pelada - tratament

26-11-2008
arl2107
Nu este medic/terapeut
arl2107
Buna ziua!

De 4 luni am inceput tratamentul pentru pelada(antibiotic, vitamine si Hairgrow).In unele locuri, parul a inceput sa creasca(chiar foarte bine), dar in acelasi timp, imi cade in alte locuri.Doctorul mi-a zis ca dupa 2 luni de la tratament, caderea parului ar trebui sa stopeze.
Este posibil ca dupa 4 luni de tratament, parul sa continuie sa cada, formand mici cerculete in continuare?

Multumesc!
12 comentarii
0
27-11-2008, ora 17:38
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Daca dupa 4 luni de tratament parul continua sa cada, cel mai probabil este ca procesul care a declansat caderea parului nu a fost stopat.
0
27-11-2008, ora 18:58
arl2107
Nu este medic/terapeut
arl2107
Multumesc pentru rapsuns!

Exista posibilitatea ca tratamentul pe care il urmez nu fie cel corespunzator?(desi parul a inceput sa creasca)
Se mai poate prescrie si altceva in afara de vitamine, antibiotice, hairgrow si zapada carbonica?
Daca da, va rog foarte mult sa ma informati si sa-mi spuneti ce as putea face in continuare pentru a reusi stoparea caderii parului!

Va multumesc pentru timpul acordat!
Ramona
0
30-11-2008, ora 09:32
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Probabil ca trebuie sa mai aplicati local si un topic cortizonic si sa faceti un examen psihologic pentru a identifica cauza stresului ce va provoaca caderea parului.
0
15-12-2008, ora 03:08
P.Catalina
Nu este medic/terapeut
P.Catalina
Buna ziua!Ma numesc P.Catalina, am 17 ani si am o problema de sanatate; la varsta de 6 ani am avut un accident de masina(m-a lovit)in acel moment m-am speriat foarte tare...mai concret am suferit un joc nervos.pe moment nu am avut nimic grav, dar la un interval de 6 luni mama mea a observat ca partzii mici ale scalpului sunt afectate de caderea parului...incepusem sa chelesc pe anumite portinui.chiar dak am facut mii si mii de tratamente(se intampla cateodata sa-mi creasca apoi, iar imi cadea)portiunile afectate de caderea parului s-au marit si pe la vreo 12 ani(nu-mi amintesc exact)m-au ras in cap sperand ca se poate rez.de atunci am incercat anumite tratamente...de care am auzit am mers si pe cale babeasca si pe cale medicinala...din cauza acestei probleme am pierdut un an scolar.dar acum am recuperat si sunt la liceu.de curand am un prieten ceea ce m a schimbat foarte mult...pentru ca pana al cunoaste pe el, stateam numai in caasa...eram decazuta din punct de vedere moral si psihic.adik ma uram...ma vedeam tot timpul urata si stateam cu lunile inchisa in casa deoarece copii ma batjocoreau...si nu numai copiii ci si adultii.copilaria mea a fost extrem de marcata de acest lucru..., dar acum incetul cu incetul mi-am revenit..sunt cu totul alt om...cineva ma iubeste si asha cum sunt...CHEALA.boala m-a maturizat si m-a invatat foarte multe lucruri.acum tind sa cred ca sperantza mea se duce ca un fum.tind sa cred ca voi ramne cheala toata viatza...deoarece am incercat foarte multe tratamente...si specific sa nici nu am banii necesari tratamentului disponibil la oricare ora din zi.familia mea este una modesta.de fapt mama mi-e si tata mi-e si mama.:)ii multumesc lui Dumnezeu ca o am!.acum as avea si eu o intrebare, pe care va rog rfoarte mult daca se poate sa va rapitzi din timpul dvs pentru a-mi raspunde si mie la urmatoarea intrebare:SE POATE FACE UN IMPLANT DE PAR PE TOT CAPUL...(AVAND IN VEDERE CA SUNT CHEALA...DIAGNOSTICUL FIIND PRONUNTAT "PELADA")...dak DA...CAT AR COSTA?.astept un raspuns...inca mai am O sperantza:(
0
19-12-2008, ora 16:04
P.Catalina
Nu este medic/terapeut
P.Catalina
IMI RASPUNDE SI MIE CINEVA??????????????????????VA ROGGGGG
0
21-12-2008, ora 11:53
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Pentru inceput, ar trebui sa faceti un examen psihologic si psihoterapie, deoarece aici sunt problemele cele mai mari! Apoi ar trebui sa mai incercati tratamentele de stimulare a cresterii parului.
Implantul de par este posibil, insa sumele sunt absolut prohibitive, ridicandu-se la zeci de mii de euro. Pentru a exemplifica, doar premierul Italiei, magnatul Silvio Berlusconi, si-a permis un transplant de par, dar nu pentru tot scalpul ci doar pentru zona cu chelie !
0
28-12-2008, ora 19:48
P.Catalina
Nu este medic/terapeut
P.Catalina
Va multumesc pt raspuns.acesta il primesc deseori...si am ajuns la concluzia ca totul tzine de sistemul nervos.deci psihoterapia ma exclude.pentru ca nu sufar de dezabilitatzi mintale..., dar la psiholog merge adesea si sincer ma face sa vad o alta perspectiva a vietzii.tocmai ideea ca sunt asha..si accept ca sunt...se numeste "maturizare"...voi incerca in contiunare sa lupt pentru mine...:)o viatza frumoasa va doresc!
0
28-12-2008, ora 19:49
P.Catalina
Nu este medic/terapeut
P.Catalina
Va multumesc pt raspuns.acesta il primesc deseori...si am ajuns la concluzia ca totul tzine de sistemul nervos.deci psihoterapia ma exclude.pentru ca nu sufar de dezabilitatzi mintale..., dar la psiholog merg adesea si sincer ma face sa vad o alta perspectiva a vietzii.tocmai ideea ca sunt asha..si accept ca sunt...se numeste "maturizare"...voi incerca in contiunare sa lupt pentru mine...:)o viatza frumoasa va doresc!
0
24-05-2009, ora 13:41
fofona
Nu este medic/terapeut
fofona
buna ziua sunt simona am 22 de ani si am pelada pee sistem nervos de la 5 ani am facut nenumaratre tratamente as dori sa stiu ce tratamente mi-ati recomanda sau la ce doctor sa merg.acuma port paruca si as vrea sa stiu daca ma puteti ajuta in vrun fel pot spune ca sunt o mamica tanara si disperata.va multumesc
0
24-05-2009, ora 22:44
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Citeste raspunsurile de mai sus!
0
12-05-2010, ora 15:54
floramo
Nu este medic/terapeut
floramo
buna ziua ma numesc marius...acum 24 de ani am facut pelada pe sistem nervos..aveam 11 ani la vremea acea..shi am incercat tot felu de tratamente.de la injectii in cap pana la raze ultraviolete shi nu imi trecea cu nimik. in ultima instanta am mers la spitalul militar shi miau dat un tratament cu care mia trecut.REVULSIN FRECTIE SHI TRIANCINOLON'S CREMA.APLICAM INTAI FRECTIA SHI DUPE O ORA FRECTIA O ZI DA O ZI NU.SHI MA SPALAM LA FEL O ZI DA O ZI NU.DUPE UN TIMP MIA APARUT CA UN PUF SHI TREBUIA RAS CU BRICIU. ASA AM PAR IN CAP ACUM.
0
05-02-2019, ora 22:50
Maria Mariana
Nu este medic/terapeut
Maria Mariana
Buna seara! Va rog sa.mi spuneti daca ati mai avut probleme dupa ce ati facut tratamentul dat de la militar? Merita incercat? Multumesc.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • MIT: Căderea părului se intensifică iarna
  • De ce chimioterapia produce căderea părului?
  • De ce testosteronul influențează pilozitatea?
  • A fost identificată cauza genetică a albirii părului și a calviției
  • Cât de mult păr e normal să cadă pe zi?
  • De ce chelesc bărbații?
  •