pete care se muta

19-08-2012
alexandra1818
Nu este medic/terapeut
alexandra1818
Buna ziua,

Acum 3 saptamani am fost la dermatolog si mi s-a spus ca am intoxicatie alimentara.Fusesem cu o zi in urma la un restaurant, impreuna cu alte 12 persoane si am mancat o pizza.Toti am mancat pizza si numai eu am avut probleme dupa.Aveam niste bubite pe picioare care ma mancau ingrozitor.Am facut injectii 3 zile, am luat antihistaminice si am tinut regim alimentar. Acum nu mai am bube, dar imi apar pete care se tot muta..ba pe spate, ba pe burta, ba in palme, ca in talpa, ba pe fund, ba pe fata, peste tot. Daca imi dau cu unghiile pe piele, pe orice parte a corpului, mi se inroseste si se umfla putin.Daca stau picior peste picior, iar mi se inroseste, daca tin ceva pe brate, daca imi atinge orice pielea putin mai dur, de asemenea.Imi apar orice as face. Vreau sa va intreb cum pot sa scap ca m-am saturat. Mai am putin si fac luna de cand ma streseaza chestia asta, Va multumesc anticipat.
8 comentarii
0
20-08-2012, ora 08:49
mihaelaberea
Nu este medic/terapeut
mihaelaberea
Te inteleg, eu m-am luptat vreo 4 luni cu o urticarie care m-a terminat psihic si care se ameliora doar cu Dexamethazona sau Hemisuccinat...Nu a functionat nimic si am incercat absolut toate antihistaminicele de pe piata, inclusiv antidepresive-fara vreun rezultat pozitiv, decat ca era sa o iau razna. Pana la urma dermatologul m-a ajutat, recomandand o injectie cu Diprophos, avand efect vreo 3, maxim 4 saptamani. Acum sunt bine, sunt vreo 5 saptamani de cand nu a mai aparut nimic. Ca si la tine, si la mine apareau si dispareau-asta este urticaria, iar pielea era foarte sensibila.
Tot ce pot sa iti spun este sa tii regim, la mine a functionat, fara condimente, fara ceapa si usturoi, fara nimic din comert, totul va trebui pregatit in casa. Eu am mancat foarte mult pepene care mi-a reglat foarte bine tranzitul intestinal, am renuntat la toate produsele de baie pe care le foloseam din cauza sensibilitatii pielii si le-am inlocuit cu produse pt bebelusi(extraordinare!). Daca mai ai intrebari, ma poti contacta pe privat.
0
20-08-2012, ora 11:00
Dr. Muresan Ramona
Alergologie si imunologie clinica, Timisoara
Dr. Muresan Ramona
Buna ziua,
daca petele nu au disparut, trebuie sa faceti niste analize pentru a afla cauza. Poate fi vorba de o urticarie declansata de ceea ce ati consumat sau de alte cauze: paraziti intestinali, infectii (in gat, urinare, la nivelul dintilor, etc), Helicobacter pylori, etc. Trebuie sa consultati un medic alergolog pentru investigatii si tratament. Urticaria cronica de obicei la adulti este data de factori interni cum am spus mai sus. Bineinteles un regim alimentar fara condimente, fast food, vin rosu, mezeluri ajuta la ameliorarea urticariei.

Multa sanatate!
0
21-08-2012, ora 19:25
alexandra1818
Nu este medic/terapeut
alexandra1818
Va multumesc pt raspunsuri. O sa ma duc sa-mi fac analize pana la urma.
0
28-08-2012, ora 21:50
alexandra1818
Nu este medic/terapeut
alexandra1818
mihaelaberea, cum pot sa te contactez pe privat ?
0
31-08-2012, ora 11:48
mihaelaberea
Nu este medic/terapeut
mihaelaberea
imi lasi adresa aici si te contactez eu
0
31-08-2012, ora 13:21
mihaelaberea
Nu este medic/terapeut
mihaelaberea
Ti-am lasat un mesaj pe privat
0
01-09-2012, ora 20:55
alexandra1818
Nu este medic/terapeut
alexandra1818
-* n-am gasit niciun mesaj pe privat


(*modificat de admin)
0
07-10-2012, ora 15:54
alexandra1818
Nu este medic/terapeut
alexandra1818
Buna ziua din nou,

Am fost la doctor si am aflat ca am infectie urinara cu e coli. Mi s-a facut anitbiograma si am luat antibiotic 14 zile. Petele, insa, nu mi-au disparut si nici mancarimile.Nu stiu ce sa mai fac.Am inceput sa iau Clorocalcin de ieri la recomandarea unei prietene.Va rog sa-mi mai dati niste sfaturi.Am deja de 2 luni jumatate problema asta.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Intoxicația alimentară
  • Indigestie vs intoxicația alimentară - diferențe, clarificări
  •