operatie cancer de san... cand se poate face o reconstructie?

14-03-2009
alexia2000
Nu este medic/terapeut
alexia2000
Buna ziua,
pe data de 10. 12. 2008 am fost operata de cancer la san stadiul 1, as dori sa va intreb cand se poate face o reconstructie de san si la ce spital sa ma adresez? Mentionez ca sunt din bucuresti si am varsta de 40 ani. va multumesc.
4 comentarii
0
15-03-2009, ora 22:00
Dr. Daniel Popescu
Identitate neconfirmată
Dr. Daniel Popescu
Nici eu nu sunt dr Pascu dar o sa incerc sa va raspund. Reconstructia se poate face practic oricand dupa ce veti consulta un chirurg plastic. Protezele mamare nu sunt prima optiune de reconstructie. Si nu se pun nicaieri gratuit. Consultati Spitalul de Ch. Plastica si Arsuri calea Grivitei 218.

, , Naturist- Naturale, , sunt definitii nobile asociate abuziv cu remedii si tratamente nefondate.
0
25-05-2009, ora 14:32
ramonik1986
Nu este medic/terapeut
ramonik1986
buna ziua!
am avut o fractura la falanga din mijloc a degetului inelar, de la mana dreapta, cat si tendonul rupt..sau ciupit, in urma unei muscaturi de caine. am suferit o operatie la deget, in urma cu aproximativ 5 saptamani. am avut o atela gipsata la intreaga mana, o saptamana de la operatie, iar ulterior am ramas doar cu o atela din plastic la degetul cu pricina, timp de 4 saptamani.
ideea este ca il pot misca foarte putin...de la mijloc, nu il pot articula foarte mult, simt ceva "ca tine" in zona in care a fost cusut tendonul.
de la 5 saptamani de la operatie, nu pot sa-mi misc degetul, decat foarte putin, nu il pot indoi.
nu stiu daca aceasta este cauza pauzei lungi de imobilizare, sau cauza operatiei la tendon.
medicul mi-a garantat sudura osului, si mi-a zis ca la o saptamana dupa ce mi-a scos firele sa incep sa-l misc putin cate putin...am facut si asta, numai ca nu observ nici un progres.
nu stiu ce ar trebui sa fac?!
nu stiu daca e recomandat sa misc degetul mai mult...sa-l fortez... pana la limita durerii...sau sa mai astept un timp(am citit pe forum ca refacerea tendonului poate dura pana la 9 luni..in functie de caz), si sa-l misc putin cate putin (cu toate ca nu simt ca fac progrese mari) sau sa fac recuperare la kinetoterapie( nu stiu cand e recomandata, la cat timp de la operatie..).
in asteptarea unui raspuns, va multumesc anticipat!
0
25-05-2009, ora 23:08
iuliutz
Nu este medic/terapeut
iuliutz
Nici eu nu imi pot misca degetul de la picior decat foarte putin, nu stiu cat este de normal, astazi am fost la medicul care m-a operat si mi-a spus ca o sa isi mai dea drumul si ca trebuie sa am rabdare si sa fac exercitii.
Incercati sa mergeti si la un centru de recuperare, medicii de acolo ar trebui sa stie cum sa va ajute.
Nu vreau sa va descurajez dar nasul meu a avut tendoanele mainii taiate si aproape dupa un an putea sa zica ca este recuperat. El a facut exercitii zilnic cu un inel de cauciuc pe care incerca sa il stranga.
0
25-03-2018, ora 13:30
Kolicica
Nu este medic/terapeut
Kolicica
Din cate am citit reconstructia mamara este decontata de CASS insa intr-un fel in care nu mai vrei s-o faci. Se deconteaaza doar operatia de "mutare" de tesut si asta inseamna ca dupa operatie te trezesti cu doi sani complet diferiti, ceea ce ar impune o operatie de simetrizare care, pam, pam! nu e decontata de CASS. Pana la urma care e marea faza? Si chiar daca ai apela la implaturi, nici alea nu se deconteaza! Pana la urma de ce as face-o? Ca sa mai trec printr-o anestezie si o gasca de riscuri ca sa am un san cocotat si unul lasat?
Si atunci am intrebat: fratilor, cat costa? Toti te invita la cabinet sa vorbesti cu ei, sa platesti consultatie si sa pierzi timpul de-aiurea. Va rog, daca se poate sa raspundeti. Cat costa operatie de simetrizare? Sau: cat costa implaturile si operatia sanului ce nu a fost retezat? Ce alternative sunt?
Rog din tot sufletul nu ma mai aburiti cu "sa vedem, ca ce o fi." Am doua locuri de munca si nu am timp de discutii de tip marketing.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Ați trecut printr-o operație? Ajutați alți pacienți oferind o recomandare chirurgului care v-a operat.
Accesați site-ul