parodontoza? in cat timp evolueaza?

21-01-2011
laurydaff
Nu este medic/terapeut
laurydaff
Cam acum doua luni gingiile de sus imi sangerau si simteam un disconfort la nivelul lor. Am inceput sa folosesc pasta de dinti si periuta de la parodontax si in cateva zile totul a revenit la normal. Dupa ce mi am revenit am renuntat pentru o perioada la parodontax din cauza gustului.Nu a trecut mult timp si au inceput sa mi sangereze iar gingiile asa ca am revenit la parodontax. Cam de doua saptamani insa au inceput sa ma deranjeze gingiile de jos mai tot timpul(doar de la dintii din fata).Desi folosesc tot parodontax (pasta, periuta +apa de gura) disconfortul tot nu a disparut. Sincer pana acum ceva vreme nu am dat importanta prea mare dintilor asa ca nu pot zice exact daca s-au mai retras gingiile sau daca ei si-au mai modificat pozitia. Am fost la un medic stomatolog saptamana trecuta si mi-a zis ca gingiile nu sunt retrase.Acum cateva zile mi s a umflat gingia dintre doi dintre dinti creand o senzatie de tensiune. Dupa o zi a revenit la normal, insa bucuria nu a fost de lunga durata pentru ca la ceva timp "inflamatia" (nu pare a fi infectie cu puroi..e moale si culoarea gingiei nu e modificata) s-a mutat in spatiul dintre dintii vecini. Daca poate cineva sa imi zica daca e parodontoza sau nu? Iar daca e cam in cat timp evolueaza pana la ultimul stadiu?Cum se poate stopa?Ce tratamente exista si in cat timp isi fac efectul?Mentionez ca in 2 saptamani nu am cum sa ajung la un medic, iar peste 5 sapt plec din tara pt 3 luni..
9 comentarii
0
22-01-2011, ora 10:28
Dr. Nicoleta Grosu
Stomatologie, cluj
Dr. Nicoleta Grosu
Pentru diagnostic de parodontopatie, trebuie facute radiografii si masuratori parodontale. Poate exista boala parodontala fara ca gingia sa fie retrasa, in fazele de inceput.
Daca e paradontopatie, evolutia ei este cu atit mai agresiva cu cit virsta pacientului este mai tinara.
0
22-01-2011, ora 11:02
laurydaff
Nu este medic/terapeut
laurydaff
dupa cum am mai zis mai sus, nu pot ajunge urgent urgent la un medic. Exista totusi ceva care sa mai amelioreze starea in perioada asta? Am auzit ca tincura de propolis ar fi buna si ca exista anumite substante cu care pot masa gingiile, dar as vrea totusi parerea unui medic. Va multumesc!
0
22-01-2011, ora 12:06
Dr. Nicoleta Grosu
Stomatologie, cluj
Dr. Nicoleta Grosu
Din pacate, nu se poate oferi o solutie de tratament fara a avea un diagnostic.

Tratamente paliative (adresate efectelor bolii si nu cauzei) puteti incerca oricite si orice. Poate ca va vor ajuta PE MOMENT (sau poate ca nu), dar in nici un caz nu vor rezolva problema de fond.

Concluzia: cu cit ajungeti mai repede la medic pt diagnostic si tratament de specialitate cu atit mai bine!
0
01-02-2011, ora 22:58
Pan-dora
Nu este medic/terapeut
Pan-dora
buna seara,

sper sa va ajute un pic raspunsul meu: eu am parodontoza si am o igiena foarte stricta: spalat pe dinti, apa de gura si ata dentara, folosesc tinctura de propolis si iau piascledine 300, un medicament pe baza de avocado si soia. nu m-am vindecat, dar ma simt mult mai bine.
sanatate
1
23-02-2011, ora 09:19
milku
Nu este medic/terapeut
milku
buna ziua.
va rog sa aveti rabdare sa cititi si sa ma ajutati pe cat posibil!
am o mare problema.am 25 ani, sunt nefumator, igiena orala impecabila, dar de curand am aflat ca am parodontoza.timp de 2 ani am umblat la un cabinet stomatologic ptr aceasta problema iar medici de acolo mi-au spus ca nu am nimik, doar o gingivita.in acesti 2 ani mi-au tot facut, , tratamente care pana la urma nu au dat nici un rezultat, chiar mai rau mi s-a agravat, asa ca la dintii 16, 26, 36, 46 am retractii osoase insemnate, iar gingia a urmat drumul osului.de curand am fost la o clinica in cj, unde mi s-a facut aditie de os la 46 fara nici o membrana(pe motiv ca acolo sunt cele mai mari sanse de vindecare), insa chiar dupa interventie am inceput sa am bio-oss-ul pe dinti(adica iesea pe langa fire).am sunat doctorul chiar in ziua respectiva sa-i spun ce am, iar el imi spune ca nu este nimic si este doar surplusul de bio -os.acum cateva zile am fost din nou la clinica ptr control si ca sa-mi scoata firele si surpriza, gingia nu s-a vindecat cum trebuie, bio-os-ul s-a scurs, iar acum am retractii gingivale si mai mari la 46.acum medicul de acolo mi-a recomandat sa stau asa o luna pana se vindeca zona dupa care sa fac extractie la 46 si la ceilalti dinti mai sus amintiti(ceea ce pana acuma nu intra in discutie).aici apare intrebarea mea:din ce cauza ar putea sa nu se fi vindecat bine zona(din cauza doctorului, organismului, firelor, lipsa de membrana)?daca este necesar sa fac extractia si sa pun implant(pana acum cateva zile nu se putea discuta despre asa ceva)?ce alte solutii as mai avea?
p.s. tin sa precizez ca nu am carii, pete, dinti lipsa, igiena orala perfecta, retractia osoasa nu este mai mare de 4-5 mm la dintii mai sus mentionati, nu se misca foarte tare
va multumesc anticipat
0
23-02-2011, ora 19:37
abecedar_v
Identitate neconfirmată
abecedar_v
Buna ziua!
Milku, ai putea sa mergi din nou la un stomatolog, pentru a igieniza cat mai bine zonele problema, ma refer la un detartraj ultrasonic asociat cu un surfasaj radicular (indepartarea cementului radicular moale infiltrat cu bacterii) un chiuretaj gingival (indepartrea tesutului inflamat) si dintii se pot pastra pe arcada un timp indelungat, cu conditia sa poti igieniza zona singur, ma refer la niste periute interdentare (nu un periaj agresiv care sa duca la retractii mai mari). In cazul ca defectul osos pe care il ai permite o chirurgie regenerativa (aditie cu castig osos) se poate realiza, dar daca nu, medicul stomatolog interbine pentru a te ajuta sa igienizei zona, cel mutin la 6 luni.

Oricum, mare grija, trebuie determinata cauza pentru pierderea osului la molarii 1, pentru ca arata mai degraba ca i un debut a unei parodontite agresive, care momentan este localizata.

Te sfatuiesc sa apelezi la un parodontolog.
0
23-02-2011, ora 19:59
milku
Nu este medic/terapeut
milku
multumesc ptr rsp.am uitat sa precizez ca in acesti 2 ani am umblat f des la stomatolog, apropape in fiecare luna.am facut detartraj, detartraj subgingival(la cj mi-au spus ca nu era facut k la carte), chiuretaj, profijet de 3 ori pe an, antibiotice, folosesc periuta de dinti parodontax, pasta de dinti parodontax, apa de gura parodontax si listerine, ata dentara, periuta interdentara, ma spal de cel putin 3 ori pe zi, cu lte cuvinte o igiena fff stricta.
la cj am fost la paradontolog, dar chiar din aceasta cauza am inceput sa am dubii. la inceput paradontologul mi-a spus ca nici nu este vrb de extractie ci numai aditie de os iar dupa o saptamana de la aditie era invers.
repet:chiar dupa interventie aveam scurgeri de bio-os pe dinti, si chiar cand am fost la control si mi-a dat jos firele pulpa dintelui nu era vindecata complet(se vedea osul) si cu toate aceste mi-a lasat asa si normal bio -osul s-a scurs si a ramas gaura, iar acum se vindeca, dar am ramas cu o gaura si mai mare intre dinti.
din aceasta cauza am si solicitat ajutor pe acest forum.practic timpul trece si mare lucru nu realizez.
p.s.:cand l-am intrebat daca nu trebuie sa fac un detartraj(au trecut 4 luni de cand nu am facut), el mi-a spus ca nu este nevoie.
0
09-03-2011, ora 22:30
Lizu_zu
Nu este medic/terapeut
Lizu_zu
@milku

pot sa te intreb unde in cluj ai facut interventia chirurgicala? Eu ti-as recomanda sa vezi pe cineva la Clinica de Maxilo-Faciala de pe str. cardinal Hossu (langa parc).
0
13-03-2011, ora 19:30
milku
Nu este medic/terapeut
milku
nu am fost la aceasta clinica, iar in legatura cu medicul la care am fost, nu vreau sa fac reclama negativa.daca esti amabil(a)sa-mi spui numele doctorului(paraodontologului).multumesc anticipat
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medici stomatologi, dentisti, cabinete stomatologice
Recomandă un stomatolog sau caută unul bun!
Medici-Stomatologi.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 7500 de cabinete și clinici de stomatologie din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor stomatologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Sângerarea gingivală poate fi semn al unui deficit de vitamina C
  • Cum protejăm gingiile și ne ferim de gingivită
  • Pierderea fermității gingivale crește probabilitatea de inflamație gingivală
  •