pete pe partea din fata a umarului, pe piept, pe abdomen

03-02-2008
c-tin
Nu este medic/terapeut
c-tin
Buna!Sunt nou p aici.Ma scuzati ca am creat un nou subiect despre pete, dar nu m-am descurcat altfel...Asa, deci de vreun an cred imi apar uneor niste pete rotunde rosii in primele zile, apoi mai maronii, dupa care dispar.Nu ma mananca, nu ma dor.Sunt localizate pe partea din fata a umarului, sau pe piept, sau p abdomen.Nu sunt multe, adica sa fie raspandite pe tot abdomenul, apar in grupulete, si nici nu apar mereu si pe umar si pe abdomen si pe piept.AM cautat ceva p net, si nu cred sa fie ceva cu transmitere sexuala pt ca de 5 ani am aceeasi partenera, iar ea nu are nici o pata, si nici alte simptome.
Multumesc anticipat!
3 comentarii
0
07-02-2008, ora 00:00
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie, Iasi
Dr. Dorin Mihalache
Ati consultat un dermatolog? Ati urmat vreun tratament?
0
07-09-2008, ora 00:00
kolosal
Nu este medic/terapeut
kolosal
cred ca si la mine e ceva asemanator..apar in grupuri (cate 3 cate 4) sunt rosiatice si dak le scarpin se albeste partea rosiatica..ca si cum s-ar coji pielea..sunt aproape rotunde si delimitate de o dunga rosie...mi-au aparut pe piept si gat...cele de pe piept au disparut dar a ramas semn (cand fac baie se inrosesc..se accentueaza)...si inca nu am consultat dermatolog..astept raspuns...dak e nevoie pot da si poze la ele
0
29-03-2010, ora 17:01
B.Elena
Nu este medic/terapeut
B.Elena
buna ziua, as avea si eu o intrebare pt domnul doctor daca se poate un raspuns, am observat acum un an dupa expunerea la soare (m-am expus dupa ani de zile si poate a fost prea brusc pt piele) un grup de pete rosiatice care apoi au devenit maronii odata cu fixarea bronzului, am crezut ca sunt doar niste pistrui si n-am acordat importanta, fiindca eu am tenul foarte deschis si pe fata am pistrui maronii, si pe umar imi aparuse in trecut niste pistrui datorita expunerii la soare care n-au mai disparut...in fine, petele care ma nelinistesc de anul trecut s-au marit si unele s-au unit, sub sub piet pe partea stanga, uneori ma mananca zona si obisnuiesc sa ma scarpin, inca nu am apelat la un dermatolog
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Pete rosii pe piele - primul ajutor
  •