pete maronii pe fata in urma expunerii la solar | Forumul Medical ROmedic

pete maronii pe fata in urma expunerii la solar

05-02-2007
ana-luiza
Nu este medic/terapeut
ana-luiza
buna am folosit anticonceptionale dessorele si mi-au parut niste pete usor maronii pe fata in urma expunerii la solar.as dori sa stiu daca vor trece si ce trebuie sa fac?
3 comentarii
0
05-02-2007, ora 00:00
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
In primul rand, daca iti administrezi anticonceptionale nu este indicat sa te expui la ultravioletele de la solar! Mai mult, este bine de evitat si expunerea la soare, chiar daca este anotimpul rece!
Pentru a nu-ti mai aparea alte pete este bine sa utilizezi creme protectoare pentru ultraviolete, aplicate dimineata pe partile descoperite ( fata, gat, maini).
Pentru petele aparute deja, aplica seara, cu un tampon de vata, pe fata si pe maini, zeama de lamaie, timp de 10 zile.
0
15-03-2009, ora 13:19
ela27
Nu este medic/terapeut
ela27
Buna, de 2-3 ani ma confrunt cu cosurile si cu semnele (petele maronii) lasate de acestea. Folosesc fond de ten sa le acopar dar degeaba, plus ca le si agraveaza si acesta imi usuca pielea. Va rog sa-mi recomandati un tratament naturist pentru tenul meu uscat si pentru a sterge petele maronii de pe fata cauzate de stoarcerea cosurilor. Lamaia, uleiul de ricin.?.orice..
0
21-07-2013, ora 21:18
rinasicristi
Nu este medic/terapeut
rinasicristi
...daca se foloseste sucul de lamaie timp de 10 zile dispar petele, a incercat cineva...astept un raspuns urgent pentru ca si eu sunt in aceeasi situatie si sunt distrusa din cauza acestor pete...va multumesc
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Nicio legătură cauzală definitivă între bronzarea la solar È™i melanomul malign?
  • AluniÈ›ele È™i petele maronii pot fi înlăturate în siguranță?
  •