pentru domnul doctor marius uscatu

03-11-2009
daniela italia
Nu este medic/terapeut
daniela italia
in primul rand va multumesc pentru raspunsul prompt!ce bine ar fi daca si pentru o vizita de specialitate la cabinet ar fi atat simplu, pentru ca de exemplu un ortoped mi-a recomandat ca pentru durerile de spate, cu toate ca a vazut radiografia, sa port pluovar de lana!nu stiam cand am iesit din cabinet daca sa plang sau sa rad!!!llasand aceste lucruri la o parte as dori sa va rog frumos sa va uitati peste rezultatul radiografiei pe care am facut-o acum mai mult timp in urma, este mai mult in italiana pentru ca nu sant sigura ca o sa traduc corect termenii medicali:1-modesta scoliosi dorsale sinistro-convexa, 2-assimetria delle articolazioni coxo-femorali con sovraslivellamento della destradi circa 5-6 mmrispecto alla controlaterale, 3-semne di spondilosi dorsali, prevalenti nel trato medio, 4-modicamente ristretto posteriormente lo spatio discale l5-s1, scomparsa la lordosi cervicale con iniziale inversione in cifosi a fulcro in c4-c5, 5iperlordosi lombare.la examenul electromiografic a iesit urmatoarele :semne de suferinta neurogena cronica, de medie entita riferibila a livello delle radici l4-l5 di sinistra, iar diagnosticul faimosului ortoped la care am fost, , scoliosi in reumatica, , stiu ca nu este specialitatea d-voastra coloana vertebrala dar poare reusiti sa va faceti o opinie.iar in tot acest tablou mai sant prezente dureri de coate, genunghi, spate, omoplat.va multumesc foarte mult
6 comentarii
0
03-11-2009, ora 18:57
LIDIA ARAD
Nu este medic/terapeut
LIDIA ARAD
buna.ma numesc lidia, si sunt din arad.as avea o rugamine la dv, sper sa ma ajutati cu un sfat.am o durere la piciorul sting la scobitura de la laba piciorului, desi nu este inflamat, ma doare chiar si atunci cand sint in repaus, am 43 ani, si sunt la menopauza datorita unei interventi chirurgicale de 5 ani.am si osteopenie, dar nu este asa de grava.iau tratament cu FOSAVANCE si poate nu ma ajuta sau am o reactie la acest medicament,.nu stiu ce sa fac?sa mai iau in continuare sau nu.in speranta ca imi raspundeti.va multumesc
0
04-11-2009, ora 00:13
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Stimata Doamna Daniela Italia
D-voastra descrieti niste poli-artralgii, caracteristice maladiilor de tip reumatologic. Consultati un reumatolog bun.
Stimata Doamna Lidia Arad,
D-voastra descrieti niste talalgii, care au peste 20 de cauze profund diferite.
Un consult clinic specializat va decela originea suferintei.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
13-11-2009, ora 10:01
Munteanu Lucica
Nu este medic/terapeut
Munteanu Lucica
BUNA ZIUA.AM 39 DE ANI SI SUNT DIAGNOSTICATA DE 2 ANI CU PAREZA DE NERV SCIATIC POPLITEU EXTERN IN URMA UNEI OPERATII DE HERNIE DE DISC L4 L5 SI A UNEI OPRATII DE CICATRICE PERIRADICULARA COMPRESIVA L5 S1 IN PREZENT CU SECHELE EPIDURALE RESTANTE IAR DE 1 AN AM FOST DIAGNOSTICATA CA ARTROZA SI GONARTROZA DEFORMANTA DILATATA BILATERALA CU AFECTAREA IMPARTIALA A MERSULUI ALGIC SI FUNCTIONAL DECOMPENSATA.AM LUAT O NULTIME DE TRATAMENTE SI NICIUN REZULTAT.RUGAMINTEA MEA ESTE CE SE MAI POATE FACE IN CAZUL PAREZEI DE S P E SI A GONARTROZEI CARE MI-A DEFORMAT SI UMFLAT GENUNCHIUL.CU MULTUMIRI ASTEPT RASPUNS CAT MAI URGENT
0
13-11-2009, ora 18:27
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Pentru problema sechelelor neurologice trebuie sa consultati un neurochirurg, iar pentru cea a gonartrozei consultati un ortoped generalist. Se impune o consultatie (examen clinic).
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
06-09-2015, ora 20:08
maria057
Nu este medic/terapeut
maria057
Buna seara domnule doctor,
Sunt operata de tiroida(hipotiroidie), am coxartroza si gonartroza si va rog sa-mi spuneti daca pot efectua exercitii cu aparatul AB GENERATOR. Am exersat foarte putin si am observat ca da rezultate, dar ma cam dor genunchii. Este contraindicat?
Va multumesc.
0
07-09-2015, ora 22:22
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Va rog sa ma scuzati, dar nu am inteles cateva date esentiale: varsta, greutate/inaltime, status ocupational si sportiv, antecedente diverse etc.
Asteptam detalii.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.