paraziti intestinali au vreo legatura cu respiratia urat mirositoare?

08-10-2008
elenageo
Nu este medic/terapeut
elenageo
am o intrebare: pot avea parazitii intestinali vreo legatura cu respiratia nazala urat mirositoare la copii (chiar si mai mari)?
4 comentarii
0
08-10-2008, ora 00:00
alessia5158
Nu este medic/terapeut
alessia5158
DA !! Unul din simptomele giardiozei sau lambliazei, provocate de Giardia lamblia, este" halena fetida" - o respiratie urat mirositoare, persistenta si uneori cu miros de sulf.
0
08-10-2008, ora 00:00
elenageo
Nu este medic/terapeut
elenageo
multumesc!:)
0
28-12-2011, ora 15:25
if
Nu este medic/terapeut
if
Am rugamintea ca cine cunoaste vre-o legatura intre paraziti intestinali si rinita alergica sau si mai grav cu manifestarile de astm bronsic sa ne spuna si noua. Este vorba despre o persoana majora, care are simptome de rinita alergica, care a facut testele de alergologie si are sensibilitate crescuta la: par de caine (dar noi nu avem caini - locuim la bloc), la polen (dar se manifesta fara sa fie in prezenta florilor, sau sa fie anotimp specific florilor), la praf (dar casa este destul de ingrijita), iar acum este intr-o campanie teribila de a depista o sursa de acarieni etc. Manifestari de greutate in respiratie are de mai multi ani, cu intermitente bineinteles, dar de ~ 1 an, are aceasta dificultate din ce in ce mai des, se trezeste noaptea ca nu poate respira si cu nasul f. uscat. A fost diagnosticat cu astm bronsic si i s-a recomandat inhalatoare. Ma ingrijoreaza f. mult faptul ca ultima data i s-a recomandat inhalator cu cortizon (symbicort), a inceput sa -l foloseasca, si dupa cateva utilizari, a facut din nou criza de respiratie. Poate impropriu spus "criza", pt. ca nu a ajuns niciodata la urgente ca nu poate respira( a rezolvat pana acum cu ventolin). Dar oricum sa nu poata respira in timp ce ia cortizon, ma face sa ma gandesc ca tratamentul nu e cel potrivit, sau diagnosticul a fost ratat. Pe mine ma duce gandul la paraziti, pt. ca atunci cand era mic, a avut giardia, altadata limbrici si vreau sa-l conving sa se straduiasca sa elimine mai intai aceasta varianta (a parazitilor) si apoi sa se lanseze in tratamente mai complexe. A facut si spirometria si concluzia a fost ca are plamanii ca o persoana de 57 de ani desi are doar 27. Toti indicatorii din spirometrie sunt sub limitele inferioare ale normalului. Nu fumeaza, nu lucreaza in mediul toxic, nu are alte probleme de sanatate, iar la analizele medicale ii ies eozinofilele cresute. Analiza coproparazitologica este destul de dificil de realizat, pt. ca f. greu sunt depistati parazitii, iar omul isi pierde rabdarea in general si respectiv persevarenta, asa incat ma tot chinuiesc si duc munca de lamurire sa ia ceva cu spectru mai larg de actiune, pentru paraziti. Mi se pare cel mai la indemana sa elimini o banuiala. Nimeni pana acum nu i-a dat sa faca vre-o radiografie sau radioscopie pulmonara si mai grav mi se pare ca nici un medic din toti la care a fost (si au fost vre-o 5, din care 3 in mediul privat) nu a pus stetoscopul pe el. Ma intreb oare chiar nu era necesar?! Eu nu ma pricep, asa ca intreb. Multumesc tuturor celor care vor vrea sa spuna cate ceva despre acest subiect din tot ce stiu ei mai bine.
0
02-02-2022, ora 13:44
georgef.
Nu este medic/terapeut
georgef.
cred ca articolul asta ar trebui sa va ajute chiar daca e cam tarziu raspunsul !
----------*

(*modificat de admin)
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.