dureri mari de gat si urechi

22-09-2009
Andrei Z
Nu este medic/terapeut
Andrei Z
buna seara domnule doctor flueraru. povestea mea are deja doi ani de analize, tratamente si vizite la medici! totul a inceput acum doi ani la mare, cand am avut o explozie de cosuri pe fata si in urechi. am fost tratat cu antibiotice timp de doua saptamani si la doua luni distanta, pentru ca totul era neschimbat, am mai facut un tratament de patru luni!!!! tot cu antibiotic. de atunci au aparut niste senzatii ciudate in urechi, ca niste bilute care se sparg si uneori urechile mi se infunda. apoi au aparut dureri de gat. am fost tratat pentru o faringita, ignorandu-se durerile in urechi, unde in urma consultului si a unei audiograme, totul parea normal. apoi au aparut puncte de puroi pe peretii interiori ai gatului si iar antibiotice. nimic nu ceda. am fost indrumat spre un gastro, crezandu-se ca totul vine de la o imensa aciditate. am facut o endoscopie gastrica, totul normal, dar am primit totusi un tratament pentru doua luni. apoi au aparut pete de puroi pe amigdale si am primit diagnosticul de amigdalita, cronica poate(avand in vedere durerile care merg pana in urechi)si sunt sub un tratament cu augmentin retard(1g amoxicilina si 62, 5 mg acid clavulanic), de doua ori pe zi, cate doua pastile. tratament pentru 10 zile, pe care il termin maine dimineata. am in continuare puncte mici de puroi pe amigdale, dureri foarte mari de gat si foarte mari in urechi. nu mai am placerea de a manca, sau de a bea. am fost programat pentru o operatie de scoatere a amigdalelor, pentru luna noiembrie, dar doctorul mi-a spus ca nu imi garanteaza disparitia durerilor. am citit pe un alt forum, despre un caz similar in ceea ce privesc durerile, al unei persoane operate de amigdale. tin sa va mentionez ca am facut scaner la sinusuri, la cap, repetate consulturi orl, exudate si analize de sange. se pare ca sunt perfect normal!!! de unde puroi? de unde dureri? la ultimul consult orl, medicul mi-a spus efectiv ca nu stie care e cauza! nu beau rece, nu beau acidulat, nu consum alcool, nu mananc condimentat, picant sau acru. in plus sufar de o boala cronica de ficat si nu stiu cat o mai reziste saracul ficat cu atatea antibiotice! in cazul in care ma puteti ajuta, astept raspunsul dumneavoatra si va multumesc frumos!
3 comentarii
0
22-09-2009, ora 21:21
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
cu siguranta o sa fac tot posibilul sa va fiu de folos.
nu ati specificat de unde sunteti, varsta. mediu in care lucrati sau lucrati.
cu ce legati acea aparitie la mare a cosurilor.( conteaza)
cand ati facut ultima ecografie abdominala, ce diagnostic aveti la fiact.
faceti o timpanograma la urechi si repetati audiograma
le trimiteti pe mail + cateva poze cu faringele si amigdalele.
0
22-09-2009, ora 21:50
Andrei Z
Nu este medic/terapeut
Andrei Z
va multumesc frumos pentru promtitudinea raspunsului dumneavoastra! din pacate nu sunt pentru moment acasa, din cauza serviciului si nu pot sa va trimit fotografiile.
am 36 de ani si sunt tot pe drumuri datorita serviciului, astfel sunt mult expus diversilor virusi si microbi.
cand au aparut cosurile la mare, am crezut ca am luat ceva din piscina. eram in turcia.
ultima ecografie am facut-o acum doua luni. totul este perfect, inclusiv ficatul are dimensiuni normale. am o hepatita c cronica, genotipul1. luata se pare in urma cu 30 de ani, printr-o transfuzie de sange(singura din viata mea) la o operatie. analizele sunt foarte bune, iar fibroza e minima. totul e sub control, de ani de zile.
la un consult orl de acum cateva luni, timpanul drept era prost curbat si mi-a fost indreptat cu ajutorul unei masini, nu a schimbat nimic din dureri, iar audiograma am repetat-o de atunci(e perfect), acum zece zile, la ultimul consult, la care am primit si ultimul antibiotic, augmentinul. luasem zinnat inainte.
o seara buna si va multumesc!
0
23-09-2009, ora 06:45
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
daca serviciul o sa va poarte prin zona Moldovei. poate ajungeti si la Pascani.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Arsuri în gât - cauze, tratament și sfaturi utile
  • Când sunt indicate antibioticele în otită/ otalgie (durerea de ureche)
  • Remedii populare pentru durerea în gât
  •