pata maronie pe spate

21-01-2011
laurapit
Nu este medic/terapeut
laurapit
De cativa ani sotului meu i-a aparut o pata maronie pe spate (pe umar, inspre coloana), de dimensiuni destul de mari (in jur de 7/4 cm). Problema e ca acum il ustura in zona aceea. Mentionez ca are tenul masliniu si pata este ceva mai inchisa la culoare decat tenul sau. Stie cineva ce ar putea fi ?
4 comentarii
0
18-04-2013, ora 15:01
mihai_teo
Nu este medic/terapeut
mihai_teo
a scapat de pata?
0
24-04-2013, ora 12:51
laurapit
Nu este medic/terapeut
laurapit
din pacate nu a scapat de pata, cu toate ca a fost la 3 medici dermatologi.Unul zicea ca e de la o intepatura de paianjen, a facut un tratament dar fara succes, altul a zis ca e o eczema dandu-i un alt tratament care pe moment parea sa functioneze, iar al treilea nu a reusit sa inteleaga despre ce e vorba contrazicand teoriile celorlati 2 colegi ai sai, propunandu-i sa faca o biopsie. Insa inainte de a-l supune la biopsie a propus un tratament care de obicei este propus persoanelor deprese, dar in dozaj foarte scazut, teoria lui fiind aceea ca poate era declansata si pe fond psihic. La distanta de 2 ani tind sa cred aceasta teorie, intrucat de cand ne-am mutat din apartamentul in care locuiam si unde aparusera niste probleme de mucegai, sotul meu nu mai simte aceea pata, chiar daca e inca prezenta. mentionez ca tratament nu mai face de circa 1 an si deocamdata se simte bine. Doamne ajuta!
0
24-04-2013, ora 16:00
mihai_teo
Nu este medic/terapeut
mihai_teo
am si eu o pata maronie pe umar de vreo 10 ani.mi-a aparut dupa ce am venit de la mare.s-a mai deschis un pic culoarea dar nu a disparut... exista vreun tratament ceva? vreo crema? http://dudzi.sunphoto.ro/poza/88529472 asa arata pata.nu ma deranjeaza deloc doar k as vrea sa scap de ea
0
24-04-2013, ora 16:55
laurapit
Nu este medic/terapeut
laurapit
Pana acum nu ati mers la nici un dermatolog? Cremele utilizate de sotul meu erau date de medici si preparate apoi la farmacie.Dar dupa cum spunem functionau doar pe moment. S-a simtit mai bine dupa ce am eliminat motivul de stres, adica apartamentul in care locuiam. Inainte de a merge la medici il dadeam cu o unguent de la plafar pe baza de extract de galbenele. Nu i-a facut sa dispara pata, dar ii trecea usturimea.Incercati insa sa auziti parerea unui dermatolog inainte de a utiliza creme sau altceva. Va urez noroc si daca reusiti sa faceti sa dispara pata dati-ne si noua de stire.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Alunițele și petele maronii pot fi înlăturate în siguranță?
  •