pareza sciatica

16-03-2009
fox6200
Nu este medic/terapeut
fox6200
Buna ziua.in luna august 2008 m-am operat de necroza aseptica cap femural si mi s-a introdus orteza.In urma operatiei m-am, , procopsit, , cu pareza sciatica popliteu drept SPI si SPE.De 5 luni am facut ceva progrese adica misc laba piciorului si degetul mare de la picior.Tot din momentul operatiei am ramas cu glezna umflata si nu vrea sa dea inapoi delocDesi am fost la doctori(ortoped, neurochirurg, chirurg-vascular)nu au putut sa imi dea un dea un diagnostic, toti au ridicat din umeri!!!La recomandarea unuia din ei am urmat si urmez in continuare tratament cu :vessel due f, movalis, dona.dar nu se vad rezultate.Am facut si radiografie dopller, circulatia sangelui e buna.Glezna e umflata in continuare, nu am dureri mari dar exista acea senzatie ca si cand ar fi o luxatie desi si gur nu poate fi vb.de asa ceva fiindca eu am mobilitate redusa.va rog un sfat unde sa ma duc, la ce specialitate de doctor, nu mai stiu sunt disperat.Am tot sparat ca in timp se va desumfla dar degeaba.Va multumesc anticipat.Mentionez ca subt din Galati
8 comentarii
0
17-03-2009, ora 11:10
ella_mina
Nu este medic/terapeut
ella_mina
Si eu am facut pareza SPE in octombrie 2008...deoarece am vertebra L1 tasata si am facut cam mult efort...din fericire am scapat prin fizioterapie la un medic foarte bun.adik am tratat pareza.am intrerup tratamentul pt k sunt studenta si nu faceam fata si cu facultate si serviciu si drumurile pt fizioterapie...si de aceea ink mai am dureri de spate.dar o sa ma duc din nou la medicul respectiv si sper sa ma vindec total.
Daca doriti mai multe informatii despre acest medic imi spuneti si va dau.daca am voie sa scriu aici.
0
05-06-2009, ora 12:40
pupici
Nu este medic/terapeut
pupici
buna ziua, in urma cu 2 luni am avut o durere la coloana.iar in urma cu 5 zile durerea a reaparut, am consultat un medic neurolog iar diagnosticul a fost pareza sciatica.durerea este puternica iar piciorul drept este practic paralizat. va rog sa ma ajutati, sa-mi spuneti ce as putea sa fac, ce tratament sa urmez, neurologul mi-a prescris un tratament dar durerea persista si piciorul este tot paralizat.
0
05-06-2009, ora 13:44
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Stimate Domn (Stimata Doamna??),
Manifestarile neurologice descrise, de tip pareza, constituie o importanta indicatie chirurgicala.
Consultati un medic neurochirurg bine specializat in Chirurgie Spinala.
Cu deosebita stima,
Dr. Marius Uscatu
Ortoped cu supraspecializare franceza in Chirurgia Gleznei si a Piciorului
0
06-06-2009, ora 10:12
baloi
Nu este medic/terapeut
baloi
buna ziua. acum cateva zile m-a apucat o durere de coloana, iar piciorul drept ma doare. doctorul mi-a zis ca am pareza sciatica, insa eu nu inteleg ce reprezinta,. va rog frumos sa imi ziceti ce riscuri am la aceasta pareza, si ce ar trebui sa fac ??
0
06-06-2009, ora 11:17
baloi
Nu este medic/terapeut
baloi
buna ziua. am 28 de ani si acum cateva luni am avut o durere puternica de coloana, in urma unui tratament injectabil se pare ca mi-a trecut. in urma cu vre4-5 zile, durerea de spate mi-a reaparut insa alaturi de o durere puternica de piciorul drept. am, fost la un neurolog si mi-a zic ca am semipareza sciatica.mi-a prescris un tratament : neoinduxis(injectie), tador, redergin(picaturi), migame(ingectie). in urma acestiu tratament(dupa 2 injectii), se pare ca durerea de spate mi-a trecut, insa durerea de picior persista, il am rece mereu si nu pot calca decat pe varful degetelor, pe calcai nu pot mereg de loc, deoarece partea aceea de picior nu raspunde la nici o comanda. va rog frumos sa imi explicati mai in detaliu ce reprezinta aceste sintome, aceasta semipareza sciatica, ce ar trebui sa fac mai concret, daca este cazul de operatie sau ceva de genul. va rog frumos sa imi raspundeti.multumesc BALOi !
0
06-06-2009, ora 14:05
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Stimate Domn (Stimata Doamna??),
Manifestarile neurologice descrise, de tip pareza, constituie o importanta indicatie chirurgicala (hernie de disc).
Consultati un medic neurochirurg bine specializat in Chirurgie Spinala.
Cu deosebita stima,
Dr. Marius Uscatu
Ortoped cu supraspecializare franceza in Chirurgia Gleznei si a Piciorului
0
04-03-2010, ora 00:54
floweroflife
Nu este medic/terapeut
floweroflife
Buna seara...am 21 de ani si cam in urma cu o saptamana am inceput sa simt o durere vaga pe partea stanga a cefei. Nu am acordat atentie, crezand ca e o febra musculara doar. Acum 2 zile insa, nu am reusit sa ma ridic din pat. Durerea se lasese pe mana stanga. Pana seara, degetul mare imi era amorit. Dimineata m am trezit aproape ca noua (dupa masaj, un chetonal retard si rupan), insa nu aveam siguranta in mana stanga iar degetul imi era tot amortit. Au trecut 2 zile acum, inca am dureri si tot nu mi simt degetul. Credeti ca ar putea sa fie sciatica? eu nu stiu prea multe despre aceasta boala...nici nu stiu daca are vreo legatura cu membrele superioare..ca am vz ca majoritatea oamenilor au probl cu membrele inferioare...dar intreb:). Multumesc.
0
04-03-2010, ora 08:53
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Problema D-voastra este similara cu sciatica, insa se localizeaza la nivelul coloanei vertebrale cervicale.
Consultati un neurochirurg.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: