parathormonul crescut in Boala Ombredanne

02-04-2011
elysim
Nu este medic/terapeut
elysim
Sunt chinuita din copilarie de Boala Ombredanne operata de 11 ori.Acum ma dor exostozele de pe ramura pubiana dreapta, coloana sacrata si lombara si am parathormonul crescut (3 analize efectuate au aratat valori de 70 /57/67 ), calciul la limita inferioara a normalului (3, 98), fosfataza acida si alcalina normala, VSH 26.
Am prezentat in ian.2011 citoliza hepatica, acum am TPG mai mare, iar celelalte analize enzimatice normale.
Mai am si un CIN 1 exocol monitorizat, dar care se zice ca nu pune probleme(papanicolau de tip inflamatoriu si atrofic).
Ce pot face pentru sanatatea mea, pentru ca putini medici cunosc boala Ombredanne, (interdisciplinar endocrinologul imi recomanda D3 (am 56 ani), insa ortopedul nu este de acord cu acest tratament.
3 comentarii
0
03-04-2011, ora 13:05
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
sincer nu vad nici o legatura intre boala ombredanne, si ce acuze ai tu. poate ca e vorba de o confuzie de termeni. este putin probabil sa "AI" boala asta, pentru ca nu e o conditie cronica. daca, cum am zis, nu e o confuzie de termeni care s-a facut la un moment dat cat ai trecut prin spitale, ombredanne este de fapt hiperpirexia maligna (mai sunt si alti termeni) care este o reactie de temperatura foarte mare, catabolism crescut si reactii musculare aparuta in urma expunerii la niste anestezice, si de obicei mortala daca nu e tratata imediat. e o chestie relativ rara, dar oricum... nu este cronica si in general nu are legatura cu oasele! si nu vad in ce a constat operatia si cine numit ce boala ai fi avut tu ca Ombredanne... spune-ne mai multe, te rog !
cu privire la posibila osteoporoza conforma varstei sau alte probleme de medicina interna este interesul tau sa asculti de endocrinolog, nu de ortoped! ortopedul nu se pricepe la ce nu poate opera, sintetic spus...
0
03-04-2011, ora 15:26
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Stimate Coleg;
Boala Ombredanne reprezinta maladia exostozanta, respectiv aparitia exostozelor osteo-cartilaginoase la diverse niveluri metafizare, de obicei in perioada de crestere, ca urmare a unor probleme aparute la cartilajele de crestere.
Nu cunosc legatura cu parathormonul.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
09-12-2011, ora 21:13
franco27
Nu este medic/terapeut
franco27
buna seara! as vrea sa stiu mai multe despre boala exostozanta Ombredanne.medicul ortoped mi-a diagnosticat copilul de 16 ani dupa radiografie la piciorul stang sub rotula spre interior.are o excrescenta osoasa aparuta acum vreo3ani.nu l-a deranjat niciodata dar s-a lovit la genunchi si atunci am hotarat sa facem o radiografie. Daca aveti vreo informatie va rog sa mi-o transmite-ti.Medicul ne-a recomandat operatia. Va multumesc!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.