pete de culoare maronie si mancarimi

21-06-2007
bogdan c.
Nu este medic/terapeut
bogdan c.
Cu ceva timp in urma mi-au aparut pe gat niste pete maronii de marime neregulata care imi provocau mici mancarimi dupa care s-au extins pe abdomen si pe umeri. Am observat ca de obicei se extind in timpul verii iar in anotimpul rece ele capata culoarea alba. Va rog sa imi recomandati niste remedii si va multumesc anticipat.
5 comentarii
0
22-06-2007, ora 00:00
DanV
Nu este medic/terapeut
DanV
Incearca ceva ce are efect direct asupra pielii : vitamina A vitamina E, Vitaminele B (B3, B8), unguente cu aloe vera (concentratii mari de aloe - 40-80% - efectul aloei asupra pielii este de exceptie, stii ?).
Fa o curatire intestinala - cum stai cu constipatia ?
-
0
22-06-2007, ora 00:00
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Recomandarile cu vitaminele, aloe vera si constipatia sunt o aiureala !!! Cand nu stii despre ce este vorba apelezi la vitamine, aloe vera si curatare intestinala.
Intra in sectiunea "Boli de piele" de pe forum si citeste raspunsul dat pentru gyuly@ la intrebarea "Pete maronii pe abdomen. HELLLLLP!"
Si in cazul tau este vorba despre o micoza superficiala denumita Pitiriazis versicolor.
0
18-07-2007, ora 00:00
bogdan c.
Nu este medic/terapeut
bogdan c.
petele au devenit albe acum. Ce ma fac?
0
18-07-2007, ora 00:00
DanV
Nu este medic/terapeut
DanV
Cu atit mai bine daca este Pitiriazis versicolor. Mindorin42 o fi dermatolog, dar, intimplator exista rezultate pt. aceasta micoza obtinute exact cu aloe vera. Chiar daca mindorin42 nu va crede.
0
18-07-2007, ora 00:00
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Inseamna ca pitiriazisul a intrat intr-o faza inactiva. Poti sa te expui la soare.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Alunițele și petele maronii pot fi înlăturate în siguranță?
  • O cercetare recentă dezvăluie structura receptorilor care determină mâncărimile pielii
  • Uleiul de lavandă ar putea fi răspunsul la tratamentul mâncărimii pielii
  •