pata in ochi

22-07-2010
alexounnette
Nu este medic/terapeut
alexounnette
Buna ziua
Nu stiu daca s-a mai vorbit despre aceasta problema. De vreo 4-5 ani mi-a aparut o pata mica maronie pe "albul" ochiului drept. Nu ma deranjeaza in niciun fel dar este fff inestetic si trebuie sa suport intrebarile celor din jur "dar ce-ai patit"? hmm am fost la oftamolog, acesta mi-a zis ca nu este grav, este de la soare si ca nu pot face nimic sa scap de ea, decat prin operatie si asta doar daca se mareste. Foarte superficial raspunsul si recunosc ca nu am intrebat alt oftamolog...ce ma puteti sfatui? mentionez ca am o pata maro si pe buza de jos, amadoua aparute prespun de la soarele puternic de munte dupa o vacanta din 2002-2003. De atunci "fug" de soare si urasc vara pentru ca ma umplu de pistrui si pete maronii care trec greu! Ce sa fac sa-mi dispara? Mi-e jena sa am pata in ochi :(
Multumesc anticipat.
1 comentarii
0
23-07-2010, ora 10:19
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Buna dimineata! Se pare ca este vorba despre un naev conjunctival( o alunita) si cred ca tot naev este si formatiunea de la nivelul buzei, e bine sa mergi la un dermatolog pentru un diagnostic de certitudine si supreveghere; naevul conjunctival se comporta ca un naev tegumentar ; Interventie chirurgicala se indica daca se modifica aspectul lui, altfel, se supravegheaza; dar daca te dernajeaza din punct de vedere estetic, se poate indeparta chirurgical ; numai bine
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.