pata fuchs-glaucom | Forumul Medical ROmedic

pata fuchs-glaucom

18-02-2009
kapadokya
Nu este medic/terapeut
kapadokya
sufar de miopie forte din nastere...sunt operata de cataracta ao...de curand am fost diagnosticata cu glaucom cu unghi deschis...fac tratament cu travatan...tod-16, tos- 15...gonioscopie:unghi deschis grad 3, procese iriene prezente, os trabecul hiperpigmentat.fao:coroidoza, od- bride vitreene.vod=nd la 40 cm, vos=1/3 ccp cd...pahimetrie=534 si 531.
as vrea sa stiu parera dvs despre cele prezentate -explicatii la gonio si pahi.
va rog sa-mi spuneti ce inseamna vos=1/3...acuitatea 1/3 inseamna in alta exprimare de optotip 3/10 sau 0, 3 (cat inseamna in fractie si zecimale, cate randuri vazute la tabel?)
va multumesc
sunt intr-un episod anxios sever...ce sfaturi imi dati ?
in cat timp credeti ca imi voi puerde vederea?
ce se intampla cu corneea?
5 comentarii
0
19-02-2009, ora 07:29
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Buna dimineata! O sa incerc sa-ti dau un raspuns cat mai concludent;Acuitate vizuala 1pe 3 inseamna 70%( ai vazut pe optoptip randurile1 pe 10, 1pe8, 1 pe6, 1 pe4, ai vazut 1 pe 3, nu ai vazut 1 pe 2, 2 pe 3, 1);Gonioscopia este importanta pentru stabilirea diagnosticului de glaucom cu unghi deschis sau unghi inchis, pentru ca atitudinea terapeutica este diferita; tu ai un unghideschis gradul III, prin urmare, diagnosticul este glaucom primitiv cu unghi deschis; tensiunea intraoculara ne arata valori de 15, 16 mm Hg, valori sub 20, dar, aceste valori in realitate sunt mai mari, in jur de 20, intrucat corneea ta este subtire( sub 555 nanometri);valoarea tensiunii intraoculare se interpreteaza in functie de pahimetrie( masurarea grosimii corneene);Pentru stabilirea unui diagnostic corect si a stadiului in care se gaseste glaucomul mai trebuie sa stim si cum arata papila nervului optic si campul vizual; Tratamentul cu Travatan este o alegere buna daca medicamentul este bine tolerat;inteleg ca examanul fundului de ochi a evidentiat maculopatie miopica( pata fuchs), modificare degenerativa intalnita in miopia forte;Sugestii:anual efectuarea unui camp vizual pentru monitorizarea glaucomului; adiministrarea permanenta a unui supliment cu Luteina( eu recomand Luteinomega3, 1 cpr pe zi, cu 30 minute inainte de masa, oricand in cursul zilei), cura cu Tanakan sau Bilobil, 1 cpr pe zi, 1 luna, cra repetata la 3 luni;avand in vedere prezenta maculopatiei miopice, iti recomand si o angiofluorografie pentru a depista o eventuala membrana coroidiana neovasculara, in care caz ar fi indicat un tratament cu Avastin;bride vitreene sau densificari sub forma de fibre flotante???( faceti si o ecografie oculara pentru a aprecia vitrosul, pentru ca daca este vorba despre bride, acestea pot tractiona retina, existand riscul de decolare de retina si atunci ar trebui luata in discutie vitrectomia); numai bine
0
06-08-2009, ora 10:54
kittina
Nu este medic/terapeut
kittina
buna ziua ! as dori sa va prezint si eu cazul mamei mele !are 75 ani si desi inca mai vedea sa citeasca, sa coasa sa bage ata in ac, etc...ni s-a recomandat avand cataracta in evolutie, sa se opereze;de la "banala" operatie de cataracta, mama mea este acum oarba !! cu ochiul operat nu percepe nici macar lumina !!!! ni s-a explicat ca, in timpul operatiei a sangerat spontan si de aici a inceput drama ;a facut cheag in camera anterioara pe care i l-a spalat; dupa aceea, a avut sange si in spate-pentru care i s-a injectat local ATILYYSSE ! dupa aceste trei manevre ni s-a spus ca are dezlipire totala de retina!!!am operat- o si de aceasta data si dupa operatie, la control ni s-a spus ca s-a golit camera anterioara doar pe jumatate de sange, motiv pentru care i s-a facut o noua injectie cu ACTILYYSSE.!!DECI, DUPA 5 LUNI SI 5 interventii mama este oarba, deoarece acesta era ochiul CEL BUN, la celalalt avand sechele dupa tromboza de vena centrala tratata cu laser si injectii cu AVASTIN !! in concluzie, as dori sa stiu daca mai exista vreo sansa ca mama sa nu ramana asa handicapata !!! in acest moment situatia sta astfel; ARE DEGENERESCENTA MACULARA, {IN TRATAMENT}, GLAUCOM[in tratament}, iar tensiunea intra oculara la ochiul operat este 2 !!!!! credeti ca mai exista vreo sansa sa mai vada macar sa se poata ajuta singura????va multumesc si astept cu nerabdare un raspuns !
0
18-08-2009, ora 19:43
lemon
Nu este medic/terapeut
lemon
pentru Kittina
Buna ziua ! unde a facut interventia chirurgicala mama dumneavoastra, la ce doctor? Am o ruda care urmeaza sa faca o interventie de acest fel si este important sa stiu .
0
03-03-2012, ora 21:53
Mikisialex
Nu este medic/terapeut
Mikisialex
buna-ziua! am fost si eu diagnosticata de ceva vreme cu miopie forte, de 2 ani incoace ma tot plimb pe la medici si cabinete private in speranta ca cineva imi stopeaza si mie in vre-un fel cresterea dioptriilor. nici pomeneala nimeni nimic. cum spuneam de 1 an mi-a pus, diagnostic de miopie forte pata fuchs ochiul stang si ieri acest diagnostic:anizometrie: OD astigmatism miopicCU -2, 75 OS MIOPIE fortisima pata fuchs cu -22, dioptrie, astazi am venit de la doctor total debusolata, mi s-a propus sa fac o operatie cu implant de cristalin, nu stiu ce sa fac si daca procedez bine sa fac operatia asta, poate ma ajutati cu un sfat, 2 medici mi-a propus aceasta varianta, unul spunea ca voi vedea de la 1 metru un altul ca imi micsoareaza dioptria, sincer dar atat mi-a zis comunicare minima poate doar aici imi puteti da un sfat mai clar, am 33 de ani sicer aproape sunt oarba de un ochi, la clinicile private nimeni nu ti explica pe intelesul tau.am mers impreuna cu copilul meu de 9 ani care si el a fost accidentat la scoala si a facut cataracta in urma traumatismului, a fost operat si el de 9 luni a fost si el cu mine la consult dar cum am mers asa ne=am intors fara vre-un raspuns concludent la problemele noastre.
am venit plangand tot drumul nestiind in cabinetul carui medic sa mai merg si care sa-mi dea solutii salvatoare daca exista sau sa -mi spuna clar ca nu mai e nimic de facut.
in speranta ca voi primi de la dvs. un oarecare raspuns, va multumesc.Chiar sunt disperata si nu stiu ce sa fac.
0
04-05-2018, ora 15:52
Dana Ciripan
Nu este medic/terapeut
Dana Ciripan
Bună ziua. Încercați la clinica Oculus. Dr. Moraru Mir cea. Noi am fost foarte mulțumiți de explicații și am luat decizii împreună cu Dl Dr.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Numărul de cazuri de orbire din cauza glaucomului a crescut îngrijorător
  • Un nou test ar putea detecta glaucomul mult mai devreme
  • Cel mai bun test de diagnostic pentru pacienÈ›ii cu glaucom
  •