Marimea penisului

26-03-2007
alinboy
Nu este medic/terapeut
alinboy
salut! am o problema si ma intreb daca m-ati putea ajuta cumva.am 16 ani.in legatura cu penisul meu, are lungimea de 16 cm cateodata 17 si cand e fleasc de 10...atunci cand intra in erectie se inclina spre stanga destul de tare si, , capul" lui partea aceea de care se leaga acea pielita cand e fleasc sta in jos normal insa cand intra in erectie se intoarce in partea stanga, de fapt de la jumatate tot penisul se curbeaza in partea stanga pana si canalul care se afla pe dosul penisului sta in partea stanga cand e in erectie, cand e fleasc e totul normal.de ce se intampla acestea?e ceva cu mine? ce pot face? si in legatura cu marimea e buna?pot sta linistit?
69 comentarii 12 3 Înainte ›
0
26-03-2007, ora 00:00
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Cel mai probabil nu este nimic ingrijorator. MAJORITATEA bărbaţilor au, in erecţie, penisul curbat intr-o parte sau alta. Există, totuşi, o boală, din fericire rară, numită peyronie, in care acest fenomen este exagerat şi care necesită tratament. Aproape intotdeauna in această afecţiune, incă o dată, foarte rară (eu am vazut doar 2 cazuri), erectia este dureroasa. Deci, daca ai nu numai erectie curbata, dar si dureroasa, este bine sa te duci la un doctor urolog. Daca nu, stai linistit.
0
26-03-2007, ora 00:00
alinboy
Nu este medic/terapeut
alinboy
poi cand e in erectie nu e nimic deosebit sau dureros, atat doar ca sta intr-o parte(partea stanga) si ejacularea este normala, o am de fiecare data cand ma masturbez. atat doar ca forma ma ingrijoreaza, nu seamana cu alte penisuri pe care el vad la unu si la altu sau filme porono, am in varf o atza care leaga pielitza aia intr-un singur loc, , capul" de penis..e numai pe o parte in rest e deslipita, se beleste toata, dar ata aceea nu ma lasa sa o belesc de tot si cand incerc sa fac mai tare atunci varfyl penisului se ia in jos dupa ata da nu se rupe de ea sau ceva..( mentinez ca sunt virgin) si in legatura cu marimea e buna? 15, 16, 17 cm?:p mersi mult
1
27-03-2007, ora 00:00
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Boala Peyronie, sau "induratia plastica a corpilor cavernosi' nu este o boala chiar "foarte rara"! Depinde in ce specialitate lucrezi! Medicii urologi sau dermatologi se intalnesc destul de frecvent cu ea, insa nu la pacienti de varsta tanara!
Alinboy, eu cred ca dimensiunile penisului tau sunt mai mult decat suficiente!
In ceea ce priveste curbarea in erectie, cred ca tine de frenul preputului, adica de "ata" care leaga glandul de preput care, din cate am inteles eu, este rupt intr-o parte.
De asemenea, este posibil sa ai o asimetrie privind dimensiunea corpilor cavernosi, in sensul ca pe partea stanga ai un corp cavernos mai mic decat pe partea dreapta.
In ambele cazuri nu trebuie sa-ti faci probleme!
0
27-03-2007, ora 00:00
alinboy
Nu este medic/terapeut
alinboy
va multumesc mult pt tot..o singura intrebare mai am: baietii au o masura anume pt corp ? ceva de genu 90-60-90 la fete. exista o anumita masura perfecta si pentru barbat?
0
27-03-2007, ora 00:00
alinboy
Nu este medic/terapeut
alinboy
inca o intrebare: , , am in varf o atza care leaga pielitza aia intr-un singur loc, , capul" de penis..e numai pe o parte in rest e deslipita, se beleste toata, dar ata aceea nu ma lasa sa o belesc de tot si cand incerc sa fac mai tare atunci varfyl penisului se ia in jos dupa ata da nu se rupe de ea sau ceva..( mentinez ca sunt virgin)" acea atza se rupe de tot cand imi pierd virginitatea? sau cum ramane?va fii mereu la fel?va multumesc
0
28-03-2007, ora 00:00
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Acela se numeste "frenul preputului" si se poate rupe uneori in timpul unor contacte sexuale mai brutale, insa nu este o regula!
Nu exista masuri ideale nici pentru corp nici pentru alte "organe"!
De regula aceste masuri "ideale" sunt stabilite tot de oameni si, in functie de subiectivismul fiecaruia, ele pot varia intre limite destul de largi!
0
24-04-2007, ora 00:00
popica
Nu este medic/terapeut
popica
am auzit ca daca tragi de ata penisului se rupe si ai penisul beleit e adevarat?
ajutatima
1
25-04-2007, ora 00:00
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Nu este adevarat!
1
11-05-2007, ora 00:00
osty
Nu este medic/terapeut
osty
As vrea sa stiu si eu pana la ce varsta se dezvolta penisul?Thx.
0
19-05-2007, ora 00:00
drumsterr
Nu este medic/terapeut
drumsterr
am shi eu o problema sau nu stiu daca e o problema.miam inceput viatza sexuala la 17 ani momentan am 25 am avut contacte sexuale frecvente dar de curand dupa un cintact sexual atza penisului arata de parca a inceput sa se rupa parca a fost intinsa exagerat shi a cedat dar oar intrun singur loc..shi se vede exact ca shi cum ai fi crestato cu un cutzit sau un cutter.nu ma doare numai cand il decalotez prima oara apoi parca se obisnuieste cu durerea shi nu o mai simt...mia fost frica sa mai am contact sexual...ce sa fac???? e normal?????daa se rupe de tot ma va durea ??va curge singe????se va vindeca repede locul??
0
13-03-2008, ora 00:00
p0ff.
Nu este medic/terapeut
p0ff.
de cand sunt mic am niste puncte galbene aproape pe toata zona genitala dar nu pe tot penisul mai mult pe testicule:|. as vrea sa stiu daca e vreo boala sau infectie.:-s:-s:-s. si cand se rupe ata penisului. in timpul sexului.??
0
19-04-2008, ora 00:00
raducanu marius
Nu este medic/terapeut
raducanu marius
as vrea si eu sa stiu, daca imi puteti spune, unde este localizat nervul principal al penisului?
1
25-03-2009, ora 02:19
TeO666
Nu este medic/terapeut
TeO666
cum aflu ca nu mai sunt virgin?
1
10-04-2009, ora 14:49
Victorash
Nu este medic/terapeut
Victorash
Stiu ca pare cuidata intrebarea, dar poate sa-mi spuna si mie cineva care este acea "ata" ca sa pot sa-mi dau seama daca m-i s-a rupt sau nu, deoarece mi-am inceput viata sexuala.Multumesc anticipat!
2
10-04-2009, ora 15:49
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Pielicica care acopera capul penisului, aceea pe care semitii o taie in amintirea Legamantului, se cheama preputz. Preputzul e tzinut in frau pe fatza pe care o vedem mai greu de o banda, care chiar asa se cheama: fraul preputzului, sau, popular, atza.
0
14-04-2009, ora 18:08
hhenc
Nu este medic/terapeut
hhenc
dar nu e adevarat ca daca ai acea ata, nu iti mai creste penisul normal, eu asa am inteles, adica poate sa iti ramana si la o dimensiune mai mica?
0
30-04-2009, ora 00:31
marius123
Nu este medic/terapeut
marius123
am si eu o problema cu ata penisului, am avut mai multe contacte sexuale si mi sa rupt odata si mia curs sange, dar dupa ce sa vindecat tot mai ma tine si ma deranjeaza?nu este rupta de tot sau cum pot sa fac sa se rupa definitiv sa nu mai am probleme?multumesc
0
04-05-2009, ora 10:36
badea03
Nu este medic/terapeut
badea03
buna, am 18 ani si am penisul curbat in sus (daca atunci cand ii drept are 180 de grade, al meu e la 150), problema e mai mult estetica si ma intreb daca phallosan sau produse similare chiar functioneaza.
Astept parerile celor care au incercat sau ale unui medic.
0
05-05-2009, ora 22:33
skynyboy
Nu este medic/terapeut
skynyboy
am si eu o intrebare...as vrea sa stiu si eu la ce varsta e normal k (popular spus), sa se bel varful pen..??am 15 si ink e acoperit tot cu piele.deci e normal? trebuie sa mai astept? sau e vreo problema??ast raspuns.multumesc mult.
0
08-05-2009, ora 15:12
muscaluraz
Nu este medic/terapeut
muscaluraz
Am si eu o problema. Am inceput viata sexuala acum circa 6 luni si la un mom dat, pentru ca am fortat, mi s-a rupt ata, insa partial, nu de tot. Mi-a curs sange vreo 10 minute si totul parea ca reintra in normal. Cand am incercat insa sa am un contact dupa o sapt-2, chiar si dupa o luna jumatate, am simtit usturime exact unde se rupsese. As vrea sa stiu daca dureaza mult pana se va reface complet zona incat sa pot intretine acte sexuale(din cauza ca a trecut atata timp incep sa ma ingrijorez sa nu fie ceva in neregula) sau daca pot lua un unguent ceva...
Multumesc!
0
10-05-2009, ora 10:49
FearOfGod
Nu este medic/terapeut
FearOfGod
Buna, am 17 ani si am si eu o problema... si as vrea niste lamuriri... cand am penisul in erectie nu imi pot da jos pielea de pe capul penisului defapt pot daca trag mai tare dar ma doare... si as vrea sa stiu dk pot sa intretin relatii sexuale ? multumesc si astept raspuns...
0
12-05-2009, ora 12:51
FearOfGod
Nu este medic/terapeut
FearOfGod
imi raspunde-ti si mie va rog de 2 zile astept... :|
0
12-05-2009, ora 19:52
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Trebuie sa faceti o circumcizie. Adresati-va unui serviciu de urologie !
0
12-05-2009, ora 19:58
FearOfGod
Nu este medic/terapeut
FearOfGod
imi puteti spune va rog mai exact in ce consta aceasta circumcizie ? multumesc...
0
12-05-2009, ora 20:14
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Taierea preputului.
0
12-05-2009, ora 20:38
muscaluraz
Nu este medic/terapeut
muscaluraz
va rog frumos sa-mi raspundeti si mie!
0
17-05-2009, ora 12:29
al3x111111
Nu este medic/terapeut
al3x111111
am 16 ani si am o intrebare.dupa o erectie(dupa parerea mea normala) care se termina cu ejaculare urmatoarea erectie in mai putin de 6 ore este dureroasa mai mult sau mai putin.am observat si o curbare a penisului catre stanga.va rog sa imi spuneti daca stiti ce am si dc se poate transmite prin sex oral(pana acum nu am avut contact sexual neprotejat atat oral cat si normal)va rog sa imi raspundeti
0
21-05-2009, ora 10:25
al3x111111
Nu este medic/terapeut
al3x111111
puteti sa imi raspundti si mie?
0
24-05-2009, ora 11:47
Bogdan_02
Nu este medic/terapeut
Bogdan_02
cand se rupe ata penisului... penisul creste ? ast un rasp... 10x
0
08-06-2009, ora 17:48
amgsport
Nu este medic/terapeut
amgsport
E cam asa: nu e drept si este inclinat spre stinga!!! ce se poate de facu?
Va rog mult sa ma ajutati si pe mine

http://img191.imageshack.us/img191/5715/eacavoua.jpg
Adaugă un comentariu / răspuns
69 comentarii 12 3 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Clinicaon
Impotența, erecția slabă și ejacularea precoce pot fi rezolvate de către medicii noștri. Am tratat mii de pacienți, iar DISCREȚIA este asigurată! Detalii aici
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Penisul normal vs penisul anormal - dimensiuni, caracteristici, limite
  • Lucruri pe care nu le știai despre penisul tău
  • Infecție penis fără contact sexual - cauze și tratament
  • Studiul microbiomului mucoasei genitale masculine
  •