perforatie de sept + dureri in zona gatului

21-04-2008
ppprof
Nu este medic/terapeut
ppprof
Acum 7-8 ani am contactat un stafilococ auriu in nas, care, netratat corespunzator, a facut ca in urma "scobelilor" uneori constiente, alteori in timpul somnului sa-mi apara o perforatie de sept.
Perforatia propriu-zisa nu ma deranjeaza aproape deloc. Problema e ca nu am putut scapa de crustele din nas si am observat ca, atunci cand ajungeam cu degetul mai adanc in nas pentru a curata crustele aparea o durere undeva in partea dreapta in zona gatului, sub maxilar. Cu timpul aceasta durere a aparut tot mai frecvent si s-a mentinut chiar daca nu ma mai scobeam in nas. Durerea nu e puternica dar e deranjanta mai ales ca in anumite perioade se mentine si 2-3 zile consecutiv. Doctorita pe care am consultat-o nu a dat importanta acestei dureri. Va rog sa-mi spuneti daca ati mai auzit asemenea cazuri si daca banuiti vreun diagnostic. Multumesc!
5 comentarii
0
21-04-2008, ora 00:00
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Buna seara!
Un diagnostic..fara sa va vad.imi cereti imposibilul 1
Dar pot sa imi fac o parere daca imi raspundeti la cateva intrebari!
Cand ati facut ultimul exudat faringian + secretie nazala+antibiograma
Care este rezultatul?
Ati lucrat in mediu toxic? daca DA..cu ce substante?
Aveti probleme gastrice( reflux gastroesofagian?)
O radiografie SAF (sinusuri fata) ati facut?
Astept un mesaj cu rezultatul investigatiilor.
0
29-06-2009, ora 23:08
vnnicoleta
Nu este medic/terapeut
vnnicoleta
Buna seara.De aproximativ o luna de zile ma confrunt cu o inflamatie in partea dreapta a gatului amigdalita din partea dreapta este mai inflamata un nod in gat si o jena la inghitire.Am fost la dr. de fam.si am primit tratament pt amigdalita augumentin 5zile.Durerea a mai trecut dar nu definitiv am fost la orl la spitalul Coltea unde mi-au spus ca am o ciuperca in gat si am primit urmatorul tratament NISTATINA 2comprimate de supt pe zi si NEXIUM o pastila seara.Dupa trei zile de tratament am fost la spitalul MILITAR sectia orl acolo mi-au facut o injectie pt inflamatia pe care o aveam pe partea dr. a gatului deoarece era foarte mare si nu au putut sa imi vada amigdalitele.In aceeasi zi dupa doua ore am fost la spitalul PANDURI orl unde mi-au spus ca am amigdalita cronica si acea ciuperca in gat.Am primit urmatorul trat.ospen 1000 una la 6 ore aulin suspensie maxim 3 pliculete pe zi nizoral una la 6 ore vitamina a picaturi pt nas trei picatuti de trei ori pe zi glicerina boraxata.Astazi este a patra zi de tratament. jena pe care o aveam in gat a mai dispatrut dar totusi mai simt partea dreapta inflamata.Va rog frumos sa imi spuneti daca tratamentul este corespunzator. Va multumesc.
0
30-06-2009, ora 20:59
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
este foarte bine sa va decideti la un Singur medic ORL... sa mergeti la el pana a incepe tratamentul.. in timpul tratamentului si dupa tratament.. pentru ca sa va cunoasca forma faringelui si amigdalelor.. starea lor in repaus.. si sa stie cand si ce tratament vi sa administrat. Pentru a evita suprapunerea de antibiotice si micozele nedorite
0
09-05-2010, ora 21:39
vnnicoleta
Nu este medic/terapeut
vnnicoleta
Buna seara.De aproximativ un an de zile am probleme cu gatul.Anul trcut am avut inflamatii pe partea dreapta a gatului.La un control orl doctorul mi-a spus ca am amigdalite hipertrofice.In acea vara am plecat la mare si nu am mai avut problema pana acum.Inflamatia a reaparut dar pe partea stanga.Am facut si o ecografie pt glanda tiroida unde mi-au spus ca nu am nici un nodul dar pe partea stanga am o pata maronie din cauza inflamatilor.Toate analizele pt glanda tiroida au iesit bune.Mentionez ca nu fac febra.La ora actuala folosesc pastile pt supt si gargara.Am uitat sa precizez ca in fiecare dimineata iau cate un sfert de pastila de ARKETIS deoarece am atacuri de panica.Va rog frumos ce ma sfatuiti sa fac.Credeti ca ar fi bine sa ma operez.Va multumesc frumos.
0
10-05-2010, ora 06:15
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
vnnicoleta

faci cateva poze cu amigdalele si le trimiti pe mail
asa o sa pot sa.ti spun daca sunt de operat sau se pot trata altfel.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: