pata cafenie de forma irisului apare in campul vizual

15-03-2010
orchid
Nu este medic/terapeut
orchid
Buna seara! Am 45 de ani si am si eu o problema cu ochiul stang. De 4- 5 zile in campul vizual al ochiului imi apare o pata cafenie, proiectia fidela a irisului - exact forma acestuia toroidala. In acelasi timp, ochiul stang percepe realitatea inconjuratoare cu o nuanta mai inchisa decat cel drept. Nu am fost inca la medic, mi-am propus sa o fac saptamana viitoare. Stie cineva despre ce este vorba. Trebuie sa adaug ca acuitatea vizuala a ochiului stang este mai scazuta decat a dreptului, imagiea este incetosata si, asa cum am mentionat mai sus un pic mai inchisa la culoare.
Multumesc pentru ajutor
1 comentarii
0
15-03-2010, ora 21:03
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Buna seara! Sa stiti ca este greu sa stabilim un diagnostic on-line, e bine sa mergeti cat mai repede la un consult oftalmologic; acesta trebuie sa fie complet : determinarea acuitatii vizuale cu si fara corectie, examen pol anterior, determinarea TIO, examinarea atenta a vitrosului ( hemoragie vitreana???, Decolare posterioara de vitros???), examenul fundului de ochi; examenul simtului cromatic si un camp vizual computerizat. Ce alte afectiuni mai aveti? Ne mai interseaza tensiunea arteriala, investigatii sangvine screening: HL, Trombocite, VSH, glicemie, uree, creatinina, TGP, TGO, INR, colesterol, profilul lipidic, examen sumar urina; In urma consultului, se stabileste si conduita terapeutica adecvata; numai bine
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.