pelada - fara niciun rezultat

29-12-2007
madalina90
Nu este medic/terapeut
madalina90
ce fac ? am pelada asta deja de un an si am folosit numeroase tratamente degeaba. pana si hairgow fara rezultate...help me pls!!!
11 comentarii
0
29-12-2007, ora 00:00
orosz
Nu este medic/terapeut
orosz
Si tatal meu avut acesta problema si iel a reusit sa rezolva cu suc de usturoi cu care se freca de 3-4 ori pe zi si seara acopera capul dupa frecare care il face si acolo cu suc unde nu era afectat. cand aparut dupa 30 zile parul a inceput un tratament cu Tinctura de Nuci verzi, si Radacina Hrean. saptamanal se spala pe cap numai odata, cu sapon pentru bebelus ! Mai se poate face si Cataplazma cu faina de Mustar amestec cu apa calduta pus intre 2bucati de panza si minim de dou ori pe zi se va aplica!15zile la rand
0
29-12-2007, ora 00:00
geomarz
Identitate neconfirmată
geomarz
Si un descintec !
Pelada nu este boala grava. Ea are prostul obicei de apare din senin si dispare singura. Pare sa fie legata de starea de stres.
Nu-i mai da atentie si o sa dipare singura !
0
30-12-2007, ora 00:00
paul83
Nu este medic/terapeut
paul83
"Pelada nu este boala grava"... ce mai poti spune... mda
Asteptam sa ne dispara bolile autoimune de la sine ca medicina din pacate ne cam lasa in plata domnului...
0
07-01-2008, ora 00:00
Acardius
Nu este medic/terapeut
Acardius
Medicina face ce poate, din pacate majoritatea oamenilor nu manifesta interes gasirea unor solutii noi.
Cu putin timp in urma citeam un articol stiintific despre cercetarile a doi profesori de la Univeristatea din Granada, in care era specificat ca au descoperit o legatura puternica intre pelada (alopecia areata) si infectiile dentare. Ei sfatuiau pacientii care sufera de aceasta afectiune sa faca o vizita la stomatolog pentru rezolvarea problemelor legate de infectiile dentare.
Articolul original il puteti citi aici in engleza: http://www.news-medical.net/?id=32962 sau o sinteza a lui in romana pe blogul personal: http://acardius.blogspot.com/2007/12/alopecia-areata-cauzata-de-infectiile.html
Sunt sanse mari ca pelada sa se remita singura si dupa mai multi ani.
Alata sugestie ar fi sa incercati un tratament prin homeopatie, dar pentru asta este absolut necesar sa consultati un medic homeopat, intrucat tratamentul este strict individualizat.
0
22-03-2008, ora 00:00
paul83
Nu este medic/terapeut
paul83
e 0 si informatia asta...
0
17-04-2008, ora 00:00
alissee
Nu este medic/terapeut
alissee
Sunt de acord cu Paul83. Eu am pelada de la varsta de 3 ani asa ca. hai safim seriosi... infectii dentare, usturoi, etc... Mi-am facut analizele in nenumarate randuri si... absolut nimic. Singura explicatie logica pe care mi-am gasit-o singura are legatura cu accidentul de la Cernobil. Daca are cineva o parere... o astept cu interes.
0
05-11-2008, ora 23:25
Liu
Nu este medic/terapeut
Liu
In Decembrie anul trecut am aflat cu strupoare ce este o pelada, asta dupa ce m-am pricopsit cu ea (aveam 25 ani). De atunci nu a facut nimic decat sa se agraveze (acum singura frezutza pe care mi-o permit este cheliutza) iar la inovatii si aberatii numite "tratamente" am renuntat insa, ce cred totusi este ca ar prinde bine impartasirea sentimentelor si trairilor, a reactiilor societatii (rejective). Pana in momentul de fara nu am reusit sa vorbesc cu nimeni care sa inteleaga din proprie experienta asa ca daca este cineva interesat mi-ar face mare mare placere si dupa cum am mai spus cred ca ar ajuta nu la depasire (recuperare) ci la o adaptare optima ( daca exista asa ceva). Iar daca exista deja un cerc de discutii ( bine ar fi online) as fi tare recunoscatoare sa fac parte din el.
Multumesc mult,
-
0
04-01-2009, ora 20:02
emy86
Nu este medic/terapeut
emy86
Salut!!! Si eu sufar de asa numita, , boala", dar nu as numi-o asa pentru ca clinic sunt sanatoasa! Am 22ani, la 13ani am fost diagnosticata de alopecie, am facut n si n tratamente, mi-am revenit, 2-3 luni eram ok, fericita la maxim ca am scapat de aceasta problema.dar totul era insa in zadar! Pt ca in 3saptamani mi-am pierdut toata podoaba capilara! Iar de aproape 4ani, singura mea frezuta este peruca, ea fiind... destul de costisitoare! :(( Am fost si prin Germania, dar nu era medicina mai dezvoltata nici acolo! In Cluj au renuntat doctorii de problema mea iar acum nu mai stiu ce sa fac!!! Incerc sa accept lucrurile asa cum sunt...dar uneori mi-e foarte greu si nimeni nu ma poate intelege decat VOI, cei care treceti prin aceeasi problema! Am impartasit aceasta problema si cu altii in sperata unei vindecari cat mai recente...!!! Sanatate!
Pt ce-i interesati, schimb de experienta eventual: -
0
20-07-2009, ora 18:23
vlad_b
Nu este medic/terapeut
vlad_b
si eu am pelada. la mine este a doua oara cand mi se intampla. am mai avut si acum 2 ani si am facut un tratament cu diprophos. dupa a 2-a fiola a inceput sa-mi creasca parul(mai intai alb... dupa care a revenit la culoarea mea naturala) acum 2 luni am descoperit din nou ca aveam o portiune unde imi picase parul si am facut iar tratamentul cu diprophos. a trecut deja o luna de cand l-am inceput iar in acel loc mi-a crescut parul ca si prima data. acum e "periuta" dar astept sa creasca. am incercat si alte tratamente dar fara nici un rezultat.

daca aveti intrebari.-
1
07-11-2009, ora 18:21
oana madalina
Nu este medic/terapeut
oana madalina
si eu am avut peleda acum 3 ani si am fost la institutul dermatologic loghin din bucuresti la dna doctor thomescu cecilia si am primit tratament am urmat 1 an si acum sunt bine daca cineva are nevoie de informatii referitoare la aceasta boala ma poate gasi la adresa- SANATATEA INAINTE DE TOATE
0
29-01-2019, ora 22:34
Maria Mariana
Nu este medic/terapeut
Maria Mariana
Pentru dna Oana Madalina. Va rog daca ma puteti ajuta cu sfat/ tratamentul incercat de dvs. Pt. Pelada. Cum putem vorbi in privat? Nu va gasesc pe sanatatea inainte de toate. Multumesc
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: