Nodul in partea superioara a sanului drept

09-01-2013
maria2011
Nu este medic/terapeut
maria2011
eu sunt Maria, 44ani, locuiesc in Anglia, in urma cu 2 saptamani am descoperit un nodul in partea superioara a sanului drept, am fost la medicul de familie care mi-a spus ca in cel mai rau caz poate fi o tumora benigna aprox.2 cm..in urma cu 4 luni am incetat sa -mi fac injectia anticonceptionala(aceea la 3 luni) pt.ca nu ma simteam bine, nu mai aveam menstruatie decat o data la 2-3 luni, acum ciclul este normal. m-a programat dl.dr la spital iar ieri mi-au facut mamografie, ecografie(ultrasound) si pana sa-mi faca biopsie au spus ca este cancer...apoi mi-au facut biopsie iar saptamana viitoare imi stabilesc tratamentul.se poate sa fie atat de siguri pe diagnostic daca nu aveau rezultatul biopsiei(au spus 90-95%). de la 90% tumora benigna am ajuns in cealalta extrema, asa ca am fost intr-o stare de soc incat nici macar nu am intrebat ce stadiu al bolii ar fi, n-am putut formula nici o intrebare, mintea mea era goala, dar au amintit chimioterapia sau operatia.incerc sa fiu un om cu capul pe umeri sa ma mobilizez, dar vin momente in care nu ma pot controla si totul devine negru.nu stiu cat de multe informatii v-am oferit, nu stiu de ce erau atat de siguri pe diagnostic?nu ma doare nimic, sanul nu curge, traiesc normal, sant destul de energica, doar ca acum nu mai pot dormi de ganduri urate.va rog din suflet sa-mi raspundeti. maria
174 comentarii 12 ..... 5 6 Înainte ›
0
09-01-2013, ora 09:14
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
trebuie sa te linistesti! cine a zis ca "in cel mai rau caz e o tumoare benigna" s-a hazardat putin, sau posibil nici nu ai inteles tu foarte bine, pentru ca NIMENI pe planeta nu poate sa spuna "benign sau malign" pe baza unei palpari. ca atare nici nu cred ca a spus chiar asa. apoi, pe baza a ce descrii tu, chiar cancer fiind, lucrurile par foarte incipiente. daca poti sa ne furnizezi exact rezultatul mamografiei si al ecografiei, iti pot spune mai multe; stadiul il fixeaza aceste 2 lucruri (si altele, la nevoie), iar diagnosticul il certifica sau infirma numai biopsia.

apoi, daca vrei sa-ti raspund cu adevarat, trebuie sa formulezi o intrebare. stiu ca ti-e greu sa vezi clar lucrurile acum, caci esti speriata, de asta poate ca nici nu trebuie sa ma intrebi nimic acum, pentru ca ai un milion de intrebari, mai bine zis temeri si indoieli, care nu valoreaza nimic. sa asteptam sa se clarifice putin lucrurile, si in sufletul tau si in exteriorul lui. asteptam rezultatele investigatiilor si concluziile medicilor, eventual.

mult noroc !
0
09-01-2013, ora 16:56
maria2011
Nu este medic/terapeut
maria2011
multumesc mult
0
10-01-2013, ora 09:19
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
cu placere! asteptam informatii noi de la tine !
0
15-01-2013, ora 16:58
maria2011
Nu este medic/terapeut
maria2011
este G3 invasive ductal lymph node.urmeaza sa fac ct si nu stiu de care scan ca nu inteleg scrisul in totalitate, apoi 6 sedinte chimioterapie, apoi operatie(nodulul si ganglionii afectati) si apoi nu mai stiu ce va urma.o sa am o intalnire cu oncologul ininte de chimioterapie.ce parere aveti?
0
15-01-2013, ora 20:33
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
suna foarte legitim. daca mi-ai putea furniza si informatia IN CE STADIU se afla cancerul, ti-as putea spune mai multe. G3 nu este stadiul, este "grading"-ul, care reprezinta gradul de diferentiere, o notiune de histopatologie. s-a practicat o biopsie ? s-a scos un ganglion din axila ?
0
15-01-2013, ora 20:57
maria2011
Nu este medic/terapeut
maria2011
da mi-au facut biopsie saptamana trecuta atat la nodulul de la san cat si la gangionii axiali.nu am stiut ca g3 nu este stadiul bolii.am cerut o copie a analizelor si mi-au spus ca imi dau, dar pe hartia cu rezultat este scris doar ce v-am scri eu mai devreme.iar eu credeam ca acum stiu in ce stare ma aflu chiar daca citind si citind intr-una ma speriasem destul de tare. ma linistise gandul ca nu va scoate tot sanul(in ideea ca nu este cel mai rau, nu dpdv estetic). deci iar nu stiu prea multe.totusi acest grading in care stadiu al bolii apare?
0
15-01-2013, ora 21:09
maria2011
Nu este medic/terapeut
maria2011
o sa scoata nodulul si ganglionii afectati.
0
15-01-2013, ora 21:18
maria2011
Nu este medic/terapeut
maria2011
nodulul are 4 cm
0
15-01-2013, ora 21:31
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
stadiul nu se poate pune decat de pe urma operatiei; desigur ca se pune si un stadiu "temporar", clinic, pe baza examenului clinic (cum se simte tumora "la mana", cum se palpeaza ganglionii AXILARI, etc) si apoi pe baza scanner-ului. deci asteptam rezultatele acestea. deci vei face intai chimioterapie si apoi operatie ? de aici rezulta fie un stadiu intermediar al tumorii, fie ai sani foarte mici si este nevoie sa se procedeze asa pentru a se incerca o operatie care pastreaza o buna portiune din san; este mai bine asa, pentru ca daca s-ar opera direct, asta ar insemna o operatie care se numeste mastectomie totala, adica scoaterea intregului san.
0
15-01-2013, ora 22:12
maria2011
Nu este medic/terapeut
maria2011
am sanii voluminosi, mi-au spus ca vor sa mai reduca tumora, sa"stabilizeze" si apoi sa scoata.eu am crezut ca este un sem bun faptul ca nu scot tot sanul. oricum, daca se punea problema sa-l scoata nu era o drama, voiam sa cer sa-i scoata pe amandoi pt o mai mare siguranta.am intrebat si cre sant sansele mele la viata si a zis dn dr ca( in functie de fiecare organism)putem avea succes.cred ca intalnirea cu oncologul va fi cea care ne va aduce mai multe raspunsuri.dv ce parere aveti?
0
15-01-2013, ora 22:34
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
exact la fel. in rest vei obtine rezultatul mai multor investigatii pe care sper sa le poti scrie aici, ca sa-ti pot spune si eu mai multe. asteptam. mult succes !
0
15-01-2013, ora 22:45
maria2011
Nu este medic/terapeut
maria2011
multumesc f. mult.sper sa pot obtine mai multe informatii sa pot primi mai multe sfaturi de la dvs.
0
15-01-2013, ora 22:48
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
desigur.
0
17-01-2013, ora 19:34
maria2011
Nu este medic/terapeut
maria2011
sa nu va supere intrebarea urmatoare;ce stiti despre vit B17(amigdalina)?exista asa ceva sau este o alta bazaconie miraculoasa?dar despre puterea bicarbonatului de sodiu de a distruge celulele tumorale? eu sant convinsa ca o alimentatie echilibrata este ok nu numai cand esti bolnav, dar nu pot sa cred ca o alimentatie strict vegetariana te vindeca miraculos. pe langa asta cred ca nu trebuie sa ma angajez acum la o astfel de dieta pt. ca am de infruntat un tratament destul de dur si pe temen destul de lung.dvs ce credeti? in alta ordine de idei familia mea din romania ma tot indeamna sa cer o a doua parere iar insistenta lor ma bulverseaza.eu sant destul de hotarata sa nu mai pierd timpul, le spun ca am sa fac ce mi s-a recomandat pas cu pas iar ei incep sa-mi dea fel si fel de exemple ale rudelor, pritenilor care au fost tratati de diverse boli in mod eronat.dvs ce sfat imi dati?
0
17-01-2013, ora 21:14
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
toate recomandarile care trebuiesc facute si sunt utile dpdv medical, sa stii ca sunt facute implicit de catre medici, nu trebuie sa crezi ca exista lucruri care te pot ajuta si care iti sunt tinute secret. la fel si cu dieta: nu trebuie sa tii nicio dieta; trebuie sa mananci echilibrat; sa mananci numai vegetale ar fi o prostie si un lucru daunator. bicarbonatul nu ajuta la nimic (ca principiu de tratament impotriva cancerului), este o bazaconie si o minciuna, iar vitamina B17 la fel, ba chiar este dovedita ca o substanta toxica si daunatoare, in nici un caz o "vitamina" in adevaratul sens al cuvantului.
0
17-01-2013, ora 22:45
maria2011
Nu este medic/terapeut
maria2011
va multumesc mult.la fel gandesc si eu dar sant atatia"'oameni de bine""care mai ales in situatia dificila in care ne aflam(eu si multi altii)reusesc sa te bulverseze si nu mai stii ce sa crezi.pana la urma boala asta cumplita se vindeca sau nu?
0
17-01-2013, ora 23:48
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
da, se poate vindeca, dar depinde de stadiul initial.
0
17-01-2013, ora 23:50
maria2011
Nu este medic/terapeut
maria2011
pana la care dintre stadii se vindeca?2, 3?
0
17-01-2013, ora 23:51
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
se poate vindeca si un cancer in stadiul III, dar sansele sunt posibil mai reduse ca la II si tot asa.
0
17-01-2013, ora 23:54
maria2011
Nu este medic/terapeut
maria2011
si cu gradingul cum este?care este cel mai ridicat?numarul sedintelor de chimioterapie este stabilit in functie de stadiu, grading, marimea tumorii?
0
17-01-2013, ora 23:56
maria2011
Nu este medic/terapeut
maria2011
6 sedinte asa cum am sa fac eu sant multe?
0
17-01-2013, ora 23:56
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
nu, astea sunt destul de standard. cel mai mult conteaza daca se face sau nu chimioterapie, si de care anume, in principal in functie de STADIU. gradingul are si el un impact, dar nu aduce o ratiune standard in plus in decizia de tratament. pur si simplu cand G e mai mare, se considera tumora mai agresiva, 3 fiind maxim.
0
18-01-2013, ora 00:03
maria2011
Nu este medic/terapeut
maria2011
adica celulele canceroase se multiplica mai rapid?tot imi spun ca daca era ff grav cred ca nu dura 3 saptamani pana la tratament.ce credeti?in plus nu cred ca au incercat sa-mi ascunda lucruri atata timp cat din start mi-au spus ce am ce rost avea sa nu-mi spuna daca lucrurile erau rau de tot.
0
18-01-2013, ora 09:03
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
da, este foarte posibil. 3 saptamani totusi nu inseamna mult.
0
18-01-2013, ora 16:27
maria2011
Nu este medic/terapeut
maria2011
abia acum am inteles cat de posibil este ca boala sa metastazeze tinand cont de agresivitatea tumorii.nu mai am rabdarea necesara incat sa stau sa astept. sant dince in ce mai speriata si incerc sa ma pregatesc psihic pt orice.incerc sa ma incurajez dar am picaje...va multumesc ca santeti pe aici...
0
18-01-2013, ora 16:43
maria2011
Nu este medic/terapeut
maria2011
daca s-a dus deja la ganglionii axiali asta nu inseamna ca deja metastazeaza?in cat timp de la instalare poate metastaza?stiti cumva daca este si un psiholog pe aici?
0
19-01-2013, ora 19:33
stevens
Nu este medic/terapeut
stevens
' sa nu va supere intrebarea urmatoare;ce stiti despre vit B17(amigdalina)?exista asa ceva sau este o alta bazaconie miraculoasa?dar despre puterea bicarbonatului de sodiu de a distruge celulele tumorale? eu sant convinsa ca o alimentatie echilibrata este ok nu numai cand esti bolnav, dar nu pot sa cred ca o alimentatie strict vegetariana te vindeca miraculos.'

Stimata d-na Maria intrebarile dvs. legate de dieta si tratamentul cu NaHCO3 ( bicarbonat de sodiu) sunt indreptatite pt ca au suport in realitate, dar numai in anumite conditii !!
Terapia cu bicarbonat poate vindeca teoretic un cancer de san INSA pt asta trebuie colaborarea totala a unui medic chirurg care sa monteze un cateter prin care se introduce solutia de bicarbonat, conform indicatiilor dr. Simoncini, ceea ce ma indoiesc ca se poate realiza in Anglia sau poate si in Romania ! Nu mai gasesc filmul respectiv cu pacienta din Mexic care s-a vindecat asa ! In cazuri mai simple se pot da direct injectii, infiltratii locale ca in acest caz si in multe altele asemenea :

http://www.youtube.com/watch?v=JjWUsrPmgY0NR=1

In ce priveste terapia numai prin dieta cred ca este foarte dificil de vindecat un cancer care este si destul de avansat, insa dieta poate ajuta ca dupa operatie sa nu mai existe reveniri ale bolii sau sa inlocuiasca chimioterapia de dupa operatie ca aceasta d-na, care a scapat in acest fel de 5 ani de tamoxifen :

http://www.youtube.com/watch?v=26qiw1tduW4

Insa ea o urmat un program de dieta foarte strica ( dieta alcalina a dr. Robert Young ) cu 5-6 litri de 'greens' ( broccoli, telina, orz verde etc. pasate ) zilnic, dupa cum spune d-na in filmulet !

Referitor la amigdalina (vit B17) nu cunosc date certe, insa conform site-rilor care vand asa ceva si acolo trebuie sa aveti acordul prealabil al unui medic /asistent care sa va faca injectiile respective !

Multa sanatate !
0
20-01-2013, ora 00:16
maria2011
Nu este medic/terapeut
maria2011
multumesc de interes, tocmai ca citisem si eu diverse lucruri despre bicarbonat am cerut un sfat de la dl Raul si daca un medic oncolog spune ca este o minciuna eu il cred neconditionat.vorbind si cu altii despre aceasta boala am descoperit deja o cunostinta operata, cu unul din sani taiati, care zilnic bea bicarbonat...este insa alegerea fiecaruia dintre noi...multumesc oricum
0
20-01-2013, ora 00:57
stevens
Nu este medic/terapeut
stevens
Terapia inca nu e inca disponibila in nici o tara din motive destul de limpezi, insa ca idee va recomand sa nu aveti incredere totala in spusele unor medici anonimi, cand este vorba de subiecte atat de mari ! Uitati aici marturia publica a doi medici, unul care a descoperit terapia si e medic oncolog iar celalalt din postura de pacient vindecat :

http://www.youtube.com/watch?v=gxPCVHobOos

Felicitari din partea mea cunostintei dv, se pare ca si-a dat seama de adevar ! :)
Noapte buna !
0
20-01-2013, ora 15:41
maria2011
Nu este medic/terapeut
maria2011
STEVENS dupa cum ti-am spus fiecare alege pt el, dar tu crezi ca daca lucrurile ar fi fost atat de simple 'tratamentul'asta nu s-ar fi aplicat?adica daca banalul bicarbonat ar fi fost miracolul salvator medicii chiar nu apelau la el?cred ca industria farmaceutica ar fi avut din ce sa faca profituri iar bugetele fiecarei tari nu ar mai fi cheltuit atatia bani pe medicamente atat de scumpe.stii, cred ca este usor pt.cei vindecati de medicina, medici chirurgi, oncologi s.a.m.d.sa vina apoi sa spuna ca s-au vindecat prin nu stiu ce minuni.puterea naturii era suficienta(sau nu) IN TRECUT cand medicina nu cunostea atat de mult, oamenii la varsta mea-44-erau considerati deja in varsta, si nici bolile nu cred ca erau atat de multe(sau poate erau necunoscute).dupa cum vezi oamenii mor chiar si de o' gripa' produsa de un virus f agresiv.

Discuțiile despre tumori benigne și cancer au fost transferate pe:

Forumul Ghid-Cancer.ro - un proiect ROmedic destinat exclusiv acestui subiect.
174 comentarii 12 ..... 5 6 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Când trebuie operați nodulii la sân?
  • Biomarkeri pentru identificarea leziunilor premaligne la sân - o nouă perspectivă în abordarea sănătății sânilor la femei
  •