pareri avizate avizate!

13-03-2009
ioanac
Nu este medic/terapeut
ioanac
Cam de 7 luni am inceput sa am dureri in zona abdominala.
La inceput durau o zi doua si dispareau.
apoi am avut un episod dureros localizat in partea stanga sub coasta(durere surda). a durat cam 2-3 saptamani.
dupa aceea a migrat in dreapta(nu pot specifica zona cu exactitate -undeva lateral dreapta -2-3 cm de ombilic.
am fost la un gastroenterolog, am facut un tuseu rectal -nu mi-a decelat nimic ) a presupus un colon iritabil si mi-a prescris spasmomen. L-am luat si parca starea sa mai imbunatatit un pic, insa dupa ceva timp au aparut dureri abdominale difuze si o sensibilitate resimtita la nivelul dermei abdominale(din ce cauza poate sa apara asa ceva ?).
durerile au devenit aproape permanente(nu ma trezesc noaptea), nu sunt intense, le-as descrie mai degraba usoare.Mai mult, am avut cateva episoade de mancarime a pielii (in special maini picioare), de2-3 luni nu au mai aparut si au cedat fara medicamente.
Alte probleme - ameteli, probleme cu respiratia (in sensul ca simt ca nu imi pot umple plamanii cu aer --de mai bine de 7 luni mi se intampla acest lucru) -2 radiografii + spirometrie -rezultat bun
Ca sa revin in acest moment durerea de abdomen pare sa se localizeze in zona dreapta lateral fata de ombilic, resimt o jena, ca si cand as avea o minge acolo, nu pot sa o relationez cu nimic(mese defecatie). + o durere usoara in zona rinichiului
Cel mai bine ma simt cand stau in pat, nu ma doare aproape niciodata.De cateva zile a aparut o subfebrilitate
37.3 care apare si dispare in cursul unei zile de mai multe ori.
Nu am modificari de tranzit (desi scaunul meu nu este ceea ce se cheama normal de 3 ani minim- este moale si voluminos nu isi pastreaza forma )
Am analize uzuale hemoleucograma, vsh, -luna trecuta -ok, in noiembrie ok -atunci am facut si transaminazele -ok)
Ar mai fi ceva, in aceasta perioda, am inceput sa am dureri articulare -în special maini, apoi si picioare-)>
Ce ar putea fi?
2 comentarii
0
17-04-2010, ora 10:49
Hori79
Nu este medic/terapeut
Hori79
ce ai reusit sa afli pana la urma...un diagnostic? am exact aceleasi simptome
0
22-04-2010, ora 18:53
aura.b
Identitate neconfirmată
aura.b
Concluzie : cand o durere care provine de la un organ nu este confirmata prin investigatii atunci trebuie sa consulti un psihiatru.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Proctoline
HEMOROIZI? FISURI ANALE? Tratament fără operație și fără internare!
Clinicile Proctoline sunt centre medicale specializate în tratarea eficientă a hemoroizilor și a fisurilor anale. Ne găsiți în 14 orase din țară! Detalii aici