pete maronii-rosiatice-violacee pe corp

10-05-2008
catelus
Nu este medic/terapeut
catelus
Buna ziua!
Am aceste pete pe piele de 3 ani, iar in urma unei biopsii mi-a fost pus diagnosticul de Mycozis Fungoides stadiul macular;nu se observa abcese Pautrier caracteristice, aspectul histopatologic(celule usor atipice, unele cerebriforme, epidermotropism);pierderea expresiei CD7, fenotipul CD4-CD8+
Testele IHC evidentiaza:
- CD3, CD5, CD8, UHCL1 pozitive in frecvente limfocite T din infiltratul inflamator perivascular, la jonctiunea dermo-epidermica si intraepidermic
- CD7 pozitiv in foarte rare limfocite T din infiltratul inflamator perivascula, negativ in limfocite mici intraepidermice
- CD4 pozitiv in limfocite T din infiltratul inflamator perivascular, negativ in limfocite mici intraepidermice
- L26/CD20 pozitiv in foarte rare limfocite B din infiltratul inflamator perivascular.
Exista vreun tratament? Cum pot scapa de aceste pete, deoarece ma deranjeaza estetic?
8 comentarii
0
11-05-2008, ora 00:00
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
In acest stadiu al mycozis fungoides se poate face PUVA terapie. Adresati-va Clinicii Dermatologice Colentina Bucuresti sau Clinicii Dermatologice a Spitalului Militar Central Bucuresti.
0
18-05-2008, ora 00:00
catelus
Nu este medic/terapeut
catelus
Cu acest tratament (PUVA terapie), as scapa de acele pete?
Va multumesc!
0
19-05-2008, ora 00:00
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
PUVA terapia asigura o remisiune a bolii pe o perioada de timp.
0
20-07-2010, ora 15:35
angelica959
Nu este medic/terapeut
angelica959
buna ziua.va rog ffff mult sa ma ajutati.am o fetita de 9 ani care, de un an de zile prezinta pete violacee pe corp(spate, piept, burtica, fata, piciore-pana la genunchi)am fost la dermatologie, i-am facut un set de analize si la sange, dar nu i-a iesit cica nimic neinregula, decat o glicemie crescuta.mi s-a spus ca poate fi o alergie alimentara.dar nu stiu de la ce poate fi.nu face exces.spuneti-mi va rog, ce parere aveti?
0
27-07-2010, ora 19:12
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Ce medicamente i s-au administrat inainte de aparitia petelor sau ce medicamente utilizeaza mai frecvent?
0
13-08-2010, ora 22:06
angelica959
Nu este medic/terapeut
angelica959
inainte i-am administrat CAVIT, si vitamine un singur flacon.in rest de raceala asa, iarna cate un sirop sau ce imi prescria medicul dar tot asa o perioada scurta, nu erau raceli grave. pe data de 19 august mergem in vacanta.credeti ca este periculoasa expunerea la soare cu petele acelea?de la ce ar putea fi?de aprox. 5-6 luni tine un regim mai strict la dulciuri, sucuri, prajeli mai deloc.dar se vad ff rau.sunt foarte proeminente si este bruneta, mai ales in perioada asta, este bronzata si se vad f rau.ajutati-ma va rog.
0
13-08-2010, ora 22:07
angelica959
Nu este medic/terapeut
angelica959
cavit sau gavit nu mai sti sigur cum se scrie.dar cred ca GAVIT
0
15-08-2010, ora 18:14
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Ar fi bine sa nu-i mai administrati niciun medicament!
Ncred ca expunerea la soare este periculosa datorita acelor pete!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Pete rosii pe piele - primul ajutor
  •