De cateva luni din cateodata cand imi suflu nasul imi iese ceva negru

03-03-2010
ada2113
Nu este medic/terapeut
ada2113
va rog daca se poate sa ma ajutati cu un sfat. de cateva luni din cateodata cand imi suflu nasul imi iese ceva negru ca si cum ar fi praf dar eu nu lucrez in astfel de mediu. Simt ceva in gat la baza si acelasi lucru mi se intampla si cand scuip-se gaseste ceva negru. De cateva luni am avut si o tuse seaca care m-a mai lasat dupa ultimul tratament cu klabax si bronholizin. Nu a disparut de tot dar acum tusesc foarte rar. bine mai am de luat 2 zile din 7 antibioticul. Mi s a pus pe rand )urmatoarele diagnostice: faringita, laringo-traheita, rinita, astm (am luat flixotide si rinicort si aproape nu mai puteam vorbi deloc- l am intrerupt, viroza respiratorie, pneumonie interstitiala. In final nu stiu exact care este diagnosticul bun si nici unde sa mai merg, cert este ca la acest klabax m-a mai lasat insa nu stiu de ce am aceasta secretie neagra din nas si gat si nici ce analize sa fac sa vad ce este.Este posibil sa am Aspergillus? Cum imi pot da seama?
13 comentarii
0
03-03-2010, ora 15:18
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
DA. cel mai probabil este o ciuperca !!!
dacaati fost vazuta la ORL. si nu este vorba de un corp strain sau altceva in nas.. atunci cu siguranta este Aspergillus niger.
ca si tratament de durata se administreaza fluconazol 100 mg 1 zi10 zile
aerosoli cu Amfotericina B diluata in ser fiziologic( daca aveti un aparat de aerosoli)
daca nu aveti aparat de aerosoli atunci faceti inhalatii cu ceai de salvie + cate 2 pic de ulei eteric de salvie+ 2pic de ulei eteric de busuioc+ 2 pic de ulei eteric de Rozmarin.
dupa 10 min faceti spalaturi nazale cu acest ceai.. si gargara !!!!
Luati echinacee cate 2 la 8 ore pentru imunitate.
dormiti mult, hidratativa bine !
0
03-03-2010, ora 16:23
ada2113
Nu este medic/terapeut
ada2113
Aceasta imi da si aceasta tuse seaca? Ce analiza se poate face pt a fi totusi sigura 100%?Inca ceva se este transmisibila, adica persoanele de langa mine o pot lua?

Va multumesc din suflet.
0
03-03-2010, ora 16:45
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
micozase depisteaza prin exudat faringian si secretie nazala ( specificat in trimitere pentru micoza)
DA.. este transmisibila.. ca si toti microbii care ne inconjoara.. dar sunt sensibili numia persoanele cu imunitate scazuta.
o igiena corecta ( gargara si spalaturi nazale. preparate imunostimulatoare naturale.. o sa ajute aceste persoane sa nu contacteze boala!)
0
03-03-2010, ora 16:52
ada2113
Nu este medic/terapeut
ada2113
Va multumesc inca odata.
Ce bine ar fi sa fie toti doctori asa profesionisti si promti ca dvs.
0
06-03-2010, ora 07:14
atoncian
Nu este medic/terapeut
atoncian
In urma unei biopsii de formatiune tumorala baza limba sunt urmatoarele rezultate:
1. Histopatologic: Fragment de tesut limfoepitelial (baza limba) cu acantoza si papilomatoza la nivelul epiteliului scuamos de acoperire, hiperplazie limfoida difuza cu ascensionare intraepiteliala si eroziuni;
2. Imunohistochimic: Ck34beta E12 pozitiv in epiteliul scuamos; L26/CD20 pozitiv in frecvente limfocite dispersate; CD3 pozitiv in frecvente limfocite dispersate; CD68 pozitiv in macrofage; Ki67 pozitiv in celulele bazale ale epiteliului scuamos;
3. Concluzii: Aspectul histopatoplogic si tehtele imunohistochimice pledeaza pentru natura reactiva a leziunii.

Rog o interpretare oncologica sau ORL (tumoare benigna sau maligna) si sfaturi privind tratamentul de urmat (variante).

Va multumesc anticipat pentru timpul acordat.
0
06-03-2010, ora 09:37
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
NU aveti Dvs. de ales asupra tratamentului.
Numai medicul chirurg ORL.. care stie localizarea si extinderea formatiunii, riscurile, avantajele si dezavantajile... poate opta pentru o tehnica sau alta. Aveti incredere in Decizia medicului !
0
30-08-2013, ora 14:58
anamariavintu
Nu este medic/terapeut
anamariavintu
buna ziua!as vrea daca puteti sa ma ajutati cu cateva raspunsuri..problema mea e urmatoarea: in urma cu 2 ani am stat in coma farmacologica 3o de zile intr-un spital din italia cu diagnostic:forma grava de pneumonie interstitiala corelata la virusul gripal A1HN1, au trecut 2 ani si am mereu dureri toracice, am facut analize, tac-uri si tot ce e posibil, spun medicii de aici ca sunt bine plamani dar nuvor mai fi ca inainte...de cateva zile am dureri toracice, obosesc si nu pot dormi pe spate, vroiam sa intreb daca aceste simptome sunt normale si vor exista tot timpul dupa forma de pneumonie care am avuto?sau poate fi un semn ca exista ceva din nou, amsi catar de 2 ani si numai reusesc sa scap, pneumolog-ul mi-a spus ca urmele de interstitiala sunt pline de catar si doar daca devine galben semnifica o infectie..vroiam sa intreb daca riscurile de o alta pneumonie exista si cum as putea sa ma protejez?acum respir si foarte greu si ma tine pe partea inimi, am facut si lainima si mi-au spus ca sunt bine..eu ma intreb:de unde vin durerile toracice si problemele de respiratie daca aici in italia ei spun ca nu am nimic?va rog daca puteti sa imi raspundeti.multumesc anticipat!
0
31-08-2013, ora 22:51
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
va cumparati un aparat de aerosoli, un aparat salin, uleiyri volatile...pentru Aromoterapie
tratamentele de durata la domiciliu cu aceste aparate au sa inbunatateasca mult situatia
organismul a avut nevoie de timp de refacere carw nu l.ati acordat...
0
01-09-2013, ora 01:17
anamariavintu
Nu este medic/terapeut
anamariavintu
scuzati, nu am inteles in ce sens nu am acordat timp suficient de refacere?ce trebuia practic sa fac si nu am facut?sa inteleg ca sunt sechelele care au ramas ?voi scapa vreodata de durerile astea toracice?risc o alta forma grava de pneumonie pt.ca nu am dat timp de refacer..va rog fiti putin mai explicit, multumesc mult pt.raspuns. si pt.timpul acordat!
0
01-09-2013, ora 21:29
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. inafara de medicatie, dupa boli grave organismul se reface maxim in 9 luni, timp in care trebuia sa faci toate acele tratamente locale care le, am enumarat / la bai, saline sau cu acele aparate acasa.
2tre sa cumperi acele aparate si sa le folosesti zilnic
3depinde numai de tine si capacitatea organismului de a se reface
4. da se risca oricand revenirea simptomelor pe fonul unei oboseli, mancat si hidratare incorecta, imunitate slabita
0
02-09-2013, ora 11:44
anamariavintu
Nu este medic/terapeut
anamariavintu
daca as fi stiut as fi facut toate astea, nici din spital si nici doctorul meu nu mi-a spus de aparat salin, aerosol am cumparat cand eram racita, toti erau interesati sa imi revin fizic, nu puteam sa merg, am facut fizioterapie,..e foarte adevarat ce spuneti dumneavoastra, durerile le simt cand lucrez mult si ma simt obosita si ma tin 2-3 zile, odata am exagerat cu mancarea si m-am trezit peste noapte cu dureri abdominale si toracice...sfaturile d.voastra le voi lua in consideratie si voi face exact ce mi-ati spus, as fi vrut sa stiu lucrurile astea dupa ce m-am trezit din coma...si daca nu va deranjez as vrea sa va mai intreb ceva...ultimul vaccin antigripal care l-am facut in noiembrie trecut m-a speriat putin, dua cateva minute am inceput sa transpir groznic si m-a durut partea unde sun plamani foarte tare, durerea a tinut 3zile..e normal?am facut vaxigrip, pe care il fac in fiecare an..multumesc ca mi-ati acordat un pic de timp!multumesc pt.sfaturi!sa aveti o zi frumoasa!
0
22-02-2016, ora 20:26
mihuta1965
Nu este medic/terapeut
mihuta1965
Buna seara.Dupa o raceala cu o tuse profunda (cu cat tuseam mai tare cu atat nu mai puteam respira), am ramas cu un diagnostic de astm intermitent si cu tratament cu simbicort, de un an, dar si cu un harait cand stau intinsa pe spate in special, la baza plamanului stang, cu o greutate la primele inspiratii cand ma ridic. Nici o radiografie facuta in ultimii ani nu a avut mosificari.Merg periodic la control dar abia acum mi s-a recomandat o bronhoscopie.Rezultatul a fost urmatorul: bronhii largite si deformate, secretii si depozite albicioase, aspect sugestiv pentru bronsiectazii bazale, cu mentinerea tratamentului existent si sa ma feresc de raceli.Nu sunt lamurita asupra diagnosticului si asupra modului in care trebuie sa traiesc de acum in colo, pot sa spun doar ca sunt ingrozita de o raceala care ar putea fi fatala, de frica de sufocare la un episod de tuse si de tot ce mai citesc pe net.Multumesc foarte mult anticipat.
0
23-02-2016, ora 13:24
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. renunti in totalitate la toate lactatele
reduci drastic cantitatea de fainoase
adopti un regim 80 la suta vegetarian
cu putina caarne si peste la nevoie
2 aparat de aerosoli acasa
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Exercițiile de aerobic pot reduce simptomele astmului
  • Astmul
  • Inhalatorul inteligent pentru astmatici
  • Complicațiile rinoplastiei
  • Consumul de paracetamol în timpul sarcinii crește riscul copilului de a dezvolta astm
  • Un dispozitiv care ar putea preîntâmpina atacurile de astm
  • Suplimentele de Omega-3 în timpul sarcinii ar putea reduce riscul de astm la copii
  • Copiii care suferă de astm sunt predispuși la obezitate
  • Deficitul matern de vitamina E și riscul de astm la copil
  •