perioada inainte de ciclu menstrual este fertila?

11-09-2006
aydda
Nu este medic/terapeut
aydda
buna ziua, in primul rand as dorii sa va multumesc pentru sfaturile date,..nu personal dar parcurzand discutiile de pe forum gasesti raspuns la intrebarile tale. as dorii sa va intreb cu cate zile inainte de ciclu menstrual nu exista riscul de a ramane insarcinata si cat este de sigur?/
mentionez ca nu mai faolosec anticonceptionale de 3 ani, si sunt casatorita.acum folosim prezervativul.dar sincera sa fiu ma-m cam saturat de el...este tare incomod...si asta face ca relatiile noastre sa fie din ce in ce mai rare.si de aici mai departe tensiuni in cuplu.am auzit de o injectie anticonceptionala care are efect 6 luni ??.dar...ca ingrasa foarte tare asa este?. cat este de sigura si unde se gaseste?.am mai auzit si de un test de ovulatei care se gaseste in farmacii acesta cat de sigur este?? este bun?? va multumesc din suflet pentru tot ce faceti...sunteti minutati ca ajutati oamenii dar mai ales tinerii care unerii din priocina timiditatii de a merge la medicul ginecolog ajung la niste complicatii grave din cauza unor banalitati
multumesc mult si va doresc numai bine
3 comentarii
0
18-09-2006, ora 00:00
Dr.Evelyn
Nu este medic/terapeut
Dr.Evelyn
Injectiile contraceptive se fac la 3 luni, sunt doar cu progesteron(la noi in tara cel putin) si au efectele secundare(inclusiv pe cele nedorite) ale progesteronului. Cistigul ponderal nedorit este unul dintre aceste efecte secundare.
Daca aveti un ciclu menstrual regulat, sau daca notati pe un calendar, cu rigurozitate, datele ciclului dvs menstrual, puteti determina singura perioada fertila. De regula, ovulatia se produce cu aproximativ 14 zile inainte de menstruatie, iar ovulul traieste 48 ore...asta inseamna ca dupa 2 zile de la ovulatie, pina la urmatoarea menstruatie, sunteti in perioada infertila
Puteti folosi si testele de ovulatie...
Perioada fertila incepe cu 7 zile inainte de ovulatie(aceasta e durata maxima de viata a spermatozoizilor)
0
19-09-2006, ora 00:00
aydda
Nu este medic/terapeut
aydda
va multumesc foarte mult pentru timpul acoradat
o zi excelenta
0
20-05-2007, ora 00:00
legione
Nu este medic/terapeut
legione
Daca am facut dragoste neprotejata pe data de 14, am un ciclu regulat si perioada de menstruatie incepe din 23 exista posibilitatea sa raman gravida?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul
Alte subiecte care v-ar putea interesa:

Mai multe informații despre: Testarea fertilitatii la femei

Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Unele teste de fertilitate ar putea fi o pierdere de timp
  •