penicilina injectabila - reactie adversa ?

13-12-2009
julie v
Nu este medic/terapeut
julie v
Am fost internata acum 1 saptamana pentru suspiciune de gripa si cu diagnostic de pneumonie bazala dr.( in urma radioscopiei).
Mi s-a prescris imediat tratament cu tamiflu ( probabil s-a considerat ca pneumonia este virala), hidrocortizon( 2 inj. intramusculare -dim si seara), polivitaminizant si bromhexin.
La exudat mi-a iesit streptococ beta hemolitic, drept pentru care am inceput si un tratament cu penicilina G inj. ( 2 mil la 12 ore), dupa ce in prealabil mi s-a facut testul de alergie ( care a iesit negativ), desi nu ma stiam alergica la peniciline si luam frecvent ospen pentru amigdalite.
Cat timp am stat in spital, n-am avut probleme deosebite, dar dupa externare si continuarea tratamentului acasa doar cu penicilina la 12 ore, am inceput tot felul de reactii ciudate ( poate pentru ca in spital faceam concomitent si hidrocortizon si de-aia nu le-am simtit !), de genul : slabiciune imediat si chiar la cateva ore de la injectie, un sunet mai ascutit ( un susur!) in urechi, uscaciunea gurii si parca nu pot respira cu toti plamanii ca lumea, si parca si spasme de hipocalcemie ale maxilarului ! Eu sunt si putin ipohondra, deci.
Deja mi-e frica sa mai continui injectiile ( deja am 6 zile de tratament ), de teama unui soc anafilactic care ar putea aparea dupa atata timp !
Si mai frica mi-e de moldaminul pe care trebuie sa-l fac dupa penicilina !
Nu cred ca voi mai continua tratamentul, cu riscul de a nu scapa de streptococul asta !
Ce ma sfatuiti ?
Ce parerea aveti ?
Fac reactii adverse sau nu ?
1 comentarii
0
21-01-2010, ora 22:32
cristina_mec
Identitate neconfirmată
cristina_mec
Avand in vedere ca ati afirmat ca sunteti hipohondra s-ar putea sa nu fie vorba de alergie.Cat despre continuarea tratamentului cred ca este foarte indicat deoarece acel streptococ beta hemolitic de tip a poate afecta rinichii sau cordul si cred ca trebuie facut de persoane specializate intrun cadru adecvat (gen cabinetul med de familie) deoarece acolo au medicamente utile intr-un posibil soc anafilactic.

Multa sanatate!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.