parathormonul

25-12-2007
lorenam
Nu este medic/terapeut
lorenam
am 32ani si la un test de rutina am descoperit ca am osteopenie, -2. Reumatologul mi-a rec. trat.cu Actonel.Pina sa incep tatamentul, am zis sa consult un medic endocrinolog pt a afla cauza si sa-mi spuna daca pot lua acest trat sau nu. Dupa o serie de investigatii pe tiroida 'tsh, t4, t3, echo tiroidiana', acestea fiind in limite normale, am inceput trat. cu Actonel, respectind cu sfintenie indicatiile. Consultasem pe toate cele 3 doctorite de endocrinologie cite exista in Focsani, una din ele mi-a zis ca microginonul pe care-l iau e cel mai prost si mi-a sugerat sa iau Logest. La 3 luni de trat am repetat testul DEXA si era -1, 5 si ma bucuram de rezultat ma gindeam ca merg spre vindecare, la a 5-a luna de trat. cu actonel m-am gindit sa iau Logest. Ce mare greseala am facut! La a 6-a luna de trat. cu actonel am remarcat cu stupoare ca am -2, 5in prag de osteoporoza, logestul a inhibat absortia actonelului, pt ca avea carbonat de calciu in compozitie si mi-a facut ficatul cu valori ca de ciroza hepatica, ... am tot cautat o cauza a osteoporozei...si dupa ce m-am sfatuit cu niste colege, am hotarit sa investighez paratiroida, parathormonul a iesit cu valori mari, 15 unitati peste valori normale. Acum trebuie sa caut un medic bun care sa-mi rec. un trat bun, dar vreau sa vad si posibilitatea existentei unei tumori...si nu stiu unde sa ma indrept. Am cheltuit deja 10mil pt un trat.inutil si periculos iar coloana ma 'arde' si-mi e frica de fracturi... unde sa gasesc o solutie...unde sunt medicii cei mai buni!
1 comentarii
0
29-12-2007, ora 00:00
bdbm
Nu este medic/terapeut
bdbm
nu stiu ce valori v-au iesit dar eu am fost diagnosticata cu hiperparatiroidism pth 198, 8 am refacut toate analizele la Cluj la spitalul endocrinologic am mers cu trimitere de la medicul de familie cu ceva cunostinte la Conf.DR. CRISTINA GERVAN medic primar endocrinolog este un medic deosebit daca va intereseaza pot sa va dau nr ei de telefon scrietimi - si o sa vil dau eu mai trebuie sa fac o scintigrafie dupa data de 140108 si se pare ca singura solutie este cirurgicala
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.