pete albe pe maini

31-07-2015
corina43
Nu este medic/terapeut
corina43
In luna mai am ajutat-o pe mama la gradina: cules buruieni dintre plante si apoi am pus azot granule dar...nu am folosit manusi de protectie. Ulterior, la 2 zile am observat ca mi-au aparut pete albe pe maini, pe spatele mainilor care nu se bronzau si pe degete, chiar si la laba piciorului drept putin si parca am avut pe degetele de la maini o usoara mancarime (tin minte ca ma scarpinam) care apoi a disparut. Predispozitie spre pitiriazis am deoarece am facut in urma cu mai multi ani pe locurile unde am avut cosulete pe piept si umeri; si in prezent primavara, de la primele raze de soare trebuie sa ma dau cu sampon Nizoral pt. ca altfel tot se mai vad putin. Nu am in istoricul familiei pe nimeni cu vitiligo nici cu pitiriazis. Am mers la farmacie si mi-a dat sa ma ung direct pe toata suprafata exteriorului mainilor cu sampon de la Ducray-Squanorm, iar concomitent sa iau Flucovim timp de 1 luna macar. Pana in prezent, am 5 zile de tratament si... nimic. In luna aprilie am fost odata la un aquaparc, in rest merg la sala de fitness (unde fac dus). Petele, parca se extind destul de rapid si mai ales sunt foarte vizibile dupa mediu umed si soare. In rest nu simt sa ma deranjeze, doar estetic. Va rog sa imi spune-ti ce ar putea fi?
1 comentarii
0
02-08-2015, ora 15:06
Dr. Albu Laura
Dermatovenerologie, Cluj-Napoca
Dr. Albu Laura
Ar putea fi vitiligo. Istoricul familial negativ nu este un contraargument. Pitiriazisul versicolor nu apare pe maini, nu se trateaza cu Flucovim de aceasta durata si ma mir foarte tare ca o farmacista face astfel de recomandari.
Mergeti la derma pentru un diagnostic.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Pete rosii pe piele - primul ajutor
  •