pete maronii pe corp

02-02-2008
davidemanuel
Nu este medic/terapeut
davidemanuel
De 6-7 ani au inceput sa-mi apara multe pete pe corp(pete maronii), unele sunt destul de mari -cam cat o unghie. ce le mai multe sunt pe spate si una pe burta dar de 4 ani incep sa apara tot mai multe dar nu chiar asa de mari.Unele in special cele mari au in jurul petelor maronii un pete dar chiar numai in jurul lor. In fiecare an imi apar foarte multe pete care sunt destul de mici dar apoi se fac mari in special pe piept si burta apr multe si pe maini, fata mai putin dar totusi apar.am fost la medici dermatologi si mi-au spus sa ma feresc de soare si chiar ma feresc.dar tot apar.exista cumva o metodda de scapa de ele ?
Imi puteti da niste sfaturi?
va multumesc, David
22 comentarii
0
02-02-2008, ora 00:00
davidemanuel
Nu este medic/terapeut
davidemanuel
am 21 de ani si chiar nu imi place ca tot apar aceste pete de car am vb mai sus...imi este chiar jena sa ies cumva afara sau la inot.,
david
0
02-02-2008, ora 00:00
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Petele descrise de tine seamana cu petele "cafe au lait ", caracteristice pentru neurofibromatoza( NF), afectiune genetica, autozomal dominanta; NFpoate aparea si sporadic;se descriu neurofibromatoza NF1 si NF2; sunt importante antecedentele familiale;Nu avem tratament pentru aceste pete; ar fi bine sa mergi periodic la consult medical; cu inaintarea in varsta, exista riscul aparitiei de neurofibroame periferice( benigne);Numai bine
0
07-02-2008, ora 00:00
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie, Iasi
Dr. Dorin Mihalache
Cred ca este putin fortat diagnosticul de neurofibromatoza pentru niste "pete solare" !!! In cazul neurofibromatozei ar trebui sa fie unul din parinti bolnav, iar in 6-7 ani de evolutie ar fi trebuit sa apara tumorile. Eu as da dreptate medicilor dermatologi care v-au examinat si, daca aveti un ten deschis, blond, ar fi bine sa utilizati creme protectoare pentru ultraviolete atunci cand va expuneti la soare pentru a preveni aparitia altor pete, iar pentru "albirea" celor existente ar fi bine sa apelati la un dermato-cosmetician.
0
13-11-2009, ora 14:33
simonimsoc
Nu este medic/terapeut
simonimsoc
domnule doctor mihalache am vazut k dati sfaturi la persoane aici.as dori si eu un sfat de la dv, am 20 de ani si de o sapt mi-au aparut niste pete pe corp maronii dar si un pic spre rosu.am pielea deschisa la culoare.nu stiu de la ce sa-mi fi aparut aceste pete.as dori un tratament adecvat.de exemplu aseara dupa dus aveam 5 azi de dimi au ajuns la nr de 12 sunt stresata.sunt locate sub brat, intre picoare si pe burta, chiar si mai jos un pic una.mancarimi nu provoaca.v-am dat detalii k sa stiti despre ce vorbesc, poate ati mai avut cazuri.si nu am apucat sa ma duc la un dermatolog dar o voi face sapt ce vine.multumesc.
0
26-11-2009, ora 12:27
iordachemihaela
Nu este medic/terapeut
iordachemihaela
Buna ziua, in legatura cu petele maronii am si eu o fetita de 1 anisor, si s-a nascut cu mai multe pete maronii, una sub forma de strugure sub bratul stang, una sub forma de palma cu degete , la pica inchinal spre piciorul drept si aici mai are cateva care nu prea se observa nu au forma si marginile sunt neregulate, genunchii sunt un pic mai inchisi la culoare si are catva pistrui, pecizez ca si tati are cateva semne din nastere cafenii si ffffff multi pistrui, si eu am un semn sub mana dreapta care nu prea se mai vede si ff multe alunite, am citit daca se gasesc pe corp mai multe pete cafenii mai multe de 6 este semnul unei boli neurologice, dar bebe nu are nici un alt simptom, e bine sanatoasa se dezvolta normal atat fizic cat si din punct de vedere neurologic.as vrea si eu sa stiu daca ste vreo problema in legatura cu fetita mea. am fost la doctor si mia spus ca atata timp cat bu-si schimba fora si culoarea nu este vreo problema ca este o aglomerare de pigment... multumesc
0
14-03-2010, ora 19:15
GogaFlorentina
Nu este medic/terapeut
GogaFlorentina
Buna ziua!as vrea sa va rog sa imi raspundeti la urmatoarea intrebare.In urma cu 1 an jumatate mi-a aparut o pata mai mare de culoare maroniu inchis pe spate care cu timpul a crescut si a ajuns la diametrul de 7 cm, intre timp a mai aparut si o alta mai mica in jur de 3-4 cm.Simtomele sunt mancarimile sporadice.
0
02-05-2010, ora 22:27
gina_g-
Nu este medic/terapeut
gina_g-
Buna seara ! as vrea un sfat de la dvs.imi apar pete maroniu inchis, pe spate...intai pe ceafa si umeri, acum pe tot spatele...am senzatia de mancarime si usturime
am tenul inchis, am crezut ca-i o hipermigmentare, dar.nu stiu...nu-i in regula.
Multumesc frumos !
0
03-05-2010, ora 13:50
del
Nu este medic/terapeut
del
buna ziua, am si eu niste probleme de piele. imi apar niste bubite rosii care ma mananca pe tot corpul, se vad ca au ceva lichid inauntru, si sunt rasfirate. Primele mi-au aparut in 98 cand am fost la mare. Atunci mi-au aparut doar pe piept si au fost mai multe.Se poate sa fie alegie la soare?
mai am si o alta problema si anume cu petele de pe fata. Mi-au aparut in 2008 pe funte si obraji, si se accentueaza daca stau la soare. am fost la derma si mi-au zis ca de la anticonceptionale ( iau rigevidon) dar am prietene care nu iau dinastea, si nici nu fumeaza. Pielea de pe frunte si din jurul nasului mi se exfoliaza f tare desi dau des cu crema. Am incercat di dinaia intens hidratanta si nimik. Am observat ca daca stau la soare pielea din zonele unde se exfoliaza nu se bronzeaza.Analizele la ficat mi-au iesit ok. Ce pot sa am?
multumesc
0
07-05-2010, ora 20:54
CFNICO
Nu este medic/terapeut
CFNICO
acum 3 ani am fost diagnosticata cu lichen plan.Am urmat tratament cu zirtec, seleniu-zincsi dermovate-unguent.S-au vindecat atunci, dar reapar.Momentan folosesc doar dermovate care da rezultate, dar eu vreau sa nu mai apara niciodata.Care pot fi cauzele aparitiei?
Mentionez ca imi apar pe gat, san, burta si incheietura mainilor si picioarelor.
ma intereseaza si ceva naturist, daca exista...
multumesc !
0
08-05-2010, ora 12:25
CFNICO
Nu este medic/terapeut
CFNICO
un prieten prezinta pe gat, piept, spate pete maronii uscate, care provoaca mancarimi si dupa o perioada se cojesc la suprafata. A observaat ca apar in prezenta caldurii si a transpiratiei.Are cineva un raspuns, un posibil tratament?
Multumesc
0
11-05-2010, ora 21:23
CFNICO
Nu este medic/terapeut
CFNICO
scuze, am vrut sa adaug o intrebare
0
17-06-2010, ora 10:55
Eddytza1907
Nu este medic/terapeut
Eddytza1907
De cateva luni mi-au aparut niste pete maronii pe piept..nu se cojesc si nici nu am mancarimi in acele locuri. Imi poate spune cineva despre ce este vorba si poate un tratament ?
Multumesc
0
07-09-2010, ora 21:43
alexa.
Nu este medic/terapeut
alexa.
am avut varicela acum 2 luni, o forma grava cu foarte multe basici din acelea pline cu apa. nu am putut suporta mancarimea si le am spart pe toate. dupa ce au facut coaja, am rupt usor usor si cojile, nu le am lasat sa cada singure.. am ramas cu pete albe in locul bubelor, si mi s a spus ca se vindeca in cateva luni. gauri am cateva, dar nu alea ma deranjeaza, ci petele. dupa o luna de la terminarea bolii, m am expus la soare de mai multe ori si petele s au facut maronii. la frig se vad parca si mai rau.. va rog sa ma ajutati, sa mi spuneti ce as putea sa iau. am incercat cu bitter suedez la inceput, dar dupa am renuntat pt ca nu mi s a parut ca s a schimbat ceva. au trecut doua luni si nu vad nicio ameliorare. CE SA FAAC? :(( nu stiu nici la ce dermatolog sa ma duc. am fost mai demult la unul..pt acnee, dar tot timpul imi dadea acelasi tratament si organismul nu raspundea, si acum nu stiu unde sa ma duc.
0
07-04-2011, ora 12:18
woken95
Nu este medic/terapeut
woken95
Salut domnu doctor ami puteti spune si mie ce am ami apare pe corp niste pete maroni mici rotunde si akuma a inceput sa creasca mai mari nu am fost la nici un doctor cand dau cu mana pe ele se curata se ia un strat de piele acela pe care este pata maro.Ami puteti si mie cum sa ma tratez.Multumesc anticipat.
0
11-04-2011, ora 16:59
petronela2011
Nu este medic/terapeut
petronela2011
petele maro care la inceput sunt mici si apoi se extind unindu-se unele cu altele sunt determinate de pitiriazis versicolor.Pute-ti cauta mai multe date despre aceasta boala sa va dati seama daca este ceea ce aveti dumneavoastra.nu sunt f multe date despre tratament pe alte site-uri dar am inteles ca cel mai bun tratament este LOMEXIN crema-o aplicare pe zi timp de 10 zile.Sper sa fi fost de folos cuiva.
0
31-05-2011, ora 02:18
mis rodica
Nu este medic/terapeut
mis rodica
buna ziua asi dori si eu o informatie de niste pete pe care le am pe corp...de fapt nu sunt mari da sunt mici si multe extinse pe spate si pe abdomen iar de o saptamana incoace au inceput sa mi se extinda pe fund si in jos pe picioare la inceput pele sunt mov...dupa care se fac rosii iar apoi maronii...cand fac baie imi dispar iar la un interval de 2 zile imi apar din nou.Am fost la dermato la inceput mia spus ca am pete de ficat, am facut analize da nu am nimic.Dupa mia spus ca e posibil sa fie o ciuperca, mia dat o crema care nu a folosit la nimic.Vazand ca petele nu imi dispar am renuntat sa mai merg la dermato crezand ca imi trec de la sine, da de fapt se tot extind.Sunt disperata si nu stiu ce sa fac, imi este frica nu se extinda si mai tare...caci pe fund ajunge in zona anusului si am o teama sa nu imi ajunga si in zona vaginala caci nu stiu ce se poate intampla.
DACA ARE CINEVA VREUN RASPUNS VA ROG SA MA AJUTATI SAU SA MA CONTACTATI CUMVA !!!
0
15-07-2011, ora 23:16
Lavinia_ddd
Nu este medic/terapeut
Lavinia_ddd
Ce sa fac daca mi-au aparut pete pe piele [maro] pe picioare, din cauza taieturilor sau a loviturilor sar putea rezolva ?
0
02-09-2011, ora 15:34
hagiroxana
Nu este medic/terapeut
hagiroxana
Si eu am avut si inca imi mai apar pete dinacestea, dar exista o crema "Pimafucort" o gasiti in farmaciile sensiblue, masati cu ia petele dimineata s seara, si in timp se vor duce. Eu am crema de la un doctor dermatolog foarte bun si chear ma ajutat !:)
0
28-06-2012, ora 23:54
ioanadani2008
Nu este medic/terapeut
ioanadani2008
buna, cu putin timp in urma au inceput sa imi apara ceva pete(micute) cam ceva de culoarea sangelui inchegat in zona ochiilor si dupa pe sani puteti sa imi raspundeti daca stiti ce se intampla va rog???sunt speriata
0
05-10-2012, ora 17:50
adymayras
Nu este medic/terapeut
adymayras
de ceva timp 1-2 luni mi-a aparut o pata maronie pe spate -stanga in dreputl coastei- de culoare maronie cam de 2cm. Am fost a doctor nu a spus ce ar putera fi- nu am facut nici un fel de analiza- mi-a dat tratament o solutie si o crema o data in zi sa ma dau cu ele dimineta si sera nu conteaza ordinea, timp de 3saptamani. Nu au tercut cele 3saptamani dar pata nu da semne de decolorare si in schimb imi da intepaturi in acel loc-- de obicei le simt mai puternice cand simt rece in spate--. as dori sa primesc ceteva informatii si ce analize as putea face. Va multumesc.
0
31-08-2013, ora 07:11
Gabriel85
Nu este medic/terapeut
Gabriel85
Ce este pitiriasis!!!
Pitiriasis versicolor sau tinea versicolor este o infectie fungica a pielii, foarte des intalnita. Ciuperca intervine in pigmentarea normala a pielii, ducand la pete mici si decolorate. Aceste pete pot fi mai deschise sau mai inchise la culoare decat pielea din jur si afecteaza mai ales spatele, pieptul si umerii.

Pitiriasis este mai frecventa in randul tinerilor si adultilor. Expunerea la soare agraveaza aceasta afectiune.

Cremele antifungice, lotiunile si sampoanele pot trata cu succes aceasta problema a pielii. Insa, chiar daca tratamentul este eficient, pielea poate ramane cu pete cateva saptamani.

Simptomele pitiriasisului
Pitiriasis este o afectiune care apare la nivelul stratului superior al pielii. Infectia cu aceasta ciuperca duce la pete decolorate pe piele. Aceste pete pot fi albe, roz sau maro. Aceste pete se maresc in timp, devin scuamoase si se caracterizeaza si prin mancarime.


Petele sunt mult mai vizibile dupa expunerea la soare si sunt localizate in special pe spate, piept, gat si brate.

Trebuie sa mergi la medic daca aspectul pielii nu se imbunatateste dupa urmarea tratamentului, infectia recidiveaza, iar petele acopera parti mari din corp.
Cauzele pitiriasisului
Ciuperca care declanseaza pitiriasis se gaseste si in tesuturile sanatoase de piele. Problemele incep doar atunci cand ciuperca se dezvolta.

Exista anumiti factori care declanseaza dezvoltarea acestei ciuperci. Printre acesti factori se numara vremea fierbinte si umeda, transpiratia in exces, tenul gras, schimbarile hormonale si sistemul imunitar slabit.
Cum se trateaza pitiriasisul
Daca aceasta afectiune este severa si nu raspunde la antifungicile pe care le poti cumpara de la farmacie, fara prescriptie medicala, este indicat sa mergi la medic. Acesta iti va prescrie o serie de medicamente si geluri pe care sa le aplici pe piele.


Trebuie insa sa stii ca si dupa tratament pielea va avea un aspect neplacut, care insa se va estompa in cateva saptamani. Aceasta infectie poate recidiva, astfel ca este indicat sa urmezi tratamentul la fiecare 2- 3 luni, pentru a preveni declansarea.

Daca folosesti creme, geluri si lotiuni, este indicat sa le aplici numai pe pielea bine spalata si uscata. Maseaza apoi bine zona respectiva.
Cum sa previi pitiriasisul
Pentru a preveni pitiriasisul, medicul iti poate prescrie un medicament oral sau o lotiune pe care sa o aplici zilnic. O alta modalitate prin care poti preveni pitiriasisul este sa te speli frecvent si sa reduci pe cat posibil transpiratia corpului.

Poarta haine din fibre naturale, care ajuta la aerisirea corpului si eliminarea rapida a transpiratiei. De asemenea, este indicat sa eviti expunerea la soare, in special daca ai mai suferit de aceasta afectiune.

Foloseste sapunuri si sampoane antibacteriene si antifungice, care vor tine sub control dezvoltarea ciupercilor. Evita produsele cosmetice foarte uleioase, care pot agrava problema.
0
31-08-2013, ora 07:14
Gabriel85
Nu este medic/terapeut
Gabriel85
Daca cineva a practicat un tratament reusit va rog foarte mult sa imi spuneti si mie cum !
va multumesc
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Pete rosii pe piele - primul ajutor
  • Vergeturile
  • Foliculita în urma epilării
  • Funcţia de „barieră” a pielii - cum o susținem?
  • Uleiul de măsline sau floarea-soarelui poate afecta sistemul de apărare al pielii la bebeluși
  • „Pielea electronică” pentru monitorizarea sănătății
  • Microbiomul pielii rămâne stabil în timp, în ciuda unor variații externe
  • Pielea inteligentă care reduce ridurile și cearcănele
  •