perioada intre diagnostic imagistic si biopsie.

31-07-2013
cristi6060
Nu este medic/terapeut
cristi6060
Sotiei mele i-a fost recomandata biopsia in urma unor investigatii imagistice pe care le a facut in ultimele 9 luni.
Ea e determinata sa urmeze tratamente neconventionale amand biopsia. Intrebarea mea e la ce nivel de risc se supune amanind decizia inca 3 luni, dupa o noua ecografie. Vreau sa stiu cat trebuie sa intervin in a o convinge sa faca biopsia cat mai repede, eu unul am inteles ca e proba care certifica rezultatele imagistice.
Datele sumare sunt (sintetizate dupa mintea mea de inginer):
- ecografie in iulie 2013: incadraree Birads 5 (risc magor) dimensiune nodul 10.6/10.7/12.6;
- RMN noiembrie 2012: Birads 4 (anormal) dimensiuni 15/13/13 mm;
- mamaografie noiembrie 2012: Biads 3 - fara referire la dimensiune nodul;
- ecografie noimbrie 2012: dimensiune nodul 9.1/10.1 mm
Mai exista o ecografie in primavara asta dar nu am dimensiunile exacete earu pe la cca 10 mm.
Recomandarea dupa ecografia din iulie 2013 este diagnostic histologic (punctie vs excizie). Recomadarile celelate, mai putin mamografia, sunt pentru control chirurgical. Recomndarile nu au avut in vedere o durata de interventie.
Vreau o parere despre consecintele amnarii biposiei avnd in vedere ca sotia mea tine sa mai ramana 3 luni pe varianta neconventionala (regim alimentar vegetarian, tratamente alternative).
Multumesc anticipat pentru timpul acordat
7 comentarii
0
31-07-2013, ora 13:02
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
riscul este ca nodulul respectiv sa fie unul malign, iar prin amanarea diagnosticului si tratamentului, sa piarda timp pretios in care cancerul sa progreseze dincolo de posibilitatile de vindecare, respectiv cu cresterea locala sau cu aparitia de metastaze in organe la distanta. ca inginer pot sa-mi imaginez ca ai aprecia o estimare a riscului in procente si probabilitati, durate de timp etc. din pacate acest lucru nu e posibil, nu in biologie si sigur nu in medicina, pentru o situatie ca aceasta. teoretic orice cancer poate metastaza oricand catre orice organ, odata ce tumora devine aparenta clinic. de asemenea, tratamentele "alternative" nu au niciun efect, altul decat pierderea timpului. in momentul de fata nu a facut nici macar biopsia, spre a stii daca e cancer sau altceva (caci e posibil sa fie si altceva), iar pentru asta, macar, nu cred ca se poate insista indeajuns, de exemplu din partea ta, ca sot.

mult succes, claritate si inspiratie !
0
31-07-2013, ora 13:26
cristi6060
Nu este medic/terapeut
cristi6060
Multumesc mult.
Indraznesc inca o intrebare: pentru biopsie cine stabileste ce fel de biopsie si tratamentul, adica cine e pe pozitaia intai: oncologul sa chirurgul? Safturile cui le urmez inainte de toate.
Multumesc inca odata
0
31-07-2013, ora 13:46
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
nu are importanta. totusi inainte de a se proceda la operatie (daca cumva sare chirurgul cu propunerea asta), eu as recomanda totusi o BIOPSIE intai (cu ac gros "core biopsy") si un bilant ca lumea, macar local, cu examen clinic si niste markeri tumorali.
0
31-07-2013, ora 13:51
cristi6060
Nu este medic/terapeut
cristi6060
Multumesc mult. Procedura cu ac gros e o practica uzuala, O recomandare incotro?.daca e posibil.
0
31-07-2013, ora 18:22
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
orice spital mare cu o sectie de chirurgie sau chiar si o clinica privata. medicul tau de familie trebuie sa te poata indruma.
0
31-07-2013, ora 18:53
cristi6060
Nu este medic/terapeut
cristi6060
Sfaturile imi sunt de mare ajutor. Multumesc.
0
31-07-2013, ora 19:00
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
cu placere! te asteptam cu noi vesti, cand le vei avea. numai bine !

Discuțiile despre tumori benigne și cancer au fost transferate pe:

Forumul Ghid-Cancer.ro - un proiect ROmedic destinat exclusiv acestui subiect.

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: