parodontita?

10-02-2010
p_andra
Nu este medic/terapeut
p_andra
buna seara. de mica am probleme cu dintii. in perioada de crestere am avut mari probl cu calciul, nu-l asimilam, indiferent daca era administrat oral, injectabil, in combinatie cu ulei de peste... din cauza aceasta de la o varsta mica dintii au inceput sa se decalcifieze, capatand una spect spongios, si pe dinti in special apareau pete albe, dar nu tartru. la mancaruri mai tari, imi crapau si mi se spargeau maselele. am luat zymaflour parca... pe la varsta de 9 ani. am ajuns k pe la 16 ani, incisivii superiori sa imi crape si sa cada aproape jumatate de dinte. am fost la stomatolog si mi-a aranjat acei dinti... a curatat dintii si i-a imbracat intr-o chestie.. alba, si deasupra ceva..fubra de sticla parca. de atunci insa, gingia de la acei dinti a inceput sa mi se dea la o parte, sa se vada putin din radacina, e rosie, umflata si dureroasa tot timpul. la periere sangereaza, ba chiar perii de la periuta imi intra uneori in gingie, desi e pt dinti sensibili. am 3 masele scoase, caci erau sparte de mai ramasese radacina, si capatasem o infectie pe mandibula de la ele. alte 2 masele abia le-a salvat, mi-a scos nervii si le-a plombat, si la ele la fel, gingia e sensibila. la aceste 2 masele a spus ca am parodontoza... desi nush.. parca e cam devreme sa am asa ceva. mentionez ca am 22 de ani. e posibil sa am o parodontita? si ce pot face pt gingii, si din ce cauze mai exact am patit asta? multumesc anticipat
9 comentarii
0
10-02-2010, ora 10:21
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Dergelarea calciului nu poate fi reglata decat cu calciu homeopat. Medicina nu inteleg acest lucru si prescrie de decenii intregi calciu anoranic si vitamina D care agraveaza dereglarea lui la nivel de celula si mai mult si o fac cronica, (ca incazul tau) distrugand si mai mult ceea ce intentioneaza de fapt sa vindece.
Calciu prescris de medici impreuna cu vitamina D sunt cea mai buna metoda de a deregla cronic metabolismul calciul din celule si fiecare pacient care le-a primit este o nmarturie pt. acest lucru.

Cu privire la cacliul homeopat, exista mai multe tipuri, cele mai necesare sunt
La astfel de probleme trebuie luate toate 3 pe timp mai indelungat (in general se suge cate o granula din zilnic, alternant, o zi una, o zi cealalta, etc)
Calcarea fluorica Ch9 (mai ales pt. tinti, se poate lua eventual si in dilutia CH12, mai puternica)
Calcarea phoshorica CH9
Calcarea carbonica CH9
In general se recomanda si Silicea CH9 de 2 ori pe saptamana, caci asimilarea calciului depinde in mare masura si de siliciu. (Se recomanda de asemenea si consum de cereale integrale care contin siliciu organic)
Consulta un medic homeopat cu experienta sau informeaza-te singura despre homeopatie, este o metoda f. eficienta si ieftina cu care nu ai cum sa gresesti, mai ales in astfel de cazuri standard.
0
10-02-2010, ora 13:57
deeadami
Nu este medic/terapeut
deeadami
buna ziua tuturor
si eu am probleme cu gingia, sangereaza de cand ma stiu, stomatologul la care mergeam imi spunea ca nu are ce sa-mi faca; bine ca a plecat in Germania si am ajuns la alt stomatolog, care s-a speriat si mi-a dat o solutie amara (preparata la farmacie dupa reteta) de dat pe gingii, si antibiotice. Am facut atunci tratamentul, adica cu vreun an in urma, dar nu s-a rezolvat definitiv, pentru ca de vreo doua luni mi-i s-a deplasat un dinte din fata, formand o strungareata; nu se misca, dar strungareata nu o aveam si nu vreau sa se mai mareasca; imi dau din nou cu solutia amara, dar nu cred ca e suficient; cesa fac sa nu-mi mai sangereze gingia si sa fie sanatoasa?
sunt si medici stomatologi specializati in homeopatie sau medicina alternativa? am cosmaruri ca imi pierd dintii :((
cu multumiri
0
10-02-2010, ora 20:12
p_andra
Nu este medic/terapeut
p_andra
ok... in primul rand. pt domnul scarface: am vazut ca pe site aveti o activitate intensa, insa pe mine una, nu ma intereseaza f mult homeopatia. mai ales ca pt un tratament homeopat corect trebuiesc impuse un anumit stil de viata, alimentatie, nivel scazut de stres, etc, ca sa-si poata face efectul corect, cerinte pe care eu nu le pot pune in aplicare. am facut o singura data tratament homeopat pt o intoxicatie alimentara, si nici in 2 saptamani nu a dat rezultate. nici pastile normale, nici tratament homeopat. deci... va apreciez timpul acordat, insa nu pot pune in aplicare sfatul dumneavoastra. in al doilea rand, vad ca lumea nu prea are respect pe acest site... eu am deschis acest subiect ca sa primesc sfaturi, si domnul/doamna deeadami a raspuns printr-o cerinta personala de ajutor. daca aveti nevoie de sfaturi, deschideti va rog alt subiect, aici e subiectul meu unde astept un raspuns, eventual de la un stomatolog, si inca nu am primit. multumesc pt intelegere.
0
10-02-2010, ora 23:58
The Dentalist
Identitate neconfirmată
The Dentalist
ptr.Dnul deeadami: daca aveti deplasari dentare si strungarete, nu va ajuta nici un fel de zeama; toate astea inseamna dupa parerea mea, retractie osoasa in jurul dintilor resp., astfel incat ei vor ajunge doar sa "pluteasca" in gingie, candva, daca nu interveniti rapid!..
Mergeti la un stomatolog. Acolo se va efectua o consultatie si o radiografie mare, si se va constata cat de grava e situatia in cazul Dvs.
Zemurile si alifiile sunt la momentul de fata bani aruncati pe fereastra. La momentul potrivit, dupa ce se va face curat sub gingie (a propos, ati avut in antecedente un tratament parodontal?), puteti sa va ungeti prin gura cu ce aveti chef
D-shoarei p_andra: sa nu va suparati ca nu v-a scris nimeni; cazul Dvs pare sa fie unul dificil, si necesita o analiza atenta, imposibila pe acest forum. Un sfat: mergeti la un dentist, si povestiti tot ceea ce ati expus aici. Se va gasi in mod sigur o cale de rezolvare.
0
11-02-2010, ora 15:49
p_andra
Nu este medic/terapeut
p_andra
am fost la 2 stomatologi pana acum. cel care mi-a facut dintii din fata, si la altul la o clinica privata, dealtfel cu recomandari bune. si nu au acordat importanta prea mare.mi-au spus doar sa ma spal de 2 ori pe zi (ceea ce si fac), ca e de la placa bacteriana, dar cel putin pe dintii din fata nu am asa ceva, ba ca e de vina periutza de dinti (si am luat una de la amway, pt dinti sensibili) ba pasta de dinti (si folosesc parodontax). deci, ce mai pot face? sunt studenta, nu am nici timp si nici prea multi bani necesari ca sa fug de la o clinica la alta.
0
11-02-2010, ora 23:32
The Dentalist
Identitate neconfirmată
The Dentalist
de cat timp sunt imbracati dintii resp.?
Poate este timpul sa faceti niste lucrari noi, pentru ca dupa ceva ani de "purtat", s-ar putea sa nu mai fie asa de bine adaptate pe dinti, intelegeti?
Ar fi utile niste poze.
Eu as cauta atata, pana as da de un doctor de care sa fiu multumita, mai ales ca aveti o situatie mai speciala.
0
12-02-2010, ora 00:34
p_andra
Nu este medic/terapeut
p_andra
cam de 3-4 ani. i-am facut cand aveam 18 ani, acum am 22. si dupa cum am mai spus, nu dispun de timpul necesar, astfel incat sa caut. si nici bani ca sa incerc fiecare stomatolog in parte. plus ca am facut atunci atatea anestezii, de mi s-a facut rau.
0
11-08-2011, ora 18:51
rrux88
Nu este medic/terapeut
rrux88
Buna ziua.De 5 ani am sangerari gingivale de la periaj si nu numai.De la un timp insa, gingiile mele au devenit mai sensibile, au un aspect nesanatos, am o infectie generalizata la nivelul gingiilor, expectorez formatiuni cu puroi mari, doctorul mi-a facut detartraj acum cateva luni, nu mi-a recomandat decat igiena dentara zilnica cu Parodontax si am aflat ca am un abces de paradontoza.Am mai folosit Planta Gingival din cand in cand.Puteti totusi sa-mi mai recomandati ceva pentru a stagna/opri evolutia acestei boli(alopat sau homeopat)?
0
12-08-2011, ora 18:53
Dr. Nicoleta Grosu
Stomatologie, cluj
Dr. Nicoleta Grosu
Va recomand tratament de specialitate la un medic parodontolog.
Fara asta, orice alt remediu este frectie la picior de lemn. Remediile care se adreseaza efectelor si nu cauzei, vor masca gravitatea afectiunii si pt un timp vi se va parea poate ca lucrurile merg spre bine. dar va fi doar un bine aparent. In realitate boala va evolua.
Parodontopatia se poate trata cu rezultate cu atit mai bune cu cit va prezentati la medic mai din timp.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medici stomatologi, dentisti, cabinete stomatologice
Recomandă un stomatolog sau caută unul bun!
Medici-Stomatologi.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 7500 de cabinete și clinici de stomatologie din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor stomatologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Cariile dentare
  • Eroziunea dinților
  • Urgentele dentare - primul ajutor
  • Periuța de dinți manuală
  • Albirea dinților acasă
  • Obiceiuri care afectează dantura
  • Dinții antimicrobieni printați 3D
  • Infecțiile dentare latente pot crește riscul de boli cardiovasculare
  •