pastile pentru determinarea aparitiei ciclului?va rog!

13-03-2008
mih.ion
Nu este medic/terapeut
mih.ion
Buna ziua.in ultimele 2 luni am avut ciclu menstrual dar foarte putin (in jur de 2 zile). luna zceasta mi-a intarziat 3 zile.am facut o ecografie si doctorul mi-a spus ca nu sunt isnarcinata si ca probabil e vorba de o inflamare (ce anume este inflamat nu mi-a spus sau ce ar trebui sa fac sa treaca).din cate stiu exista anumita pastile pentru a determina aparitia emnstruatiei.ar trebui sa incep tratament cu ele?
va multumesc
12 comentarii
0
14-03-2008, ora 00:00
Dr. Stela Tirneci
Obstetrica-ginecologie, Bucuresti, sector 1
Dr. Stela Tirneci
Ar trebui sa faceti un examen ginecologic.Inflamate pot fi trompele sau ovarele, adica sa aveti o anexita.Ar fi indicat sa ne descrieti ecografia pe care ati facut-o.
Toate cele bune.
0
14-03-2008, ora 00:00
mih.ion
Nu este medic/terapeut
mih.ion
Nu stiu cum as putea descrie ecografia.Stiu doar ca doctorul la care am fost a spus ca nu am nici o problema cu ovarele.Astazi mi-au venit analizele si se apre ca am candida.Mi s-a spus ca acesta nu este un motiv pentru intarzierea ciclului dar ca menstruatia trebuie sa intarzie 10 zile pentru a pune un semn de intrebare.Este adevarat acest lucru?Nu este cam mult?
0
17-03-2008, ora 00:00
sledge
Nu este medic/terapeut
sledge
pai nu doctorul ginecolog ti-a spus ca ai candida? mie mi-a dat utrogestan cd mi-a intarziat, dar la mine era din cauza hormonilor...totusi si la mine a zis sa astept intre 7 si 10 zile si abia apoi sa incep sa le iau. asa ca stai linistita mai ales daca ti s-a spus ca nu esti insarcinata. bucura-te de zilele libere:D
0
19-03-2008, ora 00:00
vera vladut
Nu este medic/terapeut
vera vladut
Pt Mih.Ion Buna. Ti-am citit problema ta.Acum nu stiu daca ce iti spun te poate ajuta dar la mine a fost asa. Am luat 3 luni orgametril pt reglarea ciclului fara ca dr sa-mi spuna consecintele daca il intrerup. Bine si frumos! Pe 20 febr am avut ciclu 4 zile normal, OK. Dupa 25 am tinut calendarul pana pe 29 adica 10 zile in total cu ciclu cu tot. Dupa aceea a fost protejat. Pe 12 martie ma trezesc cu sangerare, am crezut ca imi vine ciclul dar era prea devreme.A fost o sangerare c-am de genul ciclul in prima zi adica mai putin. Dupa aceea nimic, dureri de sani groaznice. nu mi-am facut pb pt ca sanii oricum ma dureau de la o boala a sanilor. Mi-a venit o idee, sa fac un test, l-am facut si am vazut ca a iesit pozitiv, dar am luat test barza care nu e bun deloc, sa nu luati niciodata.M-am speriat, mai ales ca de trei zile aveam o durere cumplita in ambele parti ale burtii si m-am gandit ca o fi extrauterina.Am fost la medic.Mi-a facut eco - nimic, mi-a facut videocolposcopie, nimic, m-a controlat ca mana, nimic. Mi-a facut un test din acela care se face in orice moment al zilei si mi-a iesit prima linie imediat iar a doua foarte usor vizibila dupa un sfert de ora.Rezultatul a fost neconcludent la test. Diagnostic-amenoree secundara si mi-a dat antibiotice pt ca aveam si anexita si orgametril pt ca sa im i vina menstruatia. Acum sa vedem. Inca nu am terminat tratamentul. Deci eu nu am stiut ca dupa ce nu il mai iei ( aici vb de orgametrial)are efect, fiind tratament hormonal, asupra spermatozoizilor.Adica traiesc mai multe zile fata de 2 zile cat se spune ca traieste un spematozoid si ovulatia poate avea loc fara ca tu sa stii. Ai dracu hormoni! Acum ti-am spus patania mea, dar nu lua orgametril fara sa intrebi medicul. Te pup.
0
20-03-2008, ora 00:00
mih.ion
Nu este medic/terapeut
mih.ion
mi-e venit ciclul menstrual insa a tinut doar 2 zile.burta imi este tot umflata si nu itneleg de ce. de obicei ianinte sa-mi vina ciclul emnstrual am burta umfplata dar dupa aceea revine la loc.de 2 luni incoace am burta putin mai amre si nu inteleg de ce. am facut ski un test de sarcina (mai mult pentru linistea mea psihica) si a eisit negativ.am luat testul de sarcina clearblue.stiam ca acesta are rezultate destul de exacte.oricum nu prea ma tem de o sarcina pentru ca nu am avut contact intravaginal si stiam ca doar asa poti ramane insarcinata.totusi nu inteleg ce se intampla.
0
20-03-2008, ora 00:00
mih.ion
Nu este medic/terapeut
mih.ion
scuzati-ma pentru greselile mele.sunt obosita si am scris totul in graba.
0
13-04-2009, ora 03:52
anca04
Nu este medic/terapeut
anca04
Buna Dimineata,
problema mea ar fi ca am burta f umflata ca si cum as fi insarcinata in4-5luni desi nu am avut niciodata contact sexual.am incercat cu abdomene si absolut nicio schimbare.in urma cu 4luni timp de o luna si10zile nu am consumat mai mult de 2iaurturi de baut pe zi deoarece am fost nevoita medical sa fac acest lucru avand o fractura de mandibula si aparat de imobilizare in timpul acela nu a scazut deloc, atunci era mai micuta dar de de 3sapt e mai marisoara..arata oribil si nu am ce sa -i fac.ultima data cand am facut analizele la sange in urma cu 5luni mi s a scris pe foaia medicala ca am un nr de leucocite de 9200.multumesc
0
14-04-2009, ora 22:10
anamaria_boca2007
Nu este medic/terapeut
anamaria_boca2007
un efect foarte bun pentru balonare il are ceaiul de fenicul ajuta foarte mult si pentru reglarea menstruatiei e foarte bun ceaiul de cretisoara si traista ciobanului, apoi poti face niste bai de sezut cu coaja de stejar alb, codita soricelului, galbenele, poti folosi pe timp indelungat si ovule de propolis, pe baza de ulei de catina si galbenele, iti urez succes si multa sanatate!ceaiul antiadipos iarasi este bun pentru balonare folosit timp indelungat..
0
20-05-2009, ora 21:55
Sandra_me
Nu este medic/terapeut
Sandra_me
Am si eu o probema daca ma poate ajuta cineva. Mi-a intarziat menstruatia aproximativ 3 luni dupa cateva teste care au iesit negative am exclus ideea de sarcina. Tin sa precizez ca nu am o menstruatie regulata. Am inteles ca este destul de normal sa se intample sa intarzie 2-3 luni. Dar daca stiti vreo pastila pentru stimularea menstruatiei as fi recunoscatoare. Stiu ca exista dar nu stiu exact denumirile, si stresul ma omoara...

Va multumesc!
1
28-10-2010, ora 14:53
elena96
Nu este medic/terapeut
elena96
buna ziua am o prietena care are 14 ani careia i.a intarziat ciclul o saptamana daca nu chiar mai mult.ea a fost operata de chist ovarian stang p 8 iulie credeti ca are vreo legatura cu aceasta? sau poate fi chiar insarcinata.?deoarece si.a inceput deja viata sexuala..de curand i s.a facut rau o lua cu lesin are putina burtica urineaza mai des si ii este frica sa nu fie gravida...deoarece nu poate sa le zica parintilor acest lucru...iar la consult ginecologik nu prea poate sa mearga...c parere aveti are motive de ingrijorare?c poate face pt impiedicarea sarcinii daca exista? multumesc.
0
28-10-2010, ora 15:31
nicoletavaj
Nu este medic/terapeut
nicoletavaj
bUNA ZIUA! Am si eu o problema: in ultimele trei luni am avut ciclu menstrual f. f. putin si nu stiu din ce cauza. Trebuie sa mentionez ca iau anticonceptionale-TRI REGOL si cred ca 99% nu sunt insarcinata. Poate cineva sa-mi spuna o posibila cauza? Multumesc
0
29-12-2018, ora 11:49
Iorgamaria01
Nu este medic/terapeut
Iorgamaria01
Am o problema
Am avut ciclul in acum 22 de zile dar se pare ca a venit din nou e o problema?
L-am avut de pe data de 1 dec pana pe 6 dec
Acum mi-a venit din nou
Exista pastile pentru scurtarea ciclului ? Daca da va rog sa-mi-le scrieți aici fiindca nu vreau sa ma duc la un doctor !
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Dismenoreea - durerea în timpul scurgerilor menstruale
  • Întârzierea ciclului menstrual
  • Ce este ciclul menstrual normal?
  • Fiziologia aparatului genital feminin - ciclul reproductiv
  • Calmează durerile menstruale acasă
  • Menstruația peste sarcină
  • Manifestările comportamentale „dictate” de ciclul menstrual
  • De ce întârzie menstruația?
  • Câte zile poate să întârzie ciclul (fără a fi o problemă)
  •