parestezie mana stanga, ameteli, furnicaturi in zona pieptului

09-10-2015
alexia84
Nu este medic/terapeut
alexia84
Buna seara!

Am 31 de ani, de sex feminin si de ceva timp nu Ma simt prea bine. De vreo cateva luni am simtit ca o apăsare în capul pieptului. De cateva zile nu mai e doar apasare e ca un junghi undeva un partea stângă mai sus de san. Nu ma doare cand respir, in schimb ma doare cand ma incordez sau cand fac unele miscări. Acea durere radiaza in mana stanga, care imi este des amortita sau care ma doare, inclusiv durere in degete. De altfel ma doare si spatele în anumite puncte. Totodata simt sporadic furnicaturi in zona pieptului. Ceea ce am mai remarcat a fost o ameteala si oboseala a ochilor. Mentionez ca am facut un RMN la cap in primavara si a fost totul bine. Si la coloana cervicala am facut si nici acolo nu a iesit nimic. Ce ar putea fi? Va rog îndrumati-ma ce investigatii sa mai fac. Va multumesc!
5 comentarii
0
11-10-2015, ora 00:25
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
1. La reumatolog ati fost ?
2. Pozitia la calculator si in timpul celorlalte activitati ale zilei e corecta ?
3. Dormiti pe acea mana ? La ce o folositi ?
Cand mai apar dureri incercati sa va ungeti cu crema de tataneasa, 6 lei, de la plafar sau crema Wild Tiger, e dupa o straveche reteta chinezeasca.
0
11-10-2015, ora 11:47
alexia84
Nu este medic/terapeut
alexia84
La reumatolog nu am fost, dar medicul de familie mi-a facut ceva analize de sange acum un an Cand am avut dureri de incheieturi si a zis ca valorile reumatoide sunt in limite normale. Eu dorm intr-adevar pe partea stângă, asa ca e foarte posibil sa dorm pe acea mana. Pozitia de stat pe scaun nu e intotdeauna cea corecta si mai am si dureri de spate.
0
11-10-2015, ora 23:03
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Reumatologul va da niste analize specifice care nu sunt cuprinse in setul de analize pe care il da medicul de familie. Pina la corectarea pozitiilor, nu stiu daca veti obtine rezultate pozitive. Cauza poate fi mecanica si atunci tine doar de dv sa va protejati coloana si mana. Plus ca reumatologul va face examenul clinic care e f important.
0
12-10-2015, ora 00:40
alexia84
Nu este medic/terapeut
alexia84
Va multumesc mult pentru atentie si raspunsuri.
0
26-10-2015, ora 11:59
Dr. Macsuta Vlad
Neurologie, Bucuresti
Dr. Macsuta Vlad
Un examen EMG ar fi indicat in cazul dumneavoastra!
Dr. Macsuta
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.