pete albe pe corp

19-01-2010
georgi83
Nu este medic/terapeut
georgi83
buna.am si eu o nelamurire in legatura cu petele albe de pe corp.asta vara mi-au aparut niste pete pe spate si apoi pe sani.am fost la control si mi s-a sp prima data ca am pitiriazis versicolor.am facut analize si s-a dovedit ca nu am ciuperca si sa ast sa imi treaca un pic bronzul(am un ten mai inchis), am asteptat si apoi am facut tratament cu vitix si nu au disparut.ele imi tot apar iar doctorul nu stie sa imi sp ce am de fapt.am ceva in sange?este vreo alergie ca nu mai inteleg nimic
24 comentarii
0
23-01-2010, ora 19:20
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Ce analize ati facut ?
0
24-01-2010, ora 21:05
georgi83
Nu este medic/terapeut
georgi83
mi-a luat cu lama din mai multe locuri de pe corp
0
29-01-2010, ora 14:27
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Repetati tratamentul pentru pitiriazis, adica aplicati Lomexin crema seara, timp de 10 zile, apoi asteptati pana la sfarsitul lunii aprilie.
0
29-01-2010, ora 21:04
georgi83
Nu este medic/terapeut
georgi83
multumesc pentru sfat, o sa incerc din nou.Multumesc !
0
03-02-2010, ora 19:51
georgi83
Nu este medic/terapeut
georgi83
buna seara.am si eu o intrebare pentru dl doctor.am mai fost la alt control dermatologic, la alt cabinet.d.na doctor mi-a facut alte analize(a luat cu lama de pe corp) si mi-a sp ca poate am pitiriazis sau eczimatide.rezultatul a fost negativ pentru pitiriazis.mi- a sp sa fac o serie de analize (VSH, ELFO, Hemograma, Creatinina, Coproparazitologic, EX.nazal.Ex.faringian etc).daca este vorba de eczimatide nu ar trebui sa am mancarimi ale pielii, sa mi se faca cojita pe locul afectat?nu ar avea alta culoare?ce boala din interiorul corpului ar provoca pete albe pe piele?(mai ales dupa expunere la soare).Multumesc!
0
07-02-2010, ora 16:52
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Alta boala ar fi vitiligo.
0
10-02-2010, ora 11:00
sweete_gabitza
Nu este medic/terapeut
sweete_gabitza
am niste pete pe picioare se numesc picingine am momente cand ma mananca am dat cu unguent nizoral si am luat pastile tot nizoral dar tot mi-au ramas doua pe piciorul stang
0
12-02-2010, ora 20:14
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Cat timp ai facut tratamentul?
0
19-03-2010, ora 11:26
sweete_gabitza
Nu este medic/terapeut
sweete_gabitza
am facut tratament o saptamana
0
24-03-2010, ora 16:59
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Tot nu au trecut?
Tratamentul pentru "picingine" este de 4 saptamani.
0
17-06-2010, ora 15:51
pisicutza_kiss
Nu este medic/terapeut
pisicutza_kiss
am un ten mai inchis si am fost la piscina acum o saptamana si m am mai bronzat si mi au apartu niste pete albe pe gat si pe piept.nu stiu ce sa fac nu am patit niciodata am 18 ani si mereu am fost la mare si m am bronzat. ce pot face sa se duca?
multumesc anticipat !!!!!
0
27-06-2010, ora 18:36
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Mergeti la un dermatolog, pentru ca este posibil sa fie vorba despre o ciuperca.
0
18-11-2010, ora 01:02
lindiana
Nu este medic/terapeut
lindiana
buna seara. as avea si eu o intrebare pt dl doctor, acum un an am oservat pe partea posterioara a gambei o pata alba care s-a extins apoi am observat pete mai mici sau mai mari pe antebrat sau puncte mici albe pe maini. am fost la doi dermatologi care mi-au spus ca ar fi vorba de vitiligo, nu am urmat nici un tratament si o parte din pete s-au dus dupa expunerea la soare. de asemenea am facut si analize si nu mi-a iesit nici o ciuperca si doamna care mi-a facut analizele mi-a spus sa stau linistita ca nu am vitiligo. pete mici continua sa-mi apara si nu stiu ce ar putea fi pt ca nici nu ma mananca. credeti ca e vorba de vitiligo?
multumesc anticipat!
0
18-11-2010, ora 12:55
loara
Nu este medic/terapeut
loara
Lindiana, unde ai mai precis petele albe, pe maini sau pe degete?
0
19-11-2010, ora 01:14
lindiana
Nu este medic/terapeut
lindiana
si pe mana si pe degete dar sunt foarte mici si nu s-au extins. am cateva de ceva vreme care au famas la fel.
0
21-11-2010, ora 11:32
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Pentru lindiana:
Si eu cred ca este vorba despre vitiligo.
0
23-11-2010, ora 20:25
larisa93
Nu este medic/terapeut
larisa93
buna seara.as avea si eu o intrebare pt domnul doctor.acum 2 ani mi-au aparut niste pete albe pe spate.acum mi s-au intins pe gat si pe intreg spatele.am facut un tratament cu niste pastile, urmata de o dieta, apoi m-am dat cu ADVANTEN crema.si tot nu imi trec.credeti ca e vorba de virtiligo?
0
27-11-2010, ora 18:26
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Cred ca este vorbva despre pitiriazis versicolor.
0
13-12-2010, ora 12:30
flory12ro
Nu este medic/terapeut
flory12ro
buna ziua!Sotului meu i-a aparut de ceva timp o pata alba la ceafa si acum s-a extins cu una mai mica langa ea.am incercat cu clotrimazol dara nu a dat nici un rezultat.ce ara putea fi si ce ara trebui sa folosesc?
0
15-12-2010, ora 19:17
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Tratamentul cu Clotrimazol trebuie facut 10 zile, apoi asteptati. Pata va disparea pana in primavara.
0
26-10-2011, ora 22:16
andrei123456
Nu este medic/terapeut
andrei123456
buna seara! am si eu o mica problema! am observat in seara asta ca mi-au aparut niste pete albe pe spate in jurul umerilor si omoplatior! petelele sunt de diferite marimi, mai mari mai mici! este pt prima data cand imi apare asa ceva! ma gandesc ca de la soare nu are cum sa fie pt ca nu prea e soare acum! ati putea spune va rog ce ar putea fi???
0
16-10-2012, ora 16:11
Dini
Nu este medic/terapeut
Dini
Buna ziua! Eu sunt diagnosticata cu ciuperca Pitiriazis Versicolor... Nu- mi comvine dar nu am ce face, am pete albe pe spate si pe brate si sunt foarte inestetice, ma obseaza. Am fost la dermatolog si mi a recomandat SQUANORM de la Ducray timp de 2 sapt si TRAVOGEN crema o data pe zi pe pielea curata. Eu am mai citit si de la mine putere am luat in completare NIZORAL pastila una pe zi. Am urmat tratamenutul si nu observ nicio ameliorare. Ma bate gandul sa merg si la solar cateva sedinte, poate pielea este depigmentata si fiind de acum tratata este f posibil sa mai coloreze petele. Nu le mai suport pe nenorocitele astea de pete, va rog sa ma ajutati cu un sfat, sau sa incerc un alt tratament. Multumesc anticipat! PS Am mai avut aceasta problema cu ani in urma si am rezolvat- o foarte simplu. De la Ducray am luat Selegel - sampon care a facut mununi. Acum nu se mai gaseste, acest produs a fost inlocuit...
0
01-09-2013, ora 19:38
msmm
Nu este medic/terapeut
msmm
buna am o problema cu pete albe pe corp le am de mult timp credeam ca osami treac si nu mam adresat nici la un medic si acum tot mai multe apar dar nu ma mananca nici nu ma dor pielea este sensibela si le am in zona pe penis nu inteleg de ce anume acolo puteti sami dati vriun sfat cum sami treac acestea pete...
0
06-12-2014, ora 16:52
tudosie
Nu este medic/terapeut
tudosie
salut si mie mi-au aparut pete pe spate si pe burta pe maini pe gat ce credeti ca ar pute fi si de freo luna a inceput sa ma manance si piele imi puteti cam ce ar putea fi multumesc
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Pete rosii pe piele - primul ajutor
  • Vergeturile
  • Foliculita în urma epilării
  • Funcţia de „barieră” a pielii - cum o susținem?
  • Uleiul de măsline sau floarea-soarelui poate afecta sistemul de apărare al pielii la bebeluși
  • „Pielea electronică” pentru monitorizarea sănătății
  • Microbiomul pielii rămâne stabil în timp, în ciuda unor variații externe
  • Pielea inteligentă care reduce ridurile și cearcănele
  •