perioada fertila

17-08-2010
livia__18
Nu este medic/terapeut
livia__18
mi-a venit menstruatia pe 7 iulie si s-a terminat pe 13 iulie, care este perioada mea fertila luna asta? imi vine ciclu la aprox 34 zile
1 comentarii
0
17-08-2010, ora 16:12
Geaninaleabu
Nu este medic/terapeut
Geaninaleabu
teoretic imparti zilele adica 34 la 3- da aproximativ 10, primele zece dupa menstruatie nu sunt fertile, urmatoarele 10 sunt de evitat, ultimele la fel nesigure. evident nu e foarte sigura aceasta metoda mai ales la ciclul care este "aproximativ" pt ca ovulelele se pot elibera si in alte zile, sau mai multe intr-o luna mai ales cand e dereglat sau nu vine la data fixa.
stiu fete care au ciclu fix la 28 de zile fara intarzieri niciodata- si ele se pot baza pe aceasta metoda... dar eu care am ba 28, 30, 31, 33, 34 etc, foarte variabil nu as avea incredere nici batuta.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Metoda temperaturii bazale
  • Metoda mucusului cervical - Billings
  • Metoda calendarului
  • Manifestările comportamentale „dictate” de ciclul menstrual
  • Testele de ovulație
  •