pata

17-12-2008
loara
Nu este medic/terapeut
loara
buna ziu, ma numesc loara, si am o mare problema.de o saptamana mi-au cazut cateva spancene de la ochiul drept, si mi-a ramas asa ca o pata alba, dar nu foarte vizibila, decat privita cu mare atentie.tin sa mention pata alba de culoarea alba mai jos de san, care acum vad ca are puncte, maro.o am de 20 si ceva de ani.ce sa iau ptr cresterea sparncenelor?
2 comentarii
0
18-12-2008, ora 08:44
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Buna dimineata! Nu ne spui exact unde este localizata caderea firelor de par, cum a survenit; poate apere dupa vindecarea unei plagi, poate fi consecinta unei dermatite de diverse cauze( ar fi bine sa mergi la un dermatolog); epilarea spontana a treimii externe a sprancenelor apare in hipotiroidie( ar fi bine sa mergi la endocrinolog, sa faci dozarea TSH, T3, T4);Petele albe sunt caracteristice pentru vitiligo; In concluzie, mergi la un dermatolog si endocrinolog; Tratamentul este in primul rand etiologic; pentru a stimula cresterea firelor de par se pot face local, injectii cu corticosteroizi( medicul dermatolog stabileste schema terapeutica); numai bine
0
18-12-2008, ora 11:38
loara
Nu este medic/terapeut
loara
multumesc frumos, ptr raspuns.am observat ca sprancenele mi-au cazut in urma folosirii unui buretel demachiant adus de cineva din afara si a carui folosire se face prin inmuierea in apa calda si spalarea ulterioara a acestuia doar cu gel de dus.apropo pata aia alba de sub san o am de 20 de ani si nu mi s-a extins deloc.a ramas la fel.sau ma gandesc sa nu fie cumva si de la fondul de ten...o zi frumoasa!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.