spatele meu e plin de pete decolorate (albe)din cand in cand se fac rosiatice apoi maronii...si asa parca se descoameaza, unueori ma mananca. mai nou mi-au aparut pe decolteu si una parca pe fata(astea-s maroni si ma mananca cateodata), sunt disperata! pe langa toate astea parca de parca nu ar fi suficient am o matreata insuportabiala +niste pete rosiatice in cap si astea provoaca mancarimi mai ales daca transpir.asta am inteles ca e dermatita seboreica am fost la dermatolog si mi-a recomandat o solutie dar in zadar... iar cu petele de pe corp parca se tot extind, am fost si cu ele la dermatolog, mi s-a zis ca sunt de la soare si ca nu se trateaza, asa e?
nu stiu ce sa mai fac. se extind! incep sa fiu complexata.AJUTOR!!!
2 comentarii
0
05-03-2009, ora 16:14
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Cred ca ar trebui sa schimbati dermatologul !!!
Petele de pe spate sunt date, cel mai probabil, de o ciuperca numita Pytirosporum. Boala se numeste pitiriazis versicolor si se manifesta prin pete maronii primavara si pete albe catre toamna (de aici si denumirea de "versicolor", adica "isi scimba culoarea").
Tratamentul este relativ simplu, si se face cu antimicotice uzuale : Travocort, Lomexin, Lamisil, etc., timp de 10 zile. Dupa tratament petele maronii dispar, insa petele albe raman pana la o noua expunere la soare.
Pentru dermatita seboreica se recomanda sampoane cum ar fi Selegel, Stieprox, Blue-cap, Node+, etc.
0
12-08-2010, ora 16:15
ghencea
Nu este medic/terapeut
ghencea
Dermatita seboreica de pe scalp dispare in 2-3 zile cu Diprosalic unguent (cca 10 RON) problema e ca revine...Dar daca se unge zona cu Diprosalic in timp se reduce frecventa aparitiei si suprafata zonei. Pentru petele albe eu am primit de la dermatolog o solutie care miroase a otet si care pisca dupa 2-3 aplicari dar rezolva petele tot in 2-3 zile. Alti medici ma punea sa fierb rufele, cearceafurile, tot ce atingeam ceea ce e imposibil. Reteta e simpla :
acid salicilic rezorcina (sau asa ceva) 8g,
acid acetic concentrat 20g
alcool 70grade 200g
Se da de 2-3 ori/zi.
Solutia arde stratul de la suprafata al pielii deci si ciuperca odata cu el si in timp se reface pigmentarea.
Eu unul am fost multumit de ambele solutii. Nizoral, Blue-cap si altele = 0 barat.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.