pareza pe partea dreapta

14-08-2009
aec.1968
Nu este medic/terapeut
aec.1968
Buna ziua. In data de 03.07.2009 am avut un accident rutier, eu fiind conducator auto am intrat in alt autoturism care nu mi-a acordat prioritate, si de atunci ma lupt cu o pareza pe partea dreapta. Imediat dupa accident nu am avut nimic, am mers pe picioarele mele, dar abia seara a inceput raul. Totul a debutat cu dureri de cap si de gat si cu mana dreapta care deja o simteam cum amorteste. Din data de 06.07. nu mai simt deloc laba piciorului drept. Am facut radiografii, tomografii si chiar RMN-uri de coloana cervicala, lombara si genunchi drept. Timp de 10 zile am folosit guler cervical, iar 3 saptamani am avut piciorul drept imobilizat in atela ghipsata. Saptamana trecuta cand am scos ghipsul, ortopedul a spus ca din punct de vedere ortopedic, piciorul este ok. De atunci piciorul se umfla cum ma ridic din pat si se invineteste atat in dreptul gleznei cat si a genunchiului. De la neurologie mi s-a spus cum ca pareza s-a vindecat singura (fara niciun tratament) pe perioada cat am avut ghipsul, ca nu mai am nevoie decat de putina gimnastica recuperatorie. Vazand ca au trecut 8 zile la ultima consultatie, am incercat sa cer parerea si altor medici. Azi mi s-a spus, in urma unui consult complet de neurologie, ca am in continuare pareza pe partea dreapta, care este mai insemnata pe picior si ca e posibil sa fie prea tarziu pentru tratament si recuperare medicala. Abia de azi mi s-a dat milgamma 2cp/zi si cerebrolyzin 5ml 1fl/injectabil pe zi. Mi s-a recomandat si un examen EMG, in caruia am inteles ca mi se va spune daca va fi necesara interventia chirurgicala sau voi afla daca voi mai merge vreodata normal. Eu in continuare nu simt laba piciorului drept, nu o pot misca deloc si de asemenea nu imi simt si nu misc nici degetele de la picioare. Legat de mana pot spune ca nu este tot asa de grav ca la picior, imi amorteste destul de des, imi este greu sa scriu si nu mai am aceeasi putere ca inainte. Ce ma puteti sfatui si ce credeti ca s-a intamplat de fapt cu mine in urma acelui accident. Credeti ca voi mai scapa vreodata de aceasta pareza? Va multumesc anticipat
1 comentarii
0
14-08-2009, ora 22:35
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Duceti-va cat mai repede la un medic homeopat cu experienta care practica exclusiv homeopatia clasica si care poate ajuta in cele mai multe cazuri. Exista niste remedii fantastice pt. astfel de pareze care des pot fi vindecate cu remediul corespunzator.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.