Parca in interiorul urechii simt ceva apasator

23-06-2011
monicka
Nu este medic/terapeut
monicka
Buna ziua,

In urma cu 2 zile am inceput sa am avut ameteli si stari de voma, Si acum cand ma ridic din pat ametesc, dar simt ca ametesc doar de pe partea dreapta, si parca in interiorul urechii simt ceva apasator Medicul de fam mi-a dat trimitere la neurologie, unde in urma consultului am fost trimisa la ORL.
La Orl m-a diagnosticat cu sindrom Menier si otita seroasa.
Ca tratament am primit Betaserc, Bilobil, Xeforapid, Vitamina B complex, Extraveral
Sint foarte speriata pentru ca nu stiu ce inseamna acesta boala, e grav?

va multumesc !
28 comentarii
0
23-06-2011, ora 13:53
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
sindromul nu este o boala de baza.. este ceva secundar
cauta ce probleme ai la coloana cervicala, inima. rinichi, digestie.
tensiunea arteriala, examen fund de ochi la oftalmologie
0
23-06-2011, ora 15:04
monicka
Nu este medic/terapeut
monicka
Va multumesc pentru raspuns.'
Am spondiloza cervicala,
Am facut recent si ecografie ai la rinichi nu mi-a iesit nimic. Cu digestia intradevar am ceva probleme, mai degraba cu fierea. Tensiunea arteriala astazi cand mi-a luat-o la Orl era 10/7.
La cardiologie am fost de curind la un control si mi s-a spus ca inima nu are nimic.Fac uneori extrasistole, dar mi s-a spus ca sunt din cauza glandei tiroide, cu care am probleme, respectiv noduli. Saptamina trecuta mi-am facut analizele si TSH= 0, 80, Ca = 8, 5, Mg= 1, 8

Va rog daca puteti sa imi spuneti tratamentul pe care mi l-a dat de la orl este bun? Ce altfel de investigatii sa mai fac?

Va multumesc inca odata
0
23-06-2011, ora 17:47
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
da, este tratamentul standart pentru aceste probleme.
aveti nevoie de ceva tratament personalizat pentru digestie mai buna, pentru coloana cervicala si pentru a inbunatati circulatia cerebrala si tensiunea arteriala.
putem vorbi la TELEFON
0
23-06-2011, ora 19:43
monicka
Nu este medic/terapeut
monicka
Va multumesc,
As mai avea o intrebare daca nu va deranjez.
Este normal sa imi simt partea dreapta a capului, in zona urechii ca infundata? Acest simptom il am doar daca stau in picioare si totodata si ameteala in partea dreapta a capului, .Daca stau intinsa nu ametesc, simt doar o durere in interiorul urechii drepte.

Va multumesc inca odata !
0
23-06-2011, ora 19:45
monicka
Nu este medic/terapeut
monicka
Am uitat sa mentionez ca mi-am masurat tensiunea arteriala si acum este 12/8.

va multumesc
0
23-06-2011, ora 20:27
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
nu. nu e normal
e o problema de circulatie sangvina in acea zona
in pozitie culcat ajunge sange cat e necesar.. in pozitiea din picioare.. circulatia scade si apar acele simptome.
0
23-06-2011, ora 21:21
monicka
Nu este medic/terapeut
monicka
Va multumesc din nou pentru raspuns,

Sa inteleg ca problema pe care o am eu nu este de la urechea interna? Mai degraba de la coloana?
Ce ma sfatuiti sa fac? Sint disperata pentru ca de 2 zile stau doar in pat, doar azi am reusit sa stau un pic mai mult in picioar, dar cu o stare de ameteala continua. Credeti ca tratamentul pe care il iau o sa ma ajute sa imi revin cat mai repede?., pentru ca nu o sa pot sta in pat la infinit, trebuie sa merg la munca etc.
Am inceput si cu masaj la coloana cervicala.Am uitat sa va spun ca de ieri nu mai am stare de voma, si nici nu am mai vomat, ci doar ameteala cand ma ridic in picioare, si durere nu puternica ci doar siciitoare in urechea dreapta.

Va multumesc inca odata pentru ajutorul pe care mi-l dati, si imi cer mii de scuze daca va stresez
0
24-06-2011, ora 21:40
monicka
Nu este medic/terapeut
monicka
Buna seara,

Astazi am fost la un medic orl -ist in Brasov si in urma investigatiilor efectuate respectiv audiometrie, timpanografie daca ma exprim bine a rezultat ca urechile mele sunt sanatoase, si ca urmare cauza ametelilor mele este coloana cervicala dupa cum mi-ati spus si d-voastra.
Mi-a fost redus tratamentul la Bilobil, Betaserc, Vitamax, si masaj.
Ar fi indicat dupa parerea dumneavoastra sa fac si tomograf?

va multumesc frumos!
0
25-06-2011, ora 09:58
monicka
Nu este medic/terapeut
monicka
Buna ziua,

Am uitat sa mentionez ca diagnosticul de ieri a fost Sindrom ICBV. Ma pueti lamuri, va rog ce inseamna asta?

Va multumesc
0
26-06-2011, ora 16:05
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
ICBV ??? sau ICVB
I... insuficienta
C circulatorie
V vertebro
B bazilara
ESte problema de dereglare de circulatie a sangelui prin artera vertebro bazilara care duce sange la creerul mic
Cred ca un medic Reumatolog sau Balneo terapeut o sa va ajute mult
0
26-06-2011, ora 18:19
iorguu
Nu este medic/terapeut
iorguu
buna ziua dl doctor am si eu o intrebare anu trecut am fost diagnosticat cu otita externa acuta bilaterala nelamurirea mea este ca nu am avut durere deloc este posibil asa ceva cu mult respect
0
26-06-2011, ora 18:27
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
da. poate fi numai mancarime si scurgere din ureche... la inceput.. durerile apar pe parcurs daca exagerezi cu scarpinatul in ureche
0
26-06-2011, ora 20:00
monicka
Nu este medic/terapeut
monicka
Buna seara,

Diadnosticul este ICVBV. Va ultumesc frumos pentru lamurire
Cu mult respect!
0
26-06-2011, ora 20:05
iorguu
Nu este medic/terapeut
iorguu
va multumesc mult pentru raspuns dar de atunci am ramas cu tiuit in ureche asta inseamna ca nui din cauza otitei sau poate fi din cauza altor probleme cu mult respect
0
26-06-2011, ora 20:51
monicka
Nu este medic/terapeut
monicka
Buna seara,

Revin din nou cu o intrebare,
Este necesara o radiografie a coloanei cervicale? Oxigenarea slaba a creerului poate duce la un accident vascular cerebral?
Am citit undeva pe net ca icvb poate duce la un accident vascular!!!!!!!!!!!
Credeti ca este suficient tratamentu pe care il iau : Betaserc, Bilobil, Vitamax?
Va multumesc din suflet, sunteti un om extraordinar!!!!
0
26-06-2011, ora 21:25
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
iorguu
trebuie sa mergi la ORL. sa faci o audiograma.

monicka
orice se poate intampla..
tratamentul luat este bun pentru vertij
dar ai nevoie de investigatii si tratament la Balneologie
0
26-06-2011, ora 21:31
monicka
Nu este medic/terapeut
monicka
va multumesc!

O sa fac investigatiile necesare.
0
26-06-2011, ora 22:24
iorguu
Nu este medic/terapeut
iorguu
va multumesc pentru raspuns dar mai am o intrbare audiograma o pot face la audionova cu respect
0
27-06-2011, ora 06:47
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
o poti face unde ai posibilitatea.. dar cu rezultatul trebuei sa ajungi la ORL
0
27-06-2011, ora 12:10
iorguu
Nu este medic/terapeut
iorguu
buna ziua dl dr ma scuzati ca va deanjez iar omega 3 este recomandata pentru acufene findca la mine se manifesta cand mai tare cand mai incet depinde de starea sufleteasca daca este nervu auditiv afectat acufenele sant constante ca intensitate sau sant variabile va multumesc si va doresc multa multa sanatate
0
27-06-2011, ora 21:05
iorguu
Nu este medic/terapeut
iorguu
dl dr va multumesc pentru sugestie dar am o situatie foarte precara nu am nici un venit traesc din pensia sotiei si acum a mai venit si nenorocirea asta peste mine ma refer la acufene ur dreapta de aproape un an am anxietate panica nici nu stiu ce sa mai fac pana la pensie mai am 5 ani vechime am 35 ani asa e viata asta nedreapta cate o data ma scuzati va multumesc sanatate multa si putere de munca o seara linistita cu respect
0
29-06-2011, ora 17:45
monicka
Nu este medic/terapeut
monicka
Buna ziua,

Domnule Dr, ieri am facut tomograf si radiografie coloana cervicala si ambeleau iesit bine. Am fost si la un control cardiologic, unde mi s-a descoperit o aritmie sinusala, dar pentru un diagnostic corect miine urmeaza sa pun un holter Ekg si sa fac si ecocardiografie.
In urma tratamentului despre care v-am spus ma simt un pic mai bine. Problema este ca atunci cand stau in picioare si in principal cand merg, partea dreapta a capului, ( si in special in ureche si in jurul urechii), parca pluteste, si parca cateodata vad incetosat. Cand stau intinsa nu am aceste simptome ci doar simt ca ma doare in partea dreapta maxilarul si tampla.Nu pot sa inteleg care este cauza, si nu stiu ce investigatii sa mai fac?
Este posibil ca din cauza stresului, ,. sau a curentului ( la munca stau, mai ales acum vara fiind usa deschisa in curent)??????????

Va multumesc din nou, si va sunt profund recunoscatoare
cu mult rescpect
0
29-06-2011, ora 19:00
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
continua investigatiile la cardiologie.
0
29-08-2011, ora 16:54
nanaramona
Nu este medic/terapeut
nanaramona
Buna ziua.Daca este posibil si nu sunteti foarte aglomerat am dori sa ajungem la cabinetul dumneavoastra miercuri dupa amiaza(31 aug).Nu putem pleca din Suceava mai devreme de ora14:30, cred ca in jurul orei16-16:20, daca nu aveti o alta programare, am putea fi la dvs.Am inteles ca numai miercurea sunteti dupa-amiaza;este vorba de baitelul de 8 ani la care ne-ati recomandat o video endoscopie pt precizarea diagnosticului.Va multumesc, am sa incerc sa va gasesc si la telefon pt confirmarea programarii.
0
29-08-2011, ora 19:26
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
da, este bine miercuri dupa masa. pana la pascani se face 1 ora fix.
0744196583 pentru confirmarea orei la care ajungeti
0
01-09-2011, ora 19:19
iorguu
Nu este medic/terapeut
iorguu
buna seara dl dr tipanograma se poate face si la audionova sau numai in spital cu mult respect
0
01-09-2011, ora 21:43
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
mai bine la un cabinet ORL..s.o vada medicul
la firmele de protezare auditiva lucreaza numai audioprotezistii ( daca au si medic ORL..e OK)
0
06-09-2011, ora 17:24
iorguu
Nu este medic/terapeut
iorguu
buna ziua dl dr cand bag degetu in ureche si il misc repede in lateral aud in ureche zgomotu metalic numai in urechea dreapta de ce va multumesc cu respect
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: