pete maronii s-au extins pe gat

16-06-2008
matei88
Nu este medic/terapeut
matei88
in urma cu ceva timp mi-au aparut pe gat niste pete mici maronii, nu le-am dat nici o importanta pana mai acum vreo 3 luni cand au inceput sa se extinda. mi-au cuprins tot gatul si au inceput sa cobore.nu ma deranjeaza cu nimic (mai mult estetic) nu sunt proeminente, uneori aproape dispar dar dupa cateva zile sunt inapoi.astept raspunsul dumneavoastra
17 comentarii
0
16-06-2008, ora 00:00
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Probabil ca este vorba despre un pitiriazis versicolor. Aplicati 10 seri consecutiv Lomexin crema, masand bine zona. Daca nu cedeaza insemna ca este altceva si va fi necesar un consult dermatologic.
0
21-06-2008, ora 00:00
matei88
Nu este medic/terapeut
matei88
multumesc mult pentru raspuns, deja dupa 3 zile de tratament au disparut
0
22-06-2008, ora 00:00
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Tratamentul ar fi fost necesar sa fie continuat chiar daca petele au disparut, deoarece ele pot recidiva.
0
26-06-2008, ora 00:00
livia55
Nu este medic/terapeut
livia55
am si eu o nelamurire.am pe spate mai jos de ceafa o pata de nastere maro inchis de vreo 3 cm cu suprafata acoperita de alunite mici si maro inchis.marginile sunt neregulate dar in rest nu am avut probleme gen sangerari, mancarimi sau altele.poate fi ceva periculos, tinand cont de faptul ca e acoperita cu alunite sau ca are forma neregulata?
0
27-06-2008, ora 00:00
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Ar trebui sa va vada un medic dermatolog pentru a aprecia daca pata respectiva pune sau nu probleme. Daca nu pune, ar trebui supravegheta periodic ( la 6 luni, la1 an).
0
14-03-2010, ora 20:27
marin42
Nu este medic/terapeut
marin42
am si eu niste pete rosii la baza gatului care se acutizeaza la caldura
0
14-03-2010, ora 20:42
marin42
Nu este medic/terapeut
marin42
au evoluat in timp.La o consultatie mi s-a spus sa nu dau importanta, dar in timp petele sa-u intins
0
15-03-2010, ora 00:51
gfluc
Nu este medic/terapeut
gfluc
sunt operata pe cord deschis de 2ori (2002+2007=disectie de aorta) din noiembrie 2009 au inceput sa-mi apara pe gambe pete mici de marimi diferite, rosii, care se fac violet si cateodata dispar sau nici nu mai stiu. in ultimile 2 saptamani au aparut f.f. multe si au ajus la genunchi. nu ma dor si nici nu ma mananca. am fost la un dermatolog si mi-a recomandat detralex (3luni/2tb/zi) si triderm (14zile/uns de 2ori/zi). nu supureaza, nu ma mananca nu ma dor. medicul mi-a explicat ca globulele rosii trec prin peretii vaselor de sange (care sunt f subtiri si ajung in piele- am sintrom marfan). domnule doctor as dori sa siu si parerea dumneavoastra, daca se poate, n-as vrea ca pana "plec" sa ajung "vanata toata" !!! va multumesc pt intelegere si astept parerea dumneavoastra ! ( daca mai trebuiesc explicatii, mai dau !)
0
16-03-2010, ora 10:56
gfluc
Nu este medic/terapeut
gfluc
buna ziua !
nu doresc sa supar, dar insist sa-mi dati un sfat la problema expusa pe 15:03:2010 ora 00:51 !
multumesc pentru intelegere si va doresc o zi buna !
cu stima, gfluc
0
16-03-2010, ora 15:02
inter54
Nu este medic/terapeut
inter54
buna ziua!
Am si eu o problema la care sper sa ma puteti ajuta dumneavoastra. In urma cu un an mi-au aparut pe corp niste cicatrici rosii la inceput dupa care s-au decolorat ramanand la culoarea pielii. O data cu aparitia lor a aparut si un miros diferit. Vreau sa stiu in legatura cu mirosul poate fi ceva boala si cum se trateaza.
0
16-03-2010, ora 16:47
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Pentru marin42:
Mergeti sa va examineze un medic dermatolog.
0
16-03-2010, ora 16:53
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Pentru gfluc:
Imi cer scuze ca nu am citit in noaptea de 14 spre 15 ce ati postat pe net, insa eu nu lucrez pe net si dorm de obicei la acea ora!
Dermatologul care v-a examinat v-a expus foarte bine problema!
Ar fi fost interesant de stiut daca nu faceti si un tratament anticoagulant postoperator.
0
16-03-2010, ora 16:55
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Pentru inter54:
Cicatricile respective pot fi vergeturi.
Ar fi bine sa va examineze un medic endocrinolog pentru a vedea daca nu aveti hipercorticism.
0
17-03-2010, ora 14:08
gfluc
Nu este medic/terapeut
gfluc
multumesc domnul doctor ! va rog, scuzati-ma pt insistenta, promit nu vreau sa va mai supar ! da, fac tretament cu sitrom si aspenter.
astept detalii, daca sunt !
cu stima, gfluc
0
20-03-2010, ora 07:58
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Atunci asta este cauza problemelor dvs!
Ar trebui monitorizat timpul de protrombina si ajustat periodic tratamentul.
0
20-05-2011, ora 22:46
denii10
Nu este medic/terapeut
denii10
de vreo 2-3 zile mi-au aparut pe corp (burta, maini si fata) cateva bube maro nu sunt chear bube sunt exact ca si niste semne din nastere dar, vreu sa spun ca de cand mi-au aparut ma mananca pielea destul de tare
0
20-05-2011, ora 22:47
denii10
Nu este medic/terapeut
denii10
ce este?si ce as putea face in privinta lor
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Pete rosii pe piele - primul ajutor
  • Vergeturile
  • Foliculita în urma epilării
  • Funcţia de „barieră” a pielii - cum o susținem?
  • Uleiul de măsline sau floarea-soarelui poate afecta sistemul de apărare al pielii la bebeluși
  • „Pielea electronică” pentru monitorizarea sănătății
  • Microbiomul pielii rămâne stabil în timp, în ciuda unor variații externe
  • Pielea inteligentă care reduce ridurile și cearcănele
  • Alunițele și petele maronii pot fi înlăturate în siguranță?
  •