pata rosie si umflata deasupra buzei superioare.

30-11-2012
anjen_1312@yahoo.com
Nu este medic/terapeut
anjen_1312@yahoo.com
Buna ziua, va rog sa ma ajutati si pe mine ! Este vorba despre mama mea, ii apare o pata de culoare rosie(c-am de 8mm) deasupra buzei superioare si este si putin umflata zona unde apare acea pata.Ia aparut anul trecut in toamna, am observat mai mult cand este frig, iar ac ia aparut din nou (in nov.deci cand este frig).A fost la dermato anul trecut a luat un tratam., i-a trec. pe moment dar iata ca nu a disparut definitiv. Chiar si dupa ce a terminat tratam.nu a disparut tot se mai cunoaste si acum dar mai decolorata, adica un roz si i-a ramas si un semn sub forma de umflatura, o modificare a buzei (in coltul buzei super.)Simptome nu are mare lucru, din cand in cand mancarime. Si inca ceva, pata rosie devine roz cate o data chiar si mai alburie, iar cand este mult mai frig din nou se face rosu intens si din nou umflata zona.Spuneti-mi ce trebuie sa facem in cazul acesta, si cui trebuie sa ne adresam, va rog frumos ?
Va multumesc !
O zi cat mai placuta va doresc.
3 comentarii
0
03-12-2012, ora 16:09
TheDuchess
Nu este medic/terapeut
TheDuchess
Incercati mai multe pareri ale doctorilor de la Dermatologie.

La ceea ce ati descis dumneavoastra, eu ma gandesc la herpes, insa nu sunt sigura. O alta problema ar fi ca buba sa nu apara din cauza lipsei anumitor vitamine din corp. Mie imi apar astfel de bubite si mi s.a spus ca este din cauza alimentatiei - nu mananc foarte mult si nu-mi iau substantele necesare.

Sanatate multa !
0
03-12-2012, ora 21:10
anjen_1312@yahoo.com
Nu este medic/terapeut
anjen_1312@yahoo.com
Va multumesc mult ! Am mai incercat si parerea altor dr.dermatologi si la fel au spus ca ar fi un herpes.Desi nu se manifesta cu vezicule cum este acel herpes foarte des intalnit.Am decis sa merg cu mama mea pt a face o biopsie poate ar fi mai bine.S-au eventual cateva analize de sange.Credeti ca ar fi mai bine ?
0
04-12-2012, ora 23:15
TheDuchess
Nu este medic/terapeut
TheDuchess
Pentru siguranta dvs. si a dumneaei, da, mergeti si faceti o biopsie, ar fi cel mai indicat. Asta v-ar linisti cu siguranta !

Daca toti doctorii dermatologi considera ca este un herpes, atunci probabil ca aceasta bubita intr-adevar este un herpes, dar care se manifesta usor diferit fata de celelalte.

Sper sa fie totul bine !
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: