perioada de recuperare dupa fractura de tibie

13-06-2011
maria-victoria
Nu este medic/terapeut
maria-victoria
Buna seara,

Numele meu este Maria si la inceputul lunii aprilie am suferit un accident de masina. Pe trecerea de pietoni am fost lovita de o masina si am suferit o fractura de tibie la piciorul stang. In urma radiografiilor am fost operata la picior si mi s-a pus tija. Imediat dupa operatie am avut piciorul in ghips timp de 3 saptamani, dupa care doctorul a recomandat scoaterea ghipsului si efectuarea de miscari usoare ale piciorului in apa calda. La o luna si jumatate dupa operatie am fost la control, unde, pe radiografii se vede ca osul nu a inceput sa se sudeze. In prezent ma deplasez cu ajutorul unui cadru si nu am voie sa ma sprijin in picior. As dori, daca se poate, sa-mi spuneti cat este in medie perioada de refacere si la cat timp este recomandat sa se scoata tija ?

Informatii ce v-ar putea ajuta :
- am 44 de ani, 68kg, inaltime 1, 60 m
- singura fractuta de os pe care am avut-o pana acum a fost la mana, in copilarie
- nu sufar de nicio boala
- in primele 2 saptamani dupa accident am luat calciu
- diagnosticul din biletul de externare este : la internare - fractura cominutiva 1/3 superioara tibie stanga; secundar la internare - Tcc minor; principal la externare - fractura inchisa, cu deplasare, 1/3 superioara tibie stanga, operata, imobilizata.

Va multumesc anticipat !
16 comentarii
0
14-06-2011, ora 18:54
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Exista nenumarate fracturi ale gambei, beneficiind de tratamente profund diferite si avand prognostice si perioade de recuperare la fel de diferite.
Diferenta este facuta de situatia pre-operatorie, de cea intra-operatorie, de tipul si de stabilitatea montajului de osteosinteza, de intreg dosarul radiologic si de alte zeci de considerente.
Principial, tratamentul prin tija centromedulara zavorata (blocata) permite mersul cu sprijun imediat si interzice total orice imobilizare gipsata. La un moment dat (cateva luni) dupa operatie se pune problema extragerii unuia dintre suruburile de zavorare, care accelereaza procesul de consolidare prin stimulul mecanic al incarcarii.
Cu stima,
Marius uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
14-09-2011, ora 01:58
imariaaa
Nu este medic/terapeut
imariaaa
Buna ziua- as dori va rog sa ma ajutati si pe mine, am suferit o fractura 1/3 distala tibie si 1/3 distala peroneu, fara deplasare, (tibia este fracturata insa in 4 locuri) nu am fost operata, am stat in ghips 2 luni si jumatate, dupa care mi s-a scos ghipsul si mi s-au recomandat inca 2 luni sa nu calc, deci cam in 4 luni jumatate sa pot merge fara sprijin, ce parere aveti ? este cam mare perioada?se pot lua suplimente de calciu pentru a accelera vindecarea? multumesc
0
14-09-2011, ora 14:51
Dr. Adam Span
Ortopedie si traumatologie, Koblenz
Dr. Adam Span
puteti sa luati suplimente alimentare cu calciu (daca nu aveti litiaza renala) insa nu va influenta major timpul de vindecare. timpul de vindecare, la pacienti tineri, nu trebuie si nici nu se poate influenta efectiv cu nici un medicament (sunt teorii ca intr-un mediu hyperoxigenic, hyperbaric timpul de vindecare ar fi mai scurt insa sa nu asteptati miracole).
pentru asemenea fracturi tratamentul modern consta in tija centromedulara zavorata cu care probabil dupa 6-8 saptamani ati fi putut sa mergeti cu incarcare partiala si dupa 12 saptamani cu incarcare totala, insa nu cunoastem exact nici fractura nici pe Dvs si nici cauza pentru care s-a decis urmarea tratamentului conservativ
0
14-09-2011, ora 14:58
imariaaa
Nu este medic/terapeut
imariaaa
Multumesc frumos pentru raspuns.am luat 10 zile calciu acum o luna, o sa mai iau, ma gandeam la ceva pentru osteoporoza, dar banuiesc ca trebuie sa fac testul mai intai.Am avut ghips femuropodal 5 sapt dupa care alt ghips scurt pana la genunchi inca 6 sapt iar acum inca 2 luni mi s-a zis sa nu calc in el fara sprijin.Osul tibiei era fracturat in 4 locuri, ca un fulger iar cel al peroneului era transversal, asa am vazut pe radiografie, Mi s-a spus sa nu merg in el el fara carje pt ca este instabil si se poate deplasa f usor.Fractura este fara deplasare si nu am fost operata din aceasta cauza, precizez ca am 31 ani si 50 kg, acum posibil 52kg
0
14-09-2011, ora 14:59
imariaaa
Nu este medic/terapeut
imariaaa
inca ceva, am uitat sa precizez ca eram fumatoare, cam 15 tigari/zi, e posibil sa se fi produs fractura din aceasta cauza ? adica din cauza unui deficit de calciu cauzat de fumat
0
17-09-2011, ora 21:38
Dr. Adam Span
Ortopedie si traumatologie, Koblenz
Dr. Adam Span
terapia moderna a fracturilor de diafiza tibiala este tija centrolmedulara zavorata. o fractura multipla chiar daca per moment nu este deplasata, este instabila, cu terapie conzervativa deseori se intampla ca pacientul ramana cu deviatii de axa, de rotatie, sau cu scurtarea membrului.
o persoana sanatoasa nu are la 31 de ani osteoporoza, din cauza imobilizatiei va avea o scadere a densitatii osoase locala care se va reface in cateva luni. fumatul este nesanatos, insa nu cred ca influenteaza major producerea sau tipul fracturii, vindecarea insa poate sa-l influenteze in sens negativ
0
21-09-2011, ora 11:36
imariaaa
Nu este medic/terapeut
imariaaa
Multumesc frumos
0
08-04-2012, ora 14:33
costaconstantin
Nu este medic/terapeut
costaconstantin
Buna ziua !pe data 23-02-2012 la o partida de fotbal la intrarea unui adversar prin alunecare am suferit o dubla fractura la tibie si una la peroneu inchise fara deplasare.Transportat la spital de urgenta cu salvarea, decizia luata de doctori dupa radiografie este..introducerea unei tije prin calcai, de tija au legat un scripete si 8 kg de greutate pt a tine piciorul in ax, au urmat inca 5 zile de infern, pe 28-02-2012 am fost operat, mi-au facut anestezie locala dupa care m-au adormit si dupa 2 jum am iesit din operatie putin ametit dar bn.Mi-au introdus in tibie o tija intramedulara Biomet cu doua suruburi de blocaj, peroneul a fost lasat liber, pe 05-03-2012 m-au demis din spital, tratament la domiciliu clexane 0, 4 ml injectabila una pe zi in burta pana voi putea sa merg.La 40 de zile de la operatie ma simt bine, inca nu pun piciorul in pamant doctorul va decide la urmatorul control, dar pot sa conduc masina..Intrebarea mea este, daca tibia a fost blocata cu tija, peroneul fiind rupt sunt sigur ca se sudeaza drept?astp rasp de la voi, multumesc. pe curand
0
10-10-2012, ora 10:26
andreea minerva
Nu este medic/terapeut
andreea minerva
Buna ziua!
In 19 feb.2012 am suferit un accident la ski si m-am ales cu fractura de tibie fara deplasare. in urma operatiei tibia a fost consolidata cu o tija intramedulara blocata cu trei suruburi. dupa apoximativ 5 luni adica pe la jumatatea luni iulie dl dr a hotarat sa-mi scoata unul din cele doua surubururi superioare. dupa prima operatie degetul mare de la picior partea de sus de unde incepe nu il simt si nu il pot misca nici acum! ce e de facut? dl dr a spus ca o sa-si revina in timp dar sunt 8 luni si inca nu-l simt!
Dupa operatie in a doua seara simteam niste furnicaturi in laba piciorului si de atunci nu il mai simt!
A doua zii dupa operatie Dl dr m-a dat jos din pat si impreuna cu el am facut cativa pasi prin salon! acasa apoi timp de 2 sapt nu am putut pune piciorul in pamant desi de la spital asa mi-a fost recomandat! abia acum mi-am revenit destul de bine si nu mai schiopatez dar problema mea este degetul pe care inca nu-l simt!
0
10-10-2012, ora 12:06
Dr. Adam Span
Ortopedie si traumatologie, Koblenz
Dr. Adam Span
ar trebui sa mergeti la un neurolog bun pentru un examen EMG. neurologul ar putea preciza daca nevul este lezat si in ce masura este lezat, sunt sau nu sanse de recuperare
0
10-10-2012, ora 19:36
andreea minerva
Nu este medic/terapeut
andreea minerva
multumesc foarte mult!
0
12-12-2013, ora 16:26
ionut100
Nu este medic/terapeut
ionut100
Buna ziua.Am o fractura/ruptura de tibie.Medicii mi-au recomandat operatie dar mie mi-e foarte frica de acest lucru.Mi-au spus ca daca refuz operatia perioada de recuperare va fi mult mai mare.Intrebarea mea este:cat timp trebuie sa stau cu piciorul in ghips si daca exista niste riscuri.Va rog frumos astept raspuns.Multumesc!
0
12-12-2013, ora 16:37
Dr. Adam Span
Ortopedie si traumatologie, Koblenz
Dr. Adam Span
in prima faza nu ar strica sa vedem despre ce fractura este vorba (postati radiografiile), ceva date despre Dvs care ar influenta vindecarea (varsta, greutatea, boli de care suferiti) si cu ce metoda ar vrea colegii sa opereze fractura.
riscul major este nevindecarea fracturii sau vindecarea lui intr-o pozitie vicioasa. riscuri indirecte ar fi trmboza de ex.
din moment ce nu cunoastem ce tip de fractura aveti este greu de precizat durata imobilizarii, insa acesta este dobicei intre 6-12 saptamani
0
12-12-2013, ora 20:11
ionut100
Nu este medic/terapeut
ionut100
Am iesit din spital pe proprie raspundere.Din acest motiv nu am nicio radiografie la indemana.Mi-a fost frica de operatie.Iar gandul ca mi s-ar introduce niste fiare in picior ma ingrozeste teribil.In seara zilei de 11 decembrie am suferit accidentul.Momentan sunt acasa, nu ma doare mai deloc, decat atunci cand ma misc (sunt nevoit sa fac acest lucru deoarece locuiesc singur).Iar atunci cand il misc, nevoit fiind repet, simt totusi durere, si ca si cum ceva ar scartia, nu se aude 'scartiitul' de care vorbesc, dar il simt in picior.Am 29 de ani, nu am boli cronice, 1, 75 inaltime, 60 de kg...Si inca un amanunt..simt totusi o fierbinteala in zona respectiva pe care o pun pe seama 'plimbatului' meu prin casa.Si inca un amanunt foarte important spun eu...piciorul este tot bandajat, dar ghips, praful acela care intareste pansamentul.e doar in spate.Nu inteles de ce nu mi-au pus peste tot.Daca apar complicatii, care ar fi semnele respective asupra carora ar trebui sa ma ingrijorez?Va multumesc.
0
12-12-2013, ora 21:18
Dr. Adam Span
Ortopedie si traumatologie, Koblenz
Dr. Adam Span
cum am scris, fara a vedea radiografiile este imposibil de apreciat cat de "buna" a fost decizia Dvs
deobicei fracturile de tibie sunt operate, mai ales daca sunt intraarticulare.
daca se alege tratamentul conzervativ atunci in prima saptamana pacientul primeste o atela ghipsata lunga pentru a lasa posibilitate edemului posttraumatic sa se evolueze si sa se retraga (piciorul se umfla si intr-o saptamana revine la normal). dupa o saptamana deobicei este schimbat atela pe un ghips circular, deobicei in primele 6 saptamani (sau depinde de natura fracturii, 12 saptamani) fara toc.
pe toata perioada imobiizarii aveti nevoie de tromboprofilaxa.
unele complicatii sunt destul de usor observabil, de ex. tromboza, altele se detecteaza cu timpul, de ex: nevindecarea fracturii
0
20-12-2013, ora 20:45
melvin0
Nu este medic/terapeut
melvin0
Buna seara,
Am suferit o fractura de tibie, in urma careia am fost operat utilizandu-se o tija intramedulara pentru consolidare. Pana la 6 saptamani de la operatie nu am voie sa pun piciorul jos. Ma deplasez putin prin casa folosind carje. Au trecut 3 saptamani si jumatate de la operatie, insa cand stau in picioare(cu carje, fara sa ma sprijin pe picior), piciorul in cauza incepe sa se invineteasca. Imi puteti spune, va rog, daca acest lucru este normal?
Multumesc anticipat.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Un website dedicat pacienților ce necesită o intervenție chirurgicală. Găsiți aici liste cu chirurgi și clinici de chirurgie, prezentări de servicii și recomandări ale pacienților, dar și informații detaliate despre fiecare operație.
Accesați site-ul