pete albe pe femur vizibile la ARTRO RM

28-02-2010
ddacianab
Nu este medic/terapeut
ddacianab
buna ziua,
sunt daciana, 33 ani : implant Lia incrucisat dr., menisc intern/extern dr., tromboflebita profunda gamba stg., safenectomie stg, sindrom posttrombotic, impingement cam stg.

la artrografia RMN de control dupa o artroscopie de sold pentru impingemnent cam si fractura partiala de labrum acetabular sunt vizibile niste pete albe de diferite marimi, pete care au pus ortopedul pe ganduri.

Avand in vedere ca mi-au trebuit 5 ani sa demonstrez ca am o problema mare la sold si ca nu sunt nebuna(cel putin - nu inca), timp in care am facut un maraton pe la o duzina de doctori ortopezi, reumatologi, neurologi si...desigur psihiatri si am inghitit tot ce inseamna antiinflamatoare, incl prednison.vreau sa stiu daca aceste pete pot insemna intr-adevar ceva destul de grav ptr. a trebui luate in considerare si ce trebuie sa fac...probabil analize.

Mentionez ca pe prima Artrografie RM respectivele pete apar negre...ortopedul spunea ca nu erau deloc, insa nu aveam cd-ul la indemana
.
Multumesc mult
6 comentarii
0
28-02-2010, ora 16:28
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Stimata Doamna,
Imaginea arthro-RMN trebuie studiata ca atare, direct, de catre ortoped.
Ce v-am putea sfatui fara sa cunoastem natura acestor imagini????
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
01-03-2010, ora 00:43
ddacianab
Nu este medic/terapeut
ddacianab
multumesc,

da, exprimarea mea de balta...petele sunt pe femur, iar ortopedul a pomenit ceva de inflamatie osoasa???


In alta ordine de idei...cu catva timp in urma mi-a survenit informatia, cum ca dumneavoastra operati monturile dupa ultima metoda (nu stiu care este..nici cea..veche.) Am la piciorul stang un mont, care acum 2 ani era de 16 grade(nu stiu daca exprimarea este corecta...scuze). nu l-am op atunci...datorita soldului, dar vreau sa-l op in curand, avand in vedere ca degetele mi s-au inclinat destul de mult...si am in minte piciorul bunicii mele...triunghiular. Aici mi s-a explicat, ca voi pasi 1 luna pe un fel de papuc special care nu-mi permite sa calc pe varful piciorului. Operati dupa o metoda care are alt timp si mod de recuperare sau este aceeasi? Aici mi s-a spus ca nu exista o metoda mai buna. Multumesc
0
01-03-2010, ora 08:33
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Stimata Doamna,
Veti obtine ttoate aceste informatii direct de pe site-ul meu (gasiti coordonatele cand faceti "click" pe numele sau pe fotografia mea).
Ele exista si pe site-ul Romedic, la link-ul
http://www.romedic.ro/centrul-de-chirurgia-piciorului-dr-marius-uscatu
Nu exista nici o cuantificare obiectiva in functie de grade ("16 grade").
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
12-07-2011, ora 01:03
ddacianab
Nu este medic/terapeut
ddacianab
Buna ziua, domnule doctor,
revin cu o intrebare...

de la ultima mea intrebare catre dumneavoastra, am fost diagnosticata cu artrita psoriazica si tioidita hashimoto; sunt de aproape un an fost sub Metotrexat si Arava(+ Plaquenil 3 luni)si Eutirox; acum astept aprobarea CNAS pentru Enbrel.
In acest an montul la piciorul stang mi s-a marit, ba mai mult am senzatia ca am si pe exterior. Ma deranjeaza foarte tare; pe langa jena in pantofi, apar bataturile care nu mai trec, iar degetul mare se stramba tot mai mult spre celelalte, piciorul incepe sa capete forma de triunghi. Doresc sa stiu, in ce stadiu al bolii de fond este indicata operatia de mont; ortopedul meu curant mi-a spus ca trebuie amanata operatia cat mai mult; nu intelg aceste abordari ale medicinei; cred ca ar trebui facut tot posibilul pentru a ridica calitatea vietii pacientului cat mai repede posibil; nu cred ca isi doreste nimeni 100 de ani chinuiti; avand in vedere ca dintr-o persoana activa, am ajuns sa nu mai fac nimic din ceea ce ma implinea, ca am un sold operat, care nu evolueaza bine, ca intre timp am sindrom de impingement si la soldul drept si tocmai am avut 2 saptamani in careje, mi se pare anormal sa nu incerc sa corectez ce se poate corecta si care cel mai probabil ar aduce o imbunatatire clara a ortostatismului; nu stiu daca monturile au apararut pe fondul artritei, dar sunt convinsa ca evolueaza pe acest fond, mai ales ca in decurs de cateva luni de zile mi s-au strambat si doua degete de la o mana.

Probabil ca nu se pot opera atata timp cat boala este intesns activa, iar articulatiile inflamate; trebuie inasa intra-adevar amanata op cat mai mult? Ce inseamna cat mai mult?

Multumesc mult si apreciez devotament
0
12-07-2011, ora 01:06
ddacianab
Nu este medic/terapeut
ddacianab
..devotamentul cu care raspundeti oamenilor
Daciana B.
0
12-07-2011, ora 17:27
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Veti afla mai multe informatii despre Piciorul Reumatoid pe link-urile
http://www.chirurgiapiciorului.ro/Patologie%20degenerativa, %20metabolica, %20vasculara, %20infectioasa, %20inflamatorie%20%28reumatoida%29, %20tumorala/Piciorul%20reumatoid.html
sau
http://www.romedic.ro/centrul-de-chirurgia-piciorului-dr-marius-uscatu/articol/4615
Situatia trebuie analizata atent, in contextul bolii inflamatorii (reumatologice) de baza.
Va stau la dispozitie cand va hotarati.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: