pete mai deschise pe abdomen

23-06-2008
katyyy
Nu este medic/terapeut
katyyy
Buna seara.Am 21 de ani si de anul trecut mi-a aparut pe abdomen o pata mai deschisa decat pielea mea, spre alb, (am ten masliniu) inconjurata de alte pete mai mici (cat o unghie de la degetul mic). Incepe putin mai jos de buric si se intinde pana aproape de sani(cam de marimea a 2 palme).Nu ma mananca, nu ma deranjeaza in nici un fel si nici nu e foarte stridenta.Am stat si la soare dar nu s-a rosit, nu s-a schimbat nimic la ea.Mi-a aparut in timpul verii dupa ce am fost la strand vreo 3 zile.Vreau sa stiu daca v-ati putea da seama ce e si cum scap de ea.Ar trebui sa merg la un medic sau imi trebuie vreo crema? Multumesc mult.
1 comentarii
0
24-06-2008, ora 00:00
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Intrebarea "ar trebui sa merg la un medic sau imi trebuie vreo crema" este hazlie, insa lasa un gust amar privind educatia medicala a populatiei din Romania, care prefera sa se trateze cu buruieni, cu ceea ce ii recomanda un prieten sau farmacista, insa nu apeleaza la un examen competent !! In cazul dvs poate fi vorba despre o ciuperca numita Pitiriazis versicolor. Pentru certitudine ar trebui un examen micologic, insa eu sunt sigur ca veti apela tot la internet pentru tratament!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.